Logo Przewdonik Katolicki

Moneta ''Gniezno''

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Narodowy Bank Polski wyemitował dwuzłotówkę z wizerunkiem gnieźnieńskiej katedry Prezentacji monety dokonał 5 września br. w Sali Kryształowej gnieźnieńskiego ratusza prezes NBP prof. Leszek Balcerowicz. Jak powiedział, w mieście tym rodziła się nasza państwowość, nie dziwi więc fakt, iż zostało ono upamiętnione na pierwszej z monet nowej serii NBP ,,Historyczne miasta w Polsce"....

Narodowy Bank Polski wyemitował dwuzłotówkę z wizerunkiem gnieźnieńskiej katedry
Prezentacji monety dokonał 5 września br. w Sali Kryształowej gnieźnieńskiego ratusza prezes NBP prof. Leszek Balcerowicz. Jak powiedział, w mieście tym rodziła się nasza państwowość, nie dziwi więc fakt, iż zostało ono upamiętnione na pierwszej z monet nowej serii NBP ,,Historyczne miasta w Polsce".
Gnieźnieńska moneta wykonana została w stopie Nordic Gold w nakładzie 1 200 000 sztuk. Na awersie, prócz orła ustalonego dla godła RP, zobaczyć można stylizowany fragment muru miejskiego z blankami oraz bramę o rozwartych wrotach. Na rewersie umieszczono wizerunek gnieźnieńskiej katedry, a po jej bokach fragmenty bordiury z Drzwi Gnieźnieńskich. Obecny na uroczystości abp Henryk Muszyński stwierdził, że trudno o bardziej wymowny symbol, który wyrażałby tak trafnie nasze zakorzenienie, historię, naszą narodową tożsamość i jednocześnie naszą obecność w jednoczącej się Europie.
Emisja monet z serii ,,Historyczne miasta w Polsce" potrwa do 2008 roku. Łącznie do obiegu wejdą 32 monety upamiętniające: Kołobrzeg (w październiku), Włocławek (w listopadzie), Cieszyn (w grudniu) oraz Bielsko-Białą, Bochnię, Brzeg, Chełm, Chełmno, Elbląg, Gorzów Wielkopolski, Jarosław, Kalisz, Kłodzko, Konin, Kwidzyn, Legnicę, Łomżę, Łowicz, Nowy Sącz, Nysę, Piotrków Trybunalski, Płock, Przemyśl, Pszczynę, Racibórz, Sandomierz, Słupsk, Stargard Szczeciński, Świdnicę, Tarnów i Żagań.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki