Logo Przewdonik Katolicki

Kościół w Polsce

PK
Fot.

Plon niesiemy plon Prawie sto tysięcy osób z całej Polski uczestniczyło w tradycyjnych dożynkach na Jasnej Górze. Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony przebiegało pod hasłem: "Do Matki Chleba Żywego". Bp Jan Styrna, krajowy duszpasterz rolników, apelował w homilii o świętowanie niedzieli i większą troskę państwa o polskie rolnictwo. Krytykował władze za brak...

Plon niesiemy plon…Prawie sto tysięcy osób z całej Polski uczestniczyło w tradycyjnych dożynkach na Jasnej Górze. Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony przebiegało pod hasłem: "Do Matki Chleba Żywego". Bp Jan Styrna, krajowy duszpasterz rolników, apelował w homilii o świętowanie niedzieli i większą troskę państwa o polskie rolnictwo. Krytykował władze za brak uczciwej dbałości o polską wieś, za ciągłe zmiany personalne najwyższych urzędników, brak stabilnego prawa i nieumiejętną walkę polskich przedstawicieli w Unii Europejskiej o warunki pracy i egzystencji rolników. Prosząc o uzdrowienie, pomoc w przezwyciężaniu zła i moc dla rozkwitu duszy narodu polskiego, krajowy duszpasterz rolników wzywał do szczególnej troski o dobro rodziny, wychowanie młodego pokolenia, uczciwość i trzeźwość oraz podtrzymywanie osobistej więzi z Bogiem. Uroczystą Sumę dożynkową, w czasie której pobłogosławiono wieńce żniwne i płody rolne, celebrował abp Józef Michalik. Zwracając się do rolników, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wezwał do udziału w nadchodzących wyborach parlamentarnych i prezydenckich.

Krótka historia wielkiego dziełaW Warszawie zaprezentowano polskie tłumaczenie "Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego". Publikacja jest syntezą "wielkiego Katechizmu" z 1992 r. z uwzględnieniem wydanych później poprawek. Opublikowało ją kieleckie wydawnictwo Jedność. Kompendium składa się z 598 pytań i odpowiedzi. W strukturze i w układzie tematycznym jest wiernym odzwierciedleniem opublikowanego w 1992 r. 800-stronicowego Katechizmu Kościoła Katolickiego. Dzieło to było pierwszym po 400 latach opracowaniem zawierającym wykład wiary katolickiej. Od razu stało się międzynarodowym bestsellerem. Dużo wskazuje na to, że opracowanie zawierające syntezę tamtego dzieła będzie sukcesem wydawniczym w wielu krajach.

Europa potrzebuje solidarnościSolidarności i chrześcijańskich wartości potrzebuje dziś Trzecia Rzeczpospolita i jednocząca się Europa, jeśli nie chce podzielić losu zamku zbudowanego na piasku - mówił w homilii podczas Mszy św. na placu Solidarności w Gdańsku abp Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Delegat Papieża Benedykta XVI na uroczystości 25-lecia powstania NSZZ "Solidarność" przypomniał, że solidarność to odpowiedzialne uczestnictwo w życiu innych osób, a nade wszystko w realizacji dobra wspólnego. Abp Dziwisz powiedział, że podobnie jak 25 lat temu, konieczna jest w Polsce wielka, zbiorowa solidarność umysłów, serc i rąk, solidarność zdolna przezwyciężyć podziały i rozbieżności, by konsekwentnie móc budować społeczeństwo bardziej sprawiedliwe, wolne i braterskie. Metropolita krakowski wyliczał dzisiejszą listę postulatów: - Trzeba przecież przywrócić prawo do wolnej od pracy niedzieli, likwidować częste łamanie prawa do ośmiogodzinnego dnia pracy, wyeliminować nieludzkie traktowanie pracowników czy też dbać o godziwe wynagrodzenie za pracę. Metropolita krakowski wskazywał istotne dla ruchu solidarnościowego postaci: Jana Pawła II, nazywając go ojcem "Solidarności", i kard. Stefana Wyszyńskiego oraz kapłanów, którzy na co dzień towarzyszyli "Solidarności" - ks. Jerzego Popiełuszkę oraz ks. Józefa Tischnera. Wielokrotnie cytował Jana Pawła II. Wierni reagowali oklaskami.
Msza św. relacjonowana była przez media z całego świata.

Modlitwa podstawą teologiiNie ma porządnej teologii bez modlitwy. Jeśli będziemy się modlić, będziemy dobrymi katechetami i teologami - powiedział abp Józef Michalik do duszpasterzy i katechetów zebranych na kongregacji katechetycznej w Krośnie na Podkarpaciu. Kongregacja rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył abp Michalik. W celebrze uczestniczył bp Adam Szal z Przemyśla oraz prawie dwustu kapłanów diecezjalnych i zakonnych. W spotkaniu wzięły udział także osoby świeckie i zakonne. W homilii abp Michalik podkreślił, że dla katechety sprawą absolutnie podstawową jest postawienie na pierwszym miejscu w życiu modlitwy. - Modlitwa i Eucharystia to dwa filary, na których powinno być zbudowane życie i osobowość katechety i duszpasterza - stwierdził metropolita przemyski. - Modlitwa porządkuje nasze życie, pozwala ustalić prawdziwą hierarchię wartości. Człowiek modli się tak jak żyje i żyje tak jak się modli - powiedział abp Michalik. Jak zauważył, Kościół na nowo odkrywa dzisiaj, że spośród różnych rodzajów modlitwy najważniejsze jest błogosławieństwo, następnie adoracja, a później przeproszenie, prośba i uwielbienie. W doskonały sposób wszystkie te rodzaje modlitwy zawarte są w Eucharystii.
Kongregacja katechetyczna jest spotkaniem osób nauczających religii, poprzedzającym rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego. W archidiecezji przemyskiej, oprócz kongregacji w Krośnie, odbędą się jeszcze dwie inne, w Łańcucie i Przemyślu.

W skrócie

- Ponad pół tysiąca księży przybyło do katedry Chrystusa Króla, by wziąć udział w katowickich obchodach Dnia Modlitw o Uświęcenie Duchowieństwa. Mszy św. przewodniczył metropolita górnośląski abp Damian Zimoń. Zaapelował on do księży o wspólną modlitwę na probostwach, a także o to, by we własnym życiu opierali się konsumpcjonizmowi.

- Wyznawcy wielkich religii monoteistycznych powinni włączyć się w budowanie europejskiej jedności, której nie da się osiągnąć inaczej niż poprzez dialog - powiedział na konferencji prasowej w Gnieźnie abp Henryk Muszyński. Metropolita gnieźnieński zaprezentował główne cele VI Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbędzie się w dniach 16-18 września.

- Szósta diecezjalna pielgrzymka osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół odbyła się w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Modlitwie ponad 4 tys. pątników przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy.

- Na Polach Lednickich k. Gniezna odbyło się drugie ogólnopolskie spotkanie seniorów. Modlono się m.in. o rychłą beatyfikację Papieża Polaka. Seniorzy dokonali symbolicznego przyjęcia jego duchowego testamentu.

- Ponad 8 tys. egzemplarzy Pisma Świętego trafi do szkół w diecezji opolskiej, w ramach projektu edukacyjnego: "Biblia w każdej szkole". Jego celem jest wyposażenie wszystkich szkół w Pismo Święte, w ilości umożliwiającej pracę i swobodny do niego dostęp.

- Jak pomóc wytrwać małżonkom w ich związku i jak odbudowywać zniszczone więzi rodzinne? O tym dyskutowało prawie 300 osób z ośmiu krajów uczestniczących w XI Międzynarodowym Zjeździe Animatorów Spotkań Małżeńskich, który odbył się w Poznaniu. W spotkaniu wzięli udział także animatorzy z: Białorusi, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rosji, Rumunii i Ukrainy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki