Logo Przewdonik Katolicki

Jaki dialog?

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Na to pytanie będą się starali odpowiedzieć uczestnicy VI Zjazdu Gnieźnieńskiego, który już 16 września rozpocznie się w Gnieźnie. W kongresowych debatach weźmie udział blisko 800 liderów ruchów i organizacji religijnych z całej Europy. Wyznawcy wielkich religii monoteistycznych powinni włączyć się w budowanie europejskiej jedności, której nie da się osiągnąć inaczej niż...

Na to pytanie będą się starali odpowiedzieć uczestnicy VI Zjazdu Gnieźnieńskiego, który już 16 września rozpocznie się w Gnieźnie. W kongresowych debatach weźmie udział blisko 800 liderów ruchów i organizacji religijnych z całej Europy.Wyznawcy wielkich religii monoteistycznych powinni włączyć się w budowanie europejskiej jedności, której nie da się osiągnąć inaczej niż poprzez dialog - powiedział podczas konferencji prasowej zorganizowanej 29 sierpnia w Gnieźnie gospodarz Zjazdu ks. abp Henryk Muszyński. Podjęcie dialogu - jak dodał - jest warunkiem naszego uczestnictwa w debacie europejskiej i dlatego musimy być do niego jak najlepiej przygotowani. - Żyjemy w rzeczywistości jednowymiarowej, zarówno pod względem narodowościowym, jak i wyznaniowym, dlatego podjęcie dialogu z pluralistyczną Europą na płaszczyźnie kulturowej, politycznej, ekonomicznej, a także religijnej jest dla Polaków ogromnym wyzwaniem - podkreślił metropolita gnieźnieński. - Zjazd ma pomóc odpowiedzieć na pytanie, jak ten dialog prowadzić, pozostając wiernym własnej tradycji religijnej, narodowej i kulturowej.

Wielowymiarowa debata


VI Zjazd Gnieźnieński ,,Europa dialogu" ma ukazać podstawowe przestrzenie dialogu chrześcijaństwa z kulturą laicką, Unią Europejską oraz innymi religiami. Ma być również okazją do podjęcia refleksji nt. miejsca religii w życiu publicznym, jej przyszłości na Starym Kontynencie oraz roli chrześcijan w budowaniu europejskiej jedności. Jak zauważył podczas konferencji przewodniczący komitetu organizacyjnego Zjazdu Marcin Przeciszewski, ideowy kształt jednoczącej się Europy nie jest jeszcze do końca określony. Dowodem na to może być choćby dyskusja towarzysząca ratyfikacji Traktatu Konstytucyjnego. Zatem to, jaka będzie wspólna Europa, jest sprawą otwartą i dotyczącą nas wszystkich. - Misją chrześcijan w tej kwestii jest prowadzenie kompetentnego dialogu z instytucjami europejskimi - dodał. - Od naszej kompetencji i profesjonalizmu zależą przyszłe efekty, a więc kształt zjednoczonej Europy. Zjazd będzie okazją, by się zastanowić, jak ów dialog prowadzić.

Między wschodem i zachodem


Zbliżający się Zjazd będzie również jednym z najważniejszych wydarzeń w sferze dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. Po raz pierwszy wezmą w nim udział wyznawcy judaizmu i islamu, którzy wraz z chrześcijanami będą modlić się za przyszłość jednoczącej się Europy. Będzie to jedno z najbardziej symbolicznych wydarzeń tegorocznego kongresu. Przedstawiciele religii abrahamowych: kardynałowie, biskupi, rabini i imamowie spotkają się w sobotni wieczór (17 września) na gnieźnieńskim Rynku, by na podium udekorowanym jedynie oknami symbolizującymi judaizm, chrześcijaństwo i islam modlić się osobno i według własnej tradycji, za siebie nawzajem i w intencji europejskiej jedności. Ważnym wydarzeniem drugiego dnia Zjazdu będzie także ekumeniczne Święto Biblii, sprawowane pod przewodnictwem duchownych różnych wyznań chrześcijańskich.

Kongres w liczbach


Według szacunków organizatora Zjazdu - Forum Świętego Wojciecha - w trzydniowym spotkaniu weźmie udział blisko 800 liderów ruchów i organizacji religijnych z całej Europy. Odbędzie się 11 paneli i warsztatów dyskusyjnych, a w kongresowych debatach głos zabierze ponad 100 prelegentów z ,,najwyższej półki". Dyskusje prowadzone będą w specjalnie ustawionym na tę okazję namiocie o powierzchni 900 m kw. Do Gniezna prócz przedstawicieli laikatu przybędą także reprezentanci Stolicy Apostolskiej, członkowie Komisji Europejskiej, znani politycy oraz ludzie kultury, nauki i mediów. Kongres otworzy modlitwa, którą poprowadzą trzej kapelani Zjazdu: rzymskokatolicki, prawosławny i ewangelicki. Odczytane zostanie także przesłanie Ojca Świętego Benedykta XVI, który jeszcze kilka miesięcy temu zapowiadał swój udział w Kongresie, oraz przesłanie Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I. Tegoroczny Zjazd Gnieźnieński, podobnie jak poprzednie (w roku 2003 i 2004), zakończy przyjęcie przesłania do Europejczyków oraz modlitwa ekumeniczna.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki