Logo Przewdonik Katolicki

Rocznica tragicznego września

Tomasz Sawic
Fot.

Jak w całej Polsce, również we Włocławku 1 września odbyły się obchody 66. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej oraz Dnia Weterana. Poza przedstawicielami związków i organizacji kombatanckich uczestniczyli w nich m.in. wicewojewoda kujawsko-pomorski Arkadiusz Horonziak, wiceprezydent Włocławka Dorota Dzięgelewska, ks. prał. płk Zbigniew Szygenda oraz komendant Wojskowej Komendy...

Jak w całej Polsce, również we Włocławku 1 września odbyły się obchody 66. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej oraz Dnia Weterana.Poza przedstawicielami związków i organizacji kombatanckich uczestniczyli w nich m.in. wicewojewoda kujawsko-pomorski Arkadiusz Horonziak, wiceprezydent Włocławka Dorota Dzięgelewska, ks. prał. płk Zbigniew Szygenda oraz komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień płk Jan Sroka, jak również delegacje włocławskich szkół.
O godz. 10 złożono kwiaty pod pomnikiem 14. Pułku Piechoty i pomnikiem Sapera, znajdującymi się przy ul. Żytniej. Uroczystości kontynuowano na placu Wolności, przy pomniku Żołnierza Polskiego, gdzie zgromadziły się poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz liczni włocławianie. Po przybyciu władz samorządowych i zaproszonych gości, o godz. 12 orkiestra odegrała polski hymn państwowy oraz hejnał Włocławka. Były okolicznościowe przemówienia oraz modlitwa w intencji ofiar wojny, którą poprowadził ks. prał. płk Zbigniew Szygenda.
Następnie odbyła się ceremonia wręczenia medali Pro Memoria, nadanych przez kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Medal ten jest przyznawany dla uhonorowania uczestników walk na wszystkich frontach oraz osób fizycznych i prawnych, szczególnie zasłużonych w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu.
W imieniu kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych medale wręczył wicewojewoda Arkadiusz Horonziak. Uroczystość zakończyło składanie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego przez przedstawicieli władz i poszczególne delegacje.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki