Logo Przewdonik Katolicki

Pan pobłogosławił, ziemia wydała plon

Witold Nowak
Fot.

E-mail z Lichenia Podczas diecezjalnego święta plonów w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej rolnicy zawierzyli Bogu przyszłość rolnictwa w naszym kraju. Biskup Wiesław Mering zaapelował do rolników, by poprzez Eucharystię zmieniali swoje życie i polską wieś. Dożynki rozpoczęła procesja z wieńcami sprzed pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II do licheńskiej bazyliki. Kilkadziesiąt...

E-mail z Lichenia

Podczas diecezjalnego święta plonów w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej rolnicy zawierzyli Bogu przyszłość rolnictwa w naszym kraju. Biskup Wiesław Mering zaapelował do rolników, by poprzez Eucharystię zmieniali swoje życie i polską wieś.Dożynki rozpoczęła procesja z wieńcami sprzed pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II do licheńskiej bazyliki. Kilkadziesiąt delegacji przybyłych z terenu diecezji włocławskiej na święto plonów przygotowało misternie wykonane wieńce, kosze owoców i chleby. Największy z bochenków wypieczonych z tegorocznej mąki był metrowej średnicy.
Wspólnemu dziękczynieniu diecezji włocławskiej za tegoroczne plony przewodniczył jej pasterz, bp Wiesław Alojzy Mering. Podczas liturgii ksiądz biskup wielokrotnie podkreślał bliski kontakt Boga i człowieka, który pracuje nad powstaniem chleba. - Chleb jest święty, więc i święta musi być praca związana z jego wytworzeniem. To nie jest praca taka jak inne, dlatego zawsze na początku jesieni dziękujemy Bogu za Jego błogosławieństwo, za siły, trud i odwagę jej podjęcia przez rolników - mówił w homilii bp Wiesław Mering. Ordynariusz włocławski wskazywał też problemy, jakie dotykają mieszkańców wsi.
- Pamiętamy o biedzie i niedostatku rolników, a także o bezrobociu. Wiemy również o moralnych problemach wsi, za które sami jesteśmy odpowiedzialni. O różnych rodzajach nieuczciwości, o pijaństwie, o szerzącym się także na wsi relatywizmie moralnym - mówił bp Mering. Prosił jednocześnie rolników, by poprzez Eucharystię zmieniali swoje życie.
Po Mszy Świętej rolnicy w procesji eucharystycznej przeszli do kościoła św. Doroty, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej.
Licheńskie sanktuarium zawsze było blisko związane ze środowiskiem wiejskim. Także obecnie, choć stało się jednym z najnowocześniejszych polskich sanktuariów, nie brakuje w nim akcentów ludowych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki