Logo Przewdonik Katolicki

Klasztory Kresów

Błażej Tobolski
Fot.

W Poznaniu w dniach 19-21 września 2005 r. odbędzie się konferencja naukowa pt. "Klasztory mnisze na wschodnich terenach dawnej Rzeczypospolitej od XVI do początku XX wieku". Podczas konferencji, pierwszej z cyklu międzynarodowych konferencji naukowych "Dzieje i kultura zakonów na wschodnich terenach dawnej Rzeczypospolitej", wykłady wygłoszą przedstawiciele ośrodków naukowych z całego...

W Poznaniu w dniach 19-21 września 2005 r. odbędzie się konferencja naukowa pt. "Klasztory mnisze na wschodnich terenach dawnej Rzeczypospolitej od XVI do początku XX wieku".Podczas konferencji, pierwszej z cyklu międzynarodowych konferencji naukowych "Dzieje i kultura zakonów na wschodnich terenach dawnej Rzeczypospolitej", wykłady wygłoszą przedstawiciele ośrodków naukowych z całego kraju oraz goście zagraniczni z Moskwy, Petersburga i Wilna.
Obrady rozpoczną się w poniedziałek 19 września o godz. 9 w Pałacu Działyńskich (Stary Rynek 78/79). W tym dniu będą one poświęcone przede wszystkim zakonom i klasztorom monastycznym męskim i żeńskim obrządku zachodniego oraz prawosławnym i unickim monasterom na wschodnich terenach dawnej Rzeczypospolitej. Po przerwie obiadowej obrady będą kontynuowane od godz. 13.40 w Instytucie Historii UAM (ul. Święty Marcin 78).
Wtorkową sesję uczestnicy konferencji poświęcą roli omawianych zakonów w nauce, kulturze i sztuce. Przedstawione zostanie również zagadnienie kasaty tychże zakonów w XIX wieku.
Po południu wszyscy zwiedzą Bibliotekę Kórnicką oraz Arboretum. O godz. 19 wysłuchają natomiast nieszporów prawosławnych celebrowanych przez o. Pawła Minajewa, proboszcza prawosławnej konkatedry poznańskiej, które odbędą się w kościele pw. Wszystkich Świętych w Kórniku.
Na środę przewidziane jest zwiedzanie klasztoru pocysterskiego w Lądzie oraz benedyktyńskiego w Lubiniu.
Organizatorami konferencji są: Instytut Historii UAM, Biblioteka Kórnicka PAN, Instytut Wschodni UAM oraz Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego.
Patronat honorowy objęli nad nią: ks. arcybiskup Stanisław Gądecki metropolita poznański, prawosławny arcybiskup łódzko-poznański Szymon Romańczuk, Stefan Mikołajczak, marszałek województwa wielkopolskiego, oraz prof. dr hab. Stanisław Lorenc, JM Rektor UAM.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki