Logo Przewdonik Katolicki

Zmieniając świat przez EWANGELIĘ

Marcin Makohoński
Fot.

W sobotę 10 września br. zostanie zainaugurowany w Inowrocławiu etap rejonowy II Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Jego zasadniczym celem jest zaprezentowanie wspólnot i organizacji katolickich działających na terenie naszej archidiecezji oraz zainspirowanie duchownych i świeckich do rozwijania różnych form aktywności apostolskiej laikatu. Dziś...

W sobotę 10 września br. zostanie zainaugurowany w Inowrocławiu etap rejonowy II Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Jego zasadniczym celem jest zaprezentowanie wspólnot i organizacji katolickich działających na terenie naszej archidiecezji oraz zainspirowanie duchownych i świeckich do rozwijania różnych form aktywności apostolskiej laikatu. Dziś kilka słów o Akcji Katolickiej.Mówi się o niej często, iż jest "organizacją dojrzałych katolików", że skupia ludzi aktywnych, zaangażowanych w swoich wspólnotach kościelnych i lokalnych społecznościach. Świadectwo ich zaangażowania w Kościele i życiu społecznym jest dzisiaj niezmiernie potrzebne i co równie ważne, burzy kreowany przez media obraz biernego katolika, który swoją wiarę przeżywa w sposób powierzchowny i nie włącza się w życie Kościoła.

80 lat tradycji


Akcja Katolicka została powołana do życia w 1928 roku przez papieża Piusa XI. Ten sam papież określił charyzmat stowarzyszenia i jego zasady organizacyjne. W okresie międzywojennym Akcja Katolicka była rozumiana jako forma udziału osób świeckich w apostolstwie hierarchicznym Kościoła. W Polsce stowarzyszenie zawiązało się w roku 1930. W ciągu niespełna dziesięciu lat swojej działalności stała się silnym ruchem skupiającym zarówno elity inteligencji katolickiej, jak i licznych przedstawicieli środowisk rzemieślniczych i chłopskich. Patronem Akcji Katolickiej w Polsce został św. Wojciech, a jej świętem patronalnym była zawsze uroczystość Chrystusa Króla.
Po zakończeniu II wojny światowej, kiedy w Polsce nastały czasy komunizmu i eliminowania Kościoła z życia publicznego, ówczesne władze nie zezwalały na jakąkolwiek działalność ruchów i stowarzyszeń skupiających w swoich szeregach ludzi świeckich. Dopiero przemiany polityczne, które dokonały się w Polsce po roku 1989 sprawiły, iż zaczęły powstawać zupełnie nowe ruchy i wspólnoty oraz odradzać się działające wcześniej organizacje i stowarzyszenia. Do tych ostatnich należy również Akcja Katolicka, która w swych założeniach i formach działania opiera się zasadniczo na nauczaniu Soboru Watykańskiego II, ale odwołuje się również do przedwojennej tradycji. Od 1996 roku w całej Polsce, z różną intensywnością, tworzono diecezjalne instytuty i parafialne oddziały Akcji Katolickiej. Obecnie diecezjalne instytuty Akcji Katolickiej działają już w prawie wszystkich diecezjach. Stowarzyszenie skupia w Polsce ok. 35 tys. członków.

"Ewangeliczny zaczyn"


Na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej Akcja Katolicka została erygowana przez ks. abp. Henryka Muszyńskiego 21 kwietnia 1997 roku. Obecnie w naszej diecezji, w 18 parafialnych oddziałach stowarzyszenia działa ok. 250 osób. - Akcja Katolicka nie jest organizacją masową - mówi Tomasz Mielczarek, prezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
- Jej celem jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej, aktywne zaangażowanie w życie wspólnot parafialnych oraz udział w życiu społecznym w duchu Ewangelii.
Akcję Katolicką w naszej archidiecezji tworzą ludzie, którzy potrafią i chcą przeżywać swoją wiarę refleksyjnie i w głębokim ewangelicznym zanurzeniu - mówi ks. Krzysztof Redlak, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej Archidiecezji Gnieźnieńskiej. - Są to ludzie nieobojętni na los swojego otoczenia i potrafiący tę nieobojętność zamienić w umiejętne i skuteczne działanie. Są to ludzie dumni z przynależności do Kościoła katolickiego, ale zarazem świadomi, że ta przynależność jeszcze niczego automatycznie nie załatwia, że to jest dopiero szansa na wykorzystanie, a nie finał. Zachwyceni wizją Kościoła służebnego i braterskiego czynią doprawdy wiele wobec swoich często skromnych możliwości. Niejednokrotnie muszą się też zmagać z próbami zdyskredytowania czy ośmieszenia ich działalności. Robią jednak swoje, nie patrząc na nagrodę, a dzięki ich mrówczej pracy rodzi się konkretne, wymierne dobro.

Szczegółowe informacje na temat Akcji Katolickiej w Polsce można uzyskać za pomocą Internetu, odwiedzając stronę www.ak.org.pl. Osoby, które chciałyby zainicjować działalność Akcji Katolickiej w swojej parafii, proszone są o kontakt z księdzem proboszczem lub Tomaszem Mielczarkiem pod numerem tel. (0-61) 812 31 53

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki