Logo Przewdonik Katolicki

Egzamin z wiary?

Marcin Jarzembowski
Fot.

Rok 1982 był w pewnym stopniu przełomowy dla bydgoskiego świata akademickiego. W tych trudnych dla Polski czasach w grodzie nad Brdą został powołany Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Od ponad dwudziestu lat w murach uczelni studenci pogłębiają wiedzę i umacniają ducha, by nieść wiarę drugiemu człowiekowi. W sobotę, 25 czerwca, dziewiętnastu...

Rok 1982 był w pewnym stopniu przełomowy dla bydgoskiego świata akademickiego. W tych trudnych dla Polski czasach w grodzie nad Brdą został powołany Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Od ponad dwudziestu lat w murach uczelni studenci pogłębiają wiedzę i umacniają ducha, by nieść wiarę drugiemu człowiekowi. W sobotę, 25 czerwca, dziewiętnastu absolwentów podziękowało Bogu oraz kadrze profesorskiej za ostatnich sześć lat kształcenia.Instytut jest ośrodkiem zamiejscowym Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczelnia pragnie być ośrodkiem myśli chrześcijańskiej i katolickich studiów społecznych.

Rok trudny, ale owocny


Miniony rok akademicki był trudnym czasem pod względem administracyjnym. Należy pamiętać, że w strukturach diecezji powołano Wyższe Seminarium Duchowne, które rozpoczęło swoją działalność pod skrzydłami bydgoskiej sekcji Wydziału Teologicznego. - Nie ukrywam, że to wszystko zrodziło wiele nowych problemów. Jednak patrząc z perspektywy czasu, udało się nam je wszystkie rozwiązać. Skompletowaliśmy kadrę profesorską. Dzięki temu studenci mogli kontynuować naukę bez najmniejszych przeszkód - przyznał dyrektor Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, ks. dr Rafał Grabowski.
Filozofia przyrody, metafizyka, antropologia, teologia fundamentalna, eklezjologia czy komunikacja społeczna - to tylko kilka przedmiotów, z którymi zapoznaje się każdy student. - Studia teologiczne są kierunkiem bardzo specyficznym, który nie jest aż tak mocno oblegany. To nie jest marketing. Jednak zawsze jest grupa chętnych, którzy pragną tę wiedzę pogłębiać. Oprócz zdobycia tytułu magistra każdy student może także jeszcze bardziej przybliżyć się do Pana Boga, co przekłada się na całe późniejsze życie - dodaje ks. Grabowski.
Kadrę zamiejscowego ośrodka stanowi grupa kilkudziesięciu profesorów. Większość stanowią pracownicy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest również kilku zaprzyjaźnionych profesorów, którzy podjęli wykłady zlecone.

Kolejni absolwenci


Dla dziewiętnastu osób ostatnie dni były zwieńczeniem sześcioletniej pracy. Najpierw - 18 czerwca absolutorium w Poznaniu, później - wspólna modlitwa w bydgoskiej katedrze. - Dzisiaj absolwenci szóstego roku przyszli po to, aby przede wszystkim podziękować za ukończone studia. Jest to dobry moment, aby spojrzeć wstecz i podsumować pewien okres swojego życia. Mam nadzieję, że wynosząc pewną wiedzę z tej uczelni, staną się ludźmi bardziej wrażliwymi na drugiego człowieka i nie zapomną, że ten świat potrzebuje zmiany, nowego myślenia i wartościowania - mówił ks. Rafał Grabowski. Także ks. prof. Tadeusz Hanelt podkreślił, że Kościół czeka na ludzi świeckich, wykształconych, którzy będą przekazywali najważniejsze dla człowieka wartości. - Sądzę, że miejsce Instytutu w Bydgoszczy jest bardzo ważne, a jeszcze cenniejsze jest to, że są ludzie, którzy chcą pogłębiać swoją wiarę - przyznał wykładowca Pisma Świętego.
Po Mszy św. profesorowie oraz studenci rozpoczęli świętowanie w ogrodzie przylegającym do budynku sekretariatu bydgoskiej sekcji Wydziału Teologicznego. - Witamy wszystkich, którzy wierzyli, że uda nam się przejść kruchy most nad rwącą rzeką wiedzy. Każdy z nas współtworzył tę uczelnię, sprawiał, że jest ona taka, a nie inna. Każdy z nas zostawia tutaj kawałek siebie, a zarazem zabiera ze sobą - na całe życie - kawałek tej jedynej w swoim rodzaju uczelni, naszej uczelni - mówiła do zebranych Daria Boińska, która uczy katechezy w Anielinach. - Po sześciu latach możemy powiedzieć, że dziękujemy za dar wiedzy, który otrzymaliśmy. Dziękujemy za wykładowców, profesorów oraz za koleżanki i kolegów, którzy nas wspierali na drodze do mety, na której dzisiaj stajemy - dodała. "Vivat Academia! Vivant profesores!".

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki