Logo Przewdonik Katolicki

Ochłodzenie na życzenie

Piotr Chomicki
Fot.

Znamy doskonale to uczucie, gdy latem otwieramy drzwi naszego, rozgrzanego niczym piec hutniczy, samochodu. Momentalnie bucha na nas gorące powietrze, a parząca tapicerka nie namawia do zajęcia miejsca w środku. Są jednak tacy szczęśliwi kierowcy, którzy posiadają auta z klimatyzacją i już chwilę po uruchomieniu silnika zaczną rozkoszować się przyjemnym chłodem oraz widokiem "gotujących...

Znamy doskonale to uczucie, gdy latem otwieramy drzwi naszego, rozgrzanego niczym piec hutniczy, samochodu. Momentalnie bucha na nas gorące powietrze, a parząca tapicerka nie namawia do zajęcia miejsca w środku.


Są jednak tacy szczęśliwi kierowcy, którzy posiadają auta z klimatyzacją i już chwilę po uruchomieniu silnika zaczną rozkoszować się przyjemnym chłodem oraz widokiem "gotujących się" pozostałych uczestników ruchu.
Klimatyzacja zapewnia ogromny komfort w ciepłe dni. Poprawia też bezpieczeństwo, niwelując zmęczenie kierowcy wysokimi temperaturami, co nie jest bez znaczenia podczas dłuższych przejazdów. Chociaż wiemy, jakie ma ona zalety, warto jeszcze wspomnieć, że po włączeniu tego urządzenia błyskawicznie odparują nam szyby.
Ale luksus kosztuje. Nie tylko trochę więcej pieniędzy zostawimy na stacji benzynowej, ale również w serwisie. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż nasza klimatyzacja również wymaga opieki fachowców.
Układ klimatyzacji powinien być przeglądany przynajmniej raz w roku i to bez względu na liczbę przejechanych kilometrów. Należy wówczas wymienić filtr przeciwpyłkowy oraz dokonać dezynfekcji całego układu. Są to bardzo istotne czynności, od których zależy nasze zdrowie. Ich zaniechanie może doprowadzić do chorób układu oddechowego, gdyż w przewodach wentylacyjnych klimatyzowanych samochodów chętnie rozwijają się bakterie i inne drobnoustroje.
Warto też zlecić sprawdzenie szczelności układu oraz skontrolować stan napełnienia klimatyzacji. Uchroni nas to przed zawsze niewygodnymi niespodziankami, gdyż jak wiemy, do luksusów łatwo jest się przyzwyczaić. Jeśli chodzi o koszty obsługi klimatyzacji, to w autoryzowanych stacjach ceny takiej usługi zaczynają się od około 200 złotych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki