Logo Przewdonik Katolicki

Samochód po zimie

Szymon Puchalski
Fot.

Chociaż jeszcze czasami bywa chłodno, prawdziwa, śnieżna zima już nie wróci. Jak przygotować samochód, by jeździć bezpiecznie i komfortowo?

Chociaż jeszcze czasami bywa chłodno, prawdziwa, śnieżna zima już nie wróci. Jak przygotować samochód, by jeździć bezpiecznie i komfortowo?

 

Stan techniczny

Warto oddać samochód do mechanika, by sprawdził jego stan techniczny po okresie zimowym. Koszt takiej usługi waha się w granicach od 150 do 300 zł, jednak możemy mieć wówczas pewność, że z naszym autem jest wszystko w porządku. Ważna jest również zmiana opon. Zimowe opony tracą swoje właściwości w wyższych temperaturach i szybciej się zużywają. Jeśli wymieniamy tylko oponę (felga zostaje ta sama), dobrze jest dokładnie obejrzeć całe koło. Nawet drobne wygięcia mogą zmniejszać komfort jazdy oraz pogarszać właściwości jezdne pojazdu.

 

Gruntowne mycie

Po zimie dobrze jest dokładnie umyć cały samochód. Jeśli mamy takie możliwości, lepiej to zrobić samodzielnie. Myjąc, pamiętajmy o wszystkich elementach, również tych niewidocznych (np. o podwoziu), gdyż zalegające po zimie sól i błoto źle wpływają na karoserię. Zwracajmy również uwagę na ogniska rdzy. Najlepiej usuwać je od razu, gdyż mogą się powiększać. Możemy zrobić to sami za pomocą specjalnych środków lub pojechać do mechanika.

 

Klimatyzacja

Jeśli nasz samochód wyposażony jest w klimatyzację, musimy pomyśleć o jej konserwacji. Koszt odgrzybiania i wymiany czynnika chłodzącego to wydatek rzędu 80-200 zł. Jest to ważne, gdyż powietrze wdychane przez nas przechodzi przez układy, które brudzą się i zagrzybiają. Zabieg konserwacyjny czyści układy oraz zapewnia efektywniejszą pracę klimatyzacji.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki