Logo Przewdonik Katolicki

Muzeum Diecezjalne we Włocławku - przygotowane do otwarcia

bp Wiesław Alojzy Mering
Fot.

Kościół zawsze troszczył się o konserwację i zabezpieczenie dóbr materialnych, które miały związek z jego przeszłością. Ta dbałość o architekturę, rzeźbę, malarstwo była i jest natchnieniem dla tworzenia nowych arcydzieł sztuki sakralnej. Jedną z form owej troski są muzea kościelne, które te dzieła będą zabezpieczać i udostępniać wszystkim zainteresowanym. Muzeum Diecezjalne...

Kościół zawsze troszczył się o konserwację i zabezpieczenie dóbr materialnych, które miały związek z jego przeszłością. Ta dbałość o architekturę, rzeźbę, malarstwo była i jest natchnieniem dla tworzenia nowych arcydzieł sztuki sakralnej. Jedną z form owej troski są muzea kościelne, które te dzieła będą zabezpieczać i udostępniać wszystkim zainteresowanym.


Muzeum Diecezjalne we Włocławku, jak wynika z dokumentów historycznych, zostało założone w 1870 r. dzięki staraniom i zbiorom przekazanym przez księży Zenona i Stanisława Chodyńskich. Gromadzone eksponaty zostały rozproszone i zrabowane w czasie II wojny światowej, a to, co ocalało, przechowywano w zamknięciu bez możliwości oglądania. Ten stan rzeczy może się zmienić. Trwają prace przy adaptacji pomieszczeń, pozostawionych przez poprzednich użytkowników w stanie świadomie zrobionej dewastacji. Ostatnie lata to czas restauracji i adaptacji sal (wymiana okien, drzwi, nowe kamienne posadzki). Pozostaje jeszcze dokończenie prac związanych z założeniem instalacji elektrycznej, systemów alarmowych i przeciwpożarowych. Są to najważniejsze zadania, które powinny być wykonane przed oficjalnym otwarciem stałej ekspozycji. Ważna jest również aranżacja wnętrz, na którą składają się: kolorystyka ścian, odpowiednie i specjalistyczne oświetlenie, zakupienie gablot wystawowych.
Muzeum pragnie podjąć obowiązek "wygrzebania z ruin i zgliszczy świętej przeszłości" i ukazania tysiącletniej historii jednej z najstarszych diecezji w Polsce. Wiele eksponatów zostało już zabezpieczonych i zakonserwowanych, jednak w diecezji znajdują się takie obiekty, które zostały wycofane z kultu Bożego i te, za zgodą ordynariusza diecezji, mogą być przekazane do muzeum.
Pragnę, aby było to miejsce nie tylko przechowywania dóbr kultury, lecz także ośrodek, którego działalność będzie ściśle związana z życiem Kościoła.
Zwracam się z prośbą do Księży i Wiernych o wsparcie Muzeum, którego otwarcie zaplanowane jest na 29 października 2005 r. Proszę, w miarę możliwości i życzliwości, o wzbogacanie jego zbiorów. Będą one przechowywane z wielką pieczołowitością. Gromadzenie, konserwacja i eksponowanie dzieł tego rodzaju będzie przypominać udział duchowieństwa i świeckich w tworzeniu i szerzeniu kultury w diecezji włocławskiej. Ważną rzeczą jest przekonanie ofiarodawców, że z chwilą ich śmierci nie kończy się umiłowanie piękna i kolekcjonowanie rzeczy zabytkowych. Przedłużeniem pasji poszczególnych osób, świadectwem o nich samych dla przyszłych pokoleń i wyrazem troski o dziedzictwo chrześcijańskie jest możliwość przekazania zbiorów lub poszczególnych eksponatów do muzeum, w którym znajdą one należne miejsce.

Zbliżające się tysiąclecie diecezji włocławskiej jest doskonałą okazją i sposobnością do kontynuowania już rozpoczętego dzieła tworzenia Muzeum Diecezjalnego. Realizacja tego zadania stanowi naszą wspólną troskę.

Z serca błogosławię

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki