Logo Przewdonik Katolicki

Oddać Mu pokłon

Hubert Kubica
Fot.

Światowe Dni Młodzieży to ziarno, które zasiał Ojciec Święty Jan Paweł II. Ale plon, który widać, nie obumarł wraz z jego śmiercią. W tym roku młodzi, którzy przybędą na sierpniowe XX Światowe Dni Młodzieży do Kolonii, spotkają się już z nowym pasterzem Kościoła powszechnego. Szacuje się, że do Kolonii na spotkanie z Benedyktem XVI może przybyć nawet milion młodych...

Światowe Dni Młodzieży to ziarno, które zasiał Ojciec Święty Jan Paweł II. Ale plon, który widać, nie obumarł wraz z jego śmiercią. W tym roku młodzi, którzy przybędą na sierpniowe XX Światowe Dni Młodzieży do Kolonii, spotkają się już z nowym pasterzem Kościoła powszechnego.Szacuje się, że do Kolonii na spotkanie z Benedyktem XVI może przybyć nawet milion młodych osób. "Przybyliśmy oddać Mu pokłon" - te słowa Mędrców, którzy przed ponad dwoma tysiącami lat złożyli hołd nowo narodzonemu Chrystusowi, stanowią temat tegorocznych dni.
Nieprzypadkowo odbywają się one w Kolonii. W tamtejszej katedrze przechowywane są bowiem relikwie Mędrców przywiezione w 1164 roku z Mediolanu. Modlitwa przy złotym relikwiarzu będzie zatem obowiązkowym punktem pobytu każdej grupy nawiedzającej katedrę.

Jedenaście dni z Chrystusem


Do udziału w tegorocznych ŚDM uczestnicy przygotowują się duchowo od wielu miesięcy. Każdy etap przygotowań dotyczy jednego z elementów logo tegorocznego spotkania i w oparciu o nie młodzi stawiają sobie ważne pytania o Chrystusa, prawdę, odwagę, miłość, jedność, powołanie, charyzmat. Począwszy od ŚDM w Paryżu w 1997 roku spotkanie podzielone jest na dwie części. Tak będzie także w tym roku w Kolonii. W dniach od 11 do 15 sierpnia młodzi przebywać będą w parafiach na terenie całych Niemiec. Choć modlitwy nie zabraknie, będzie to przede wszystkim czas przeznaczony na poznawanie miejscowej kultury, obyczajów, a także zwiedzanie zabytków.
Na piątek 12 sierpnia przewidziany jest "Dzień Zaangażowania Społecznego". Młodzież zostanie wówczas poproszona o włączenie się w różne społeczne projekty, np. odwiedziny w domu pomocy społecznej czy sprzątanie określonego terenu. Warto dodać, że pobyt w niemieckich parafiach jest całkowicie finansowany przez gospodarzy. W poniedziałek 15 sierpnia wszyscy uczestnicy zakwaterowani poza Kolonią przyjadą do miasta i rozpoczną się centralne uroczystości. Oficjalne otwarcie spotkania nastąpi we wtorek 16 sierpnia. Przez następne trzy dni w godzinach przedpołudniowych biskupi z całego świata głosić będą tzw. vademecum katechetyczne, które stanie się kanwą późniejszej wymiany poglądów.
Popołudniami przewidziany jest tzw. festiwal młodych, czyli koncerty i imprezy kulturalne organizowane przez różne wspólnoty kościelne.
Warto dodać, że wszystkim spotkaniom towarzyszyć będzie nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu, natomiast w piątek 19 sierpnia Ojciec Święty poprowadzi rozważania Drogi krzyżowej.
Wielki finał ŚDM nastąpi w miejscowości Frechen-Terpen, dwanaście kilometrów od Kolonii, gdzie w sobotni wieczór 21 sierpnia odbędzie się całonocne czuwanie pod przewodnictwem Ojca Świętego.
XX Światowe Dni Młodzieży zakończy poranna niedzielna Msza św.

Rozmowa z ks. Grzegorzem Suchodolskim z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Siedlcach

Jak długo potrwają jeszcze zapisy na ŚDM w Kolonii i gdzie można się zapisać?
- Zapisy będą trwały do końca maja. Najlepiej zgłosić się do parafii, w której spotyka się grupa przygotowująca się do wyjazdu. Jeżeli ktoś nie może jej znaleźć, powinien skontaktować się z diecezjalnym koordynatorem, który ją wskaże. Istnieje także możliwość stworzenia "własnej" grupy, np. rodzinnej. Warunkiem zarejestrowania takiej grupy przez nas jest zaakceptowanie jej przez koordynatora diecezjalnego. W tej chwili mamy w Polsce 322 grupy parafialne, diecezjalne i neokatechumenalne. Ja jednak odradzałbym wyjazd spontaniczny, na własną rękę. Ze względów bezpieczeństwa wpuszczane będą bowiem jedynie osoby oficjalnie zapisane, posiadające specjalne "passy". Poza tym dla Polaków korzystniejsze jest zgłoszenie uczestnictwa w kraju, gdyż otrzymujemy wtedy 20 procent zniżki.

Ile osób zadeklarowało swoje uczestnictwo w kolońskich ŚDM?
- Do końca kwietnia na spotkanie zapisana była młodzież ze 174 krajów świata. Na czele listy znajdują się Włosi - 46 200 osób, dalej Niemcy - 42 400, Francuzi - 19 100, Amerykanie - 18 200, Hiszpanie - 17 200 i Polacy, którzy przekroczyli 12 tys. osób. Polaków jest jednak niewielu w porównaniu z poprzednimi latami... Przyczyna jest z pewnością związana z finansami. Do Kolonii jadą przecież ludzie młodzi, którzy nie mają dochodów. Nie stać ich na wydanie ok. 900 zł, bo tyle będzie kosztować ten wyjazd. Z drugiej strony wyjazd na ŚDM w Rzymie w 2000 roku był droższy, a mimo to Polaków było tam więcej. Chcę jednak wszystkich uspokoić. Od kilku tygodni zainteresowanie wyjazdem bardzo wzrosło. Jest więc nadzieja, że będzie nas zdecydowanie więcej.


Symbol Światowych Dni Młodzieży składa się z pięciu elementów

Długi niebieski łuk w kształcie litery C oznacza Chrystusa oraz dobroć Pana Boga.
Żółta gwiazda jest Bożym przewodnictwem, mającym zaprowadzić do celu.
Dolne niebieskie C jest symbolem łodzi, na której znajdują się jak dwa maszty dwie czerwone wieże - symbol katedry kolońskiej i Kościoła, który prowadzi idących za Chrystusem.
Z kolei krzyż czerwony to symbol Jezusa Chrystusa i Dobrej Nowiny, którą On głosi młodym ludziom.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki