Logo Przewdonik Katolicki

Młodzież w mieście Trzech Króli

Natasza Stelmaszyk
Fot.

"Przybyliśmy po to, aby oddać Mu pokłon" - pod tym hasłem młodzież z całego świata przybyła do miasta Trzech Króli, by modlić się w katedrze u ich grobu i wspólnie z Papieżem Benedyktem XVI kontynuować dzieło rozpoczęte przez Jana Pawła II. "To pierwsze Światowe Dni Młodzieży, na których obecni będą dwaj Papieże, jeden z nieba i jeden na ziemi", mówi metropolita Kolonii kard....

"Przybyliśmy po to, aby oddać Mu pokłon" - pod tym hasłem młodzież z całego świata przybyła do miasta Trzech Króli, by modlić się w katedrze u ich grobu i wspólnie z Papieżem Benedyktem XVI kontynuować dzieło rozpoczęte przez Jana Pawła II. "To pierwsze Światowe Dni Młodzieży, na których obecni będą dwaj Papieże, jeden z nieba i jeden na ziemi", mówi metropolita Kolonii kard. Joachim Meisner.Na tydzień przed rozpoczęciem XX Światowych Dni Młodzieży niemalże wszystkie przygotowania zapięte były na ostatni guzik. W samej Kolonii początkowo można było zauważyć dość niewiele zmian. Jednak ŚDM były na długo przed rozpoczęciem obecne we wszystkich mediach i świadomości mieszkańców - nie tylko Kolonii. W mieście pojawiali się pierwsi pielgrzymi, a liczni wolontariusze zaczynali swoją służbę. Do niemieckich diecezji od wielu tygodni zjeżdżali się uczestnicy ŚDM na poprzedzające je Dni Spotkań. Biuro organizacyjne ŚDM odnotowało niespotykaną dotąd ilość zgłoszeń pielgrzymów z całego świata (ok. miliona ze 193 krajów), oferujących im duchowe wsparcie księży oraz akredytowanych dziennikarzy (ponad 6,5 tys.). Są to liczby, o jakich nie śniło się organizatorom, kiedy rok temu zaczynali swoją pracę. W czasie ŚDM organizatorzy mogą liczyć na wsparcie ok. 25 tys. wolontariuszy.
Dla pielgrzymów przygotowano bardzo bogaty zakres usług i imprez, z których nie sposób wymienić wszystkie. Każdy uczestnik otrzymał specjalny plecak pielgrzyma z kompletnym wyposażeniem. W strategicznym miejscu naprzeciw wyjścia z dworca głównego otwarto centralny punkt informacyjny ŚDM. Liczne muzea w Kolonii i sąsiednich miastach przygotowały specjalne wystawy poświęcone sztuce religijnej. Dla uczestników ŚDM oferują one zniżki na wstęp. Młodzież zaangażowała się także aktywnie w ogłoszony przez organizatorów ŚDM program pracy społecznej. Pod koniec lipca zgłoszonych było już 620 projektów, które zaprezentowane zostały w Dniu Zaangażowania Społecznego, 12 sierpnia. W całych Niemczech młodzi ludzie wyrazili tego dnia swój sprzeciw wobec przemocy i terroryzmu poprzez zaprezentowanie różnych form pracy charytatywnej. Zadbano też m.in. o to, aby około 1400 niepełnosprawnych uczestników Spotkań w Kolonii mogło spędzić ten czas "bez barier" oraz by miało możliwość odpoczynku i czuło się bezpiecznie.

Bogaty program ŚDM


Światowe Dni Młodzieży w Kolonii i okolicach rozpoczęły się już w poniedziałek 15 sierpnia o godzinie siedemnastej przywitaniem młodych uczestników przez władze miasta na Starym Mieście. Wieczorem w parafiach odbyły się nabożeństwa maryjne. Nazajutrz, we wtorek 16 sierpnia, młodzież po porannej modlitwie spotkała się z rówieśnikami z całego świata. Młodzi ludzie uczestniczyli w inauguracyjnej Mszy św., której przewodniczyli: kardynał Meisner w Kolonii, biskup Bode w Bonn i kardynałem Lehmann w Düsseldorfie. Środa, czwartek i piątek to dni pielgrzymek do Katedry Kolońskiej, celebracji nabożeństw w różnych językach świata, katechez w różnych miejscach miasta, sakramentów pojednania. Dni te są też okazją do intensywnych dyskusji i warsztatów na temat wiary i jej roli w życiu codziennym, w społeczeństwie i polityce. W piątkowy wieczór młodzi pątnicy odbędą Drogę krzyżową. W sobotę już o godzinie jedenastej pielgrzymi będą mogli wejść na Marienfelde (Pola Maryjne), gdzie w skupieniu przygotują się na nocne czuwanie z Papieżem, zaś w niedzielę po jego odjeździe będą mogli pozostać tam dłużej, razem bawiąc się, śpiewając i modląc.

Cztery dni z Benedyktem XVI


W czwartek 18 sierpnia w samo południe Papież Benedykt XVI wylądował na lotnisku w Kolonii, skąd udał się do arcybiskupstwa kolońskiego, gdzie gościł go kardynał Joachim Meisner. O 16.45 wypłynął statkiem na Ren w pobliże mostu Reinwieser. Asystowało mu pięć innych łodzi, którymi płynęli m.in. kardynałowie Meisner i Lehmann. Ojcu Świętemu towarzyszyła młodzież. Jak kiedyś apostoł Piotr, tak teraz Benedykt XVI z łodzi zwrócił się swoimi słowami do pielgrzymów czekających na brzegu. Statek Papieża dobił o godzinie osiemnastej do brzegu na wysokości mostu Hohenzollernbrücke. Chwilę potem Ojciec Święty odwiedził Katedrę Kolońską, by następnie przywitać wiernych na przylegającym do niej placu Roncalli, skąd przejechał papamobile przez całe śródmieście.
Piątek i część soboty to czas oficjalnych spotkań i wizyt Papieża. Benedykt XVI spotka się z głowami państwa niemieckiego, przedstawicielami miasta i regionu. Odwiedzi także, podobnie jak czynił to Jan Paweł II, synagogę i zmówi modlitwę za ofiary Holocaustu i dyktatury hitlerowskiej.
Sobotni wieczór to już kolejne bezpośrednie spotkanie Benedykta XVI z młodzieżą. Na Marienfelde nieopodal Kolonii (byłych terenach kopalnianych) połączy się on o 20.30 z tzw. Góry Papieskiej, na której stanie przepiękny ogromny ołtarz, z pielgrzymami w nocnym czuwaniu. W tym czasie poświęcony zostanie dzwon imienia Jana Pawła II, który swoje ostateczne miejsce znajdzie w kościele św. Apostołów w Kolonii. Najważniejsze elementy uroczystości to Święto Światła i Eucharystia. Gdy Papież uda się ok. 22.30 na spoczynek, wielu młodych ludzi pozostanie na miejscu, czuwając do niedzielnego rana, kiedy to o godzinie dziesiątej rozpocznie się uroczysta Msza św. z udziałem Ojca Świętego. Według aktualnych szacunków, weźmie w niej udział około miliona młodych ludzi z całego świata. W południe wspólnie z Papieżem odmówią Anioł Pański. Krótko po godzinie dziewiętnastej samolot Ojca Świętego odleci do Rzymu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki