Logo Przewdonik Katolicki

Bydgoszczanie u Papieża

Marcin Jarzembowski
Fot.

Któż z nas nie pamięta dnia 24 lutego 2004 roku W samo południe Jan Paweł II powołał do życia nową diecezję bydgoską. Za ten dar mieszkańcy wraz ze swoim pasterzem - ks. biskupem Janem Tyrawą pojechali do Rzymu podziękować Ojcu Świętemu. Pielgrzymi uczestniczyli w audiencji prywatnej u Jana Pawła II. Wzięło w niej udział pół tysiąca osób. Pierwsze grupy wyjechały z...

Któż z nas nie pamięta dnia 24 lutego 2004 roku… W samo południe Jan Paweł II powołał do życia nową diecezję bydgoską. Za ten dar mieszkańcy wraz ze swoim pasterzem - ks. biskupem Janem Tyrawą pojechali do Rzymu podziękować Ojcu Świętemu. Pielgrzymi uczestniczyli w audiencji prywatnej u Jana Pawła II. Wzięło w niej udział pół tysiąca osób.


Pierwsze grupy wyjechały z Bydgoszczy 21 października. - Ta pielgrzymka była potrzebą całej diecezji. Nasze spotkanie miało charakter dziejowego wpisania się w historię Kościoła rzymskokatolickiego. Dlatego nasze serca "pojechały" do Ojca Świętego. Chcieliśmy wyrazić wielkie zadowolenie i wdzięczność za ustanowienie diecezji - przyznał ks. Janusz Mnichowski, organizator pielgrzymki diecezjalnej do Rzymu.
Najważniejszym momentem była audiencja generalna u Jana Pawła II. Oczy wszystkich zwrócone były na pochyloną, białą postać - złamaną cierpieniem, a jednak ciągle dającą nadzieję… "Pielgrzymujecie do Rzymu, aby podziękować Bogu za powstanie waszej diecezji, a równocześnie dać wyraz tej więzi, jaka łączy każdy Kościół lokalny ze Stolicą Apostolską i z Następcą św. Piotra", mówił Papież. Ojciec Święty zaapelował o duchowy rozwój wszystkich wiernych. "Starajcie się otoczyć szczególną opieką tych, którzy potrzebują troski Kościoła. Jednoczę się z wami w dziękczynieniu, proszę Boga, aby darzył waszą diecezjalną wspólnotę potrzebnymi łaskami i z serca błogosławię. Bóg zapłać za odwiedziny!", mówił do zgromadzonych Jan Paweł II.
Ordynariusz diecezji bydgoskiej w imieniu pielgrzymów podziękował Papieżowi. "Ojcze Święty, diecezja bydgoska wzbija się do lotu i Waszej Świątobliwości bardzo serdecznie dziękuje za jej powołanie i łaskawość dla niej. Błogosław, abyśmy również i my, z całą diecezją bydgoską, mogli wypełnić tę misję, do której ją powołałeś", mówił.
Wśród pątników znalazła się liczna grupa księży. Proboszcz bydgoskiej parafii pw. Bożego Ciała - ks. Ryszard Pruczkowski prosił Ojca Świętego o poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę nowej świątyni. "Ojciec Święty pobłogosławił diecezję bydgoską. Prosił, aby to pozdrowienie zawieźć do wszystkich diecezjan. Z radością i wielkim szczęściem to uczyniliśmy", wyznał ze wzruszeniem. A potem - jak tysiące innych - klęczał przed Najświętszym Sakramentem, pogrążony w modlitwie.
Pielgrzymka była wielkim dziękczynieniem. Dla wielu również pierwszym i ostatnim spotkaniem z Janem Pawłem II.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki