Pierwszy Ogólnopolski Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, zorganizowany w 1994 roku, trwał zaledwie dwa dni. II Kongres był już bardzo dużym wydarzeniem, składającym się z trzech etapów rozpisanych na lata 1998-2000. Dzieło tego kongresu wpisało się w obchody Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Obecnie trwają przygotowania do III Ogólnopolskiego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Uczestniczy w nich również archidiecezja gnieźnieńska.
Hasłem, jakie przyświeca rozpoczynającemu się w tym roku III Ogólnopolskiemu Kongresowi Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza - "Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął" (Łk 12,49). Kongres rozpocznie się sesją inauguracyjną w dniach 11-12 czerwca br. w Warszawie. Trwać będzie przez dwa lata, a czas ten wypełni praca w 14 obszarach apostolstwa i formacji. W programie dwuletniej pracy przewidziano szereg spotkań dla przedstawicieli różnych grup, wspólnot, organizacji i stowarzyszeń katolickich. Uruchomiony zostanie także specjalny serwis internetowy. Dzięki takiej formie pracy w kongresie będzie mógł wziąć udział nie tylko każdy ruch, ale także wszyscy jego członkowie.
Stacje kongresu
Do kongresu ogólnopolskiego ruchy i stowarzyszenia katolickie przygotowują się poprzez kongresy diecezjalne. Odbyły się one w przeszło dwudziestu diecezjach. W tym roku taki kongres zorganizowany zostanie również w archidiecezji gnieźnieńskiej. Będzie on się odbywał już po raz drugi. Pierwsze spotkanie ruchów i stowarzyszeń zorganizowano w dniach 19-21 czerwca 1998 roku w Bydgoszczy. Na program trzydniowego kongresu złożyły się wówczas konferencje, referaty, prezentacje i dyskusje. Nie zabrakło również wspólnej modlitwy, a pewnym ubogaceniem programu były koncerty.
Tegoroczny kongres diecezjalny oparty jest na formule synodalnej. Będzie się składał z trzech etapów: diecezjalnego, rejonowego i parafialnego. Takie założenie, zdaniem organizatorów, będzie sprzyjało doświadczeniu prawdziwej jedności oraz wspólnoty różnych ruchów i stowarzyszeń katolickich.
- Dziś zauważa się w naszym społeczeństwie ogromną niechęć do zrzeszania czy włączania się w jakąkolwiek organizację. Widzę, z jakimi trudnościami w mojej parafii boryka się np. Akcja Katolicka, która chciałaby pozyskać nowych członków. Podobnych trudności doświadcza Ruch Kościoła Domowego, Rodziny Szensztackie, Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich i inne. Następnym, niesłychanie ważnym, wezwaniem jest permanentna formacja. Nie można nie zauważyć trudności, jakie dzisiejszy człowiek ma ze słuchaniem Słowa Bożego. Świadczy o tym mała liczba osób korzystających z głoszonych konferencji biblijnych, rekolekcji parafialnych czy katechez. Kolejnym zadaniem, zakładającym obecność wiernych w organizacjach i solidną formację, jest szeroko pojęta ewangelizacja na różnych szczeblach i troska o wartości nieprzemijające.
Jestem przekonany, że kongres poruszy i ożywi życie charyzmatów objawiające się w różnorodnych organizacjach i stowarzyszeniach katolickich, umocni zaangażowanych i poruszy serca jeszcze wielu wiernych do czynnego włączenia się w apostolat świeckich.
- Dzisiejszy świat bardzo potrzebuje Boga, którego - niestety - nie potrafi łatwo odnaleźć. Jednocześnie w życie indywidualne i społeczne wkrada się beznadzieja, marazm, apatia, niewiara w zdolność do przemiany świata, w którym przychodzi nam dzisiaj żyć. Wielu z nas przygniata beznadzieja i apatia. Wydawałoby się, iż trudno to zmienić. Potrzeba więc dzisiaj promocji dobra, czyli podzielenia się doświadczeniem z aktywności kościelnych wspólnot, i właśnie temu służy nasz kongres. Liderzy ruchów katolickich potrzebują bowiem spotkań z członkami innych grup i ruchów. Dlatego też tak ważne jest, aby w przygotowywanym kongresie wzięło udział jak najwięcej wiernych.
Metodę pracy, jaką przyjęła archidiecezja gnieźnieńska, uważam za bardzo dobrą. Działania na szczeblu diecezji, później rejonu i w końcu parafii z całą pewnością zainspirują nie tylko liderów ruchów i grup apostolskich, ale także wszystkich członków tych wspólnot. Owoce tych działań mogą być bardzo cenne, a rozeznanie aktualnego stanu i najważniejszych wyzwań pozwoli nam jeszcze lepiej przygotować się do spotkania i działań w wymiarze ogólnopolskim.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













