Logo Przewdonik Katolicki

Marcowa apteka

Renata Krzyszkowska
Fot.

Choć pogoda za oknem na to nie wskazuje, już niedługo zakwitną pierwsze kwiaty, zwiastuny wiosny, a wśród nich lepiężnik różowy (Petasites hybridus). Według najnowszych doniesień, wyciąg z korzenia tej rośliny znacząco obniża częstotliwość napadów migrenowych bólów głowy. Wyciąg z jej kłącza od lat próbuje się wykorzystywać w leczeniu chorób układu oddechowego oraz chorób...

Choć pogoda za oknem na to nie wskazuje, już niedługo zakwitną pierwsze kwiaty, zwiastuny wiosny, a wśród nich lepiężnik różowy (Petasites hybridus). Według najnowszych doniesień, wyciąg z korzenia tej rośliny znacząco obniża częstotliwość napadów migrenowych bólów głowy. Wyciąg z jej kłącza od lat próbuje się wykorzystywać w leczeniu chorób układu oddechowego oraz chorób alergicznych, np. astmy czy kataru siennego. Ma ona także działanie uspokajające.Lepiężnik różowy chętnie rośnie na wilgotnych terenach, na łąkach i nad brzegami strumieni. W Polsce zakwita pod koniec marca. Jego początkowo niewielkie liście bardzo rozrastają się po przekwitnięciu kwiatów i osiągają nawet 1,5 metra średnicy. Naukowcy z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku sprawdzali przydatność tej rośliny w leczeniu migrenowych bólów głowy. W badaniach wzięło udział 230 osób cierpiących na ataki migreny (od 2 do 6 ataków na miesiąc). Przez 16 tygodni badanej grupie chorych podawano dwa razy dziennie wyciąg z lepiężnika. Wśród pacjentów przyjmujących sporą dawkę leku (75 mg) ataki migreny spadły o 45 proc. W grupie pacjentów przyjmujących placebo odsetek odczuwających poprawę wyniósł tylko 28 proc. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Neurology". Naukowcy jednak ostrzegają przed spożywaniem samodzielnie przygotowanego wyciągu z rośliny, bowiem lepiężnik zawiera silne toksyny. Bezpieczniej jest stosować gotowe preparaty.
Bóle migrenowe często zaczynają się jeszcze w dzieciństwie lub w wieku młodzieńczym. Szacuje się, że cierpi na nie co piąty dorosły człowiek, czyli 580 mln osób na świecie. Według statystyk, na migrenę cierpi około 12 proc. Polaków, głównie w wieku od 20 do 55 lat. Ból migrenowy bywa różny, często dotyczy tylko jednej strony głowy, może być pulsujący i narastać. Napady choroby pojawiają się nawet kilkanaście razy w ciągu miesiąca. Mogą trwać od kilku godzin do trzech dni. Przedłużająca się migrena może trwać nawet kilka tygodni, uniemożliwiając pracę i "zatruwając" życie rodzinne. Migrenie towarzyszy często światłowstręt oraz nadwrażliwość na zapachy i głośne dźwięki. Mogą się również pojawiać nudności, wymioty, zawroty głowy, senność, zaburzenia mowy, drżenie rąk.
Przyczyny występowania migreny nie zostały do końca poznane. Według jednej z teorii, jest ona spowodowana zaburzeniami w pracy mózgu. Skłonność do migren może też być uwarunkowana dziedzicznie. Bardzo istotnym czynnikiem sprzyjającym atakom migreny jest stres. Wymienia się też wiele przyjemności, jak np. zbyt długi lub krótki sen, jedzenie lub picie takich produktów, jak: żółte sery, czerwone wino, orzechy, czekolada, owoce cytrusowe. Lista tych czynników może być inna dla każdego pacjenta. Na migrenę cierpiało wiele znanych osób, m.in.: Juliusz Cezar, Napoleon, Fryderyk Chopin, Zygmunt Freud, Albert Einstein, Alfred Nobel, Karol Marks, a także Marilyn Monroe i Greta Garbo.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki