Logo Przewdonik Katolicki

Dziękować Bogu za wszystko

Tomasz Sawic
Fot.

18 lutego w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku przy Zielonym Rynku odbył się koncert muzyki klasycznej w wykonaniu zespołu "Camerata Vladislavia" w składzie: Marek Dzięcielewski - skrzypce, Michał Dzięcielewski - skrzypce, Violetta Dzięcielewska - skrzypce, Marta Sandak - flet, Maria Bereska - klawisze, Marcin Dzięcielewski - puzon. Wśród przebojów muzyki klasycznej publiczność...

18 lutego w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku przy Zielonym Rynku odbył się koncert muzyki klasycznej w wykonaniu zespołu "Camerata Vladislavia" w składzie: Marek Dzięcielewski - skrzypce, Michał Dzięcielewski - skrzypce, Violetta Dzięcielewska - skrzypce, Marta Sandak - flet, Maria Bereska - klawisze, Marcin Dzięcielewski - puzon. Wśród przebojów muzyki klasycznej publiczność usłyszała utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Luigi Boccheriniego i innych kompozytorów. Konferansjerkę prowadził Marek Dzięcielewski, którego po koncercie poprosiłem o rozmowę.Jak Pan ocenia wpisane od lat w tradycję kulturalną Włocławka koncerty z cyklu "Muzyka w Galerii"?
- Jestem zdziwiony, kiedy ktoś mówi: "Ach! Dla muzyki klasycznej nastały ciężkie, trudne czasy!". Nieprawda, one wcale nie są trudne. Trzeba jednak wiedzieć, że tego rodzaju muzykę należy czasem "podać" nieco inaczej, by przybliżyć ją słuchaczom. "Camerata" wykorzystuje tematy klasyczne, jednak jako członkowie zespołu nie silimy się na wirtuozerię. Publiczność wybredna, która chce słuchać najwspanialszych wykonań, udaje się do filharmonii, słucha orkiestr symfonicznych itd. My natomiast gramy dla publiczności bardzo zróżnicowanej, w różny sposób przygotowanej do odbioru muzyki. I dlatego postawiliśmy sobie za zadanie przybliżanie muzyki - i tej łatwiejszej, i tej trochę trudniejszej - po prostu wszystkim ludziom, którzy ją kochają. Przy tym staramy się łączyć naszą muzykę z innymi dziedzinami sztuki. Jak choćby dziś, kiedy w galerii trwa ekspozycja wystawy "Wiara".

Jak Pan postrzega włocławskich melomanów?
- Przyznam, że np. dziś bałem się o frekwencję, gdyż nie było jakiejś specjalnej reklamy koncertu. Okazało się po raz któryś z rzędu, że całkiem niepotrzebnie. Uważam, że "Camerata Vladislavia" ma swoją wierną publiczność.

Proszę opowiedzieć o planach zespołu.
- Za najważniejsze zadanie uważamy przybliżanie muzyki mieszkańcom Włocławka. Oprócz tego zagramy wiele koncertów w sanatoriach, w uzdrowiskach itd. Nasz najbliższy koncert z cyklu "Muzyka w Galerii", tj. koncert wielkanocny, zostanie przeniesiony do kościoła Najświętszego Zbawiciela we Włocławku ale o tym powiem na zakończenie.
Nadal będziemy koncertować w Galerii BWA, wystąpimy podczas tegorocznych Dni Włocławka. Jest prawdopodobne, że wyjedziemy za granicę na dłuższe trasy koncertowe - albo z "Muzyką starego Wiednia", albo z repertuarem muzyki klasycznej.

Jak odczytuje Pan słowa Pisma Świętego: "W każdym położeniu dziękujcie" (1 Tes, 5-18)?
- Myślę, że za rzadko dziękujemy Bogu, natomiast nieustannie Go o coś prosimy. Dziś opowiadałem o Bachu, który w swych modlitwach dziękował Bogu za otrzymany talent. Wiem, jak to jest, jaka to jest modlitwa. Ja też dziękuję Bogu za to, co mi dał i tym chcę służyć ludziom. Myślę też, że za mało modlimy się pracą, odpowiedzialnością, naszymi codziennymi uczynkami. Chcę powiedzieć Czytelnikom: służmy Bogu tak jak każdy z nas potrafi! Przyjąłem za swoją maksymę ora et labora, bowiem praca to także modlitwa, o czym być może często zapominamy...
Chciałbym zaprosić Czytelników "Ładu Bożego" na koncert muzyki pasyjnej do kościoła Najświętszego Zbawiciela, który odbędzie się 20 marca, w Niedzielę Palmową, przed Mszą św. o godz. 13. Później zapewnimy oprawę muzyczną liturgii, śpiewać będzie sopranistka Agnieszka Pilecka.

Dziękuję za rozmowę

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki