Logo Przewdonik Katolicki

Pielgrzymowała po diecezji kaliskiej

PK
Fot.

Kalisz i Ostrów Wielkopolski były kolejnymi stacjami pielgrzymującej po całym świecie ikony Matki Bożej Stolicy Mądrości. Swą pielgrzymkę po diecezji kaliskiej ikona rozpoczęła 23 lutego w Ostrowie Wielkopolskim. 25 lutego z kaliskiego Wyższego Seminarium Duchownego odebrała ją delegacja łódzkich studentów. Spotkanie diecezjan z ikoną rozpoczęło się modlitewnym czuwaniem w...

Kalisz i Ostrów Wielkopolski były kolejnymi stacjami pielgrzymującej po całym świecie ikony Matki Bożej Stolicy Mądrości. Swą pielgrzymkę po diecezji kaliskiej ikona rozpoczęła 23 lutego w Ostrowie Wielkopolskim. 25 lutego z kaliskiego Wyższego Seminarium Duchownego odebrała ją delegacja łódzkich studentów.Spotkanie diecezjan z ikoną rozpoczęło się modlitewnym czuwaniem w Zespole Szkół Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim. Uroczystości powitalnej przewodniczył ksiądz biskup Teofil Wilski. Następnie ikonę przewieziono do konkatedry ostrowskiej, gdzie modliła się przy niej młodzież. Po Mszy św. celebrowanej przez księdza biskupa Wilskiego, w której uczestniczyły także grupy z Krotoszyna, Wieruszowa, Kępna i Sycowa, ikona została przewieziona do bazyliki św. Józefa w Kaliszu. Tu, koncelebrowanej przez blisko 70 kapłanów Eucharystii, przewodniczył ordynariusz kaliski ksiądz biskup Stanisław Napierała. W homilii zwrócił szczególną uwagę na mądrość w życiu człowieka, na mądre zachowanie. Eucharystię uświetnił występ scholi duszpasterstwa akademickiego, która wykonała przygotowaną specjalnie na tę okazję Mszę Świętą i hymn, skomponowane przez młodego kaliskiego kompozytora Jakuba Tomalaka. W czasie czuwania po Mszy św. przy ikonie Sedes Sapientiae modlili się przedstawiciele wspólnot oraz studentów z Jarocina, Pleszewa i Kalisza.
Kolejny dzień peregrynacji ikony, 24 lutego, rozpoczął się czuwaniem w Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek w Kaliszu. Odbyły się też liczne sympozja. Pierwsze z nich zorganizowano na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Poznaniu - filii w Kaliszu. Dotyczyło ono miejsca i roli ikony w chrześcijaństwie. Wśród prelegentów był m.in. o. Aleksander Jacyniak, jezuita, znawca ikon oraz przyjaciel autora ikony, ojca Marka Rupnika. Po południu Maryja w znaku ikony przybyła do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu. Wykładów na temat mądrości wysłuchali profesorowie i studenci uczelni, klerycy kaliskiego seminarium, a także nauczyciele i uczniowie kaliskich liceów.
Po zakończeniu sesji ikona powróciła do bazyliki, gdzie odbyło się czuwanie modlitewne nauczycieli i katechetów. W modlitwę włączyli się także artyści z Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Czuwanie zakończyła Msza Święta celebrowana przez księdza biskupa Wilskiego, w której uczestniczyli studenci Diecezjalnego Instytutu Teologicznego w Kaliszu.
W kazaniu bp Wilski podjął temat mądrości w oparciu o teksty Pisma Świętego. Całonocne czuwanie modlitewne kleryków, wykładowców, moderatorów i wychowawców kaliskiego Wyższego Seminarium Duchownego w seminaryjnej kaplicy zakończyło peregrynację ikony. Pożegnalnej Mszy św. przewodniczył ordynariusz kaliski ks. bp Stanisław Napierała. W homilii ukazał znaczenie mądrości w życiu kapłana. Po Eucharystii ikonę przekazano studentom z duszpasterstwa akademickiego w Łodzi.

Ikona Matki Bożej Stolicy Mądrości to dar Papieża dla środowisk akademickich całego świata. Uroczyste przekazanie ikony odbyło się we wrześniu 2000 roku na Placu św. Piotra w Rzymie podczas spotkania Jana Pawła II z nauczycielami akademickimi i studentami. Dotychczas ikona Matki Bożej Stolicy Mądrości odwiedziła: Grecję, Rosję, Hiszpanię, Ukrainę, Peru, Chile, Ekwador, Słowację, Irlandię, Szkocję, Anglię, a obecnie pielgrzymuje po Polsce.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki