Przed obliczem Sedes Sapientiae

Kiedy 10 września 2000 roku Ojciec Święty Jan Paweł II przekazywał studentom oraz nauczycielom akademickim ikonę z przepięknym wizerunkiem Matki Bożej Stolicy Mądrości, wyraził wówczas życzenie, aby Ta, która swoją modlitwą wspierała apostołów w ich misyjnej posłudze, wypraszała u Boga wszelkie łaski dla wszystkich wspólnot uniwersyteckich. Od przeszło czterech lat ikona z wizerunkiem...
Czyta się kilka minut

Kiedy 10 września 2000 roku Ojciec Święty Jan Paweł II przekazywał studentom oraz nauczycielom akademickim ikonę z przepięknym wizerunkiem Matki Bożej Stolicy Mądrości, wyraził wówczas życzenie, aby Ta, która swoją modlitwą wspierała apostołów w ich misyjnej posłudze, wypraszała u Boga wszelkie łaski dla wszystkich wspólnot uniwersyteckich. Od przeszło czterech lat ikona z wizerunkiem MB Stolicy Mądrości (Sedes Sapientiae), która jest Patronką studentów i ludzi nauki, wędruje po całym świecie. W połowie grudnia 2004 roku przybyła również do Polski. Swoją peregrynację w naszej Ojczyźnie rozpoczęła od archidiecezji poznańskiej, a tydzień temu, w piątek 7 stycznia br., uroczyście przywitano Ją w Gnieźnie.

Twórcą wizerunku Matki Bożej Sedes Sapientiae jest chorwacki jezuita o. Marko Ivan Rupnik, artysta, a zarazem profesor teologii orientalnej. Bizantyjska ikona jest mozaiką wykonaną z kolorowych kamieni umieszczonych na drewnianej podstawie o wymiarach 70 na 95 centymetrów. Kolor kamieni użytych do jej wykonania, jak i sam sposób przedstawienia postaci Maryi i Jezusa nie są dziełem przypadku. Każdy szczegół czy gest spoglądającej na nas postaci ma swoją niezwykłą wymowę i symbolikę.

Wędrówka ikony szlakiem wiodącym przez ośrodki uniwersyteckie całej Polski potrwa do grudnia 2005 roku. Do Gniezna przywieziono ją w nocy 6 grudnia br., a jej uroczyste powitanie odbyło się następnego dnia. W otoczeniu uczniów i studentów gnieźnieńskich szkół i uczelni wyższych, zgromadzonych w kościele pw. Świętej Trójcy, ks. kan. Zenon Rubach uroczyście powitał ikonę Matki Bożej Stolicy Mądrości oraz przewodniczył uroczystej Mszy św., którą poprzedziła modlitwa Anioł Pański. Po Eucharystii miało miejsce modlitewne czuwanie młodzieży. Tego samego dnia przy wizerunku Matki Bożej modlili się alumni i profesorowie Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. 8 stycznia br. ikona Matki Bożej Stolicy Mądrości została przekazana diecezji włocławskiej.

Tekst i zdjęcie:

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 3/2005