Logo Przewdonik Katolicki

Nic i nikt rodziny nie zastąpi!

PK
Fot.

O wartości rodziny i problemie pracy w niedzielę mówił ordynariusz kaliski, ksiądz biskup Stanisław Napierała podczas Mszy Świętej sprawowanej w piątą rocznicę koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie. Suma odpustowa w intencji dzieci, nauczycieli i wychowawców w przeddzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego sprawowana była w niedzielę 29 sierpnia...

O wartości rodziny i problemie pracy w niedzielę mówił ordynariusz kaliski, ksiądz biskup Stanisław Napierała podczas Mszy Świętej sprawowanej w piątą rocznicę koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie. Suma odpustowa w intencji dzieci, nauczycieli i wychowawców w przeddzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego sprawowana była w niedzielę 29 sierpnia na placu przed lutogniewskim sanktuarium.
Uroczystości odpustowe w Lutogniewie odbywały się w dniach od 28 do 31 sierpnia. Głównym punktem programu była niedzielna Suma. W tym dniu podczas homilii ksiądz biskup Napierała zwrócił szczególną uwagę na rodzinę - przedstawił jej znaczenie w życiu Jezusa Chrystusa. - Przez trzydzieści lat Jezus był w rodzinie Józefa i Maryi. Rósł i przygotowywał się do spełnienia swej misji. (…) Nic i nikt rodziny nie zastąpi! Rodzina to dobro fundamentalne każdego człowieka, a także społeczeństwa i państwa… - mówił ksiądz biskup Stanisław, podkreślając jednocześnie rolę państwa w formowaniu młodego pokolenia. Mówił też, jak ważne dla dziecka jest zainteresowanie i troska rodziców: - Układajmy swój program tygodnia, by mieć czas dla dzieci, dla siebie - nawoływał. Po homilii w procesji z darami przedstawiciele młodzieży przynieśli wieniec żniwny w kształcie lednickiej ryby, owoce i dary ołtarza. Na niedzielną uroczystość przybyli pielgrzymi z Krotoszyna, Kobylina, Koźmina, Sulmierzyc, Zdun i okolic. O oprawę muzyczną zadbał chór z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła z Krotoszyna.
Rodziny u stóp Matki Bożej Pocieszenia
Już od lat do Lutogniewa przybywają rodziny. Zgodnie z tą tradycją rodzice z małymi dziećmi zgromadzili się w sobotę 28 sierpnia na Mszy Świętej o godz. 16. Eucharystii tej przewodniczył ks. Jacek Piekielny, wikariusz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. Na zakończenie Mszy Świętej kapłani udzielili wszystkim dzieciom indywidualnego błogosławieństwa. W sobotę również przed łaskami słynącym wizerunkiem Maryi modlili się przedstawiciele Akcji Katolickiej diecezji kaliskiej. Odpust potrwał do wtorku 31 sierpnia i zakończył się modlitwą w intencji osób chorych. Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie odbyła się 29 sierpnia 1999 roku. Korony poświęcił sam Ojciec Święty Jan Paweł II w Łowiczu podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku. Uroczystości i aktowi koronacyjnemu przewodniczył ówczesny metropolita poznański ks. abp Juliusz Paetz, zaś homilię wygłosił ordynariusz kaliski ks. bp Stanisław Napierała. Koronacja na lutogniewskim polu zgromadziła tysiące wiernych z diecezji kaliskiej i nie tylko. Kult namalowanego w XVI wieku przez nieznanego artystę obrazu Pani Lutogniewskiej sięga XVII wieku. Liczne dokumenty mówią o tym, że już wówczas do kościoła przychodziły rzesze pielgrzymów zanoszących do Matki swoje prośby. Po ziemi krotoszyńskiej do dziś krąży powiedzenie "ludzi jak w Lutogniewie na odpuście". Najstarszy dokument pisany świadczący o obecności obrazu w głównym ołtarzu lutogniewskiego kościoła - jest to sprawozdanie wizytacyjne śremskiego archidiakona, ks. Ignacego Gnińskiego z dnia 15 października 1683 roku. Z akt wizytacyjnych Józefa Rokosowskiego z 1785 r. wynika, że przy łaskami słynącym wizerunku już w 1694 r. istniała Konfraternia Matki Bożej Pocieszenia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki