Logo Przewdonik Katolicki

Z żyłką lub nożykiem

Magdalena Rak
Fot.

Jeśli zależy nam na trawniku ozdobnym, powinniśmy go kosić dwa razy w tygodniu na wysokości od jednego do trzech centymetrów. Mniej zachodu wymaga tzw. trawnik użytkowy, wystarczy go kosić raz na tydzień. Najmniej pracochłonne są trawniki krajobrazowe, które nie wymagają koszenia częstszego niż 2-3 razy w roku. Wysokość źdźbeł nie powinna przekraczać 8 centymetrów. W każdym...

Jeśli zależy nam na trawniku ozdobnym, powinniśmy go kosić dwa razy w tygodniu na wysokości od jednego do trzech centymetrów. Mniej zachodu wymaga tzw. trawnik użytkowy, wystarczy go kosić raz na tydzień.


Najmniej pracochłonne są trawniki krajobrazowe, które nie wymagają koszenia częstszego niż 2-3 razy w roku. Wysokość źdźbeł nie powinna przekraczać 8 centymetrów.
W każdym przypadku należy jednak zaopatrzyć się w odpowiednią kosiarkę. O jej wyborze decyduje przede wszystkim powierzchnia trawnika oraz infrastruktura na działce. Do dużych powierzchni najlepiej nadają się kosiarki spalinowe, by skosić niewielki trawnik, wystarczą akumulatorowe, elektryczne lub ręczne. Te ostatnie należą do najtańszych. Takie urządzenia można znaleźć za niespełna 200 zł. Kosiarki z napędem elektrycznym są już nieco droższe. Ceny najpopularniejszych modeli wahają się od 500 do 1500 zł.

Ręczne

Kosiarki do trawy różnią się od siebie nie tylko rodzajem napędu, ale i sposobem, w jaki pracują ostrza. Najbardziej popularne to kosiarki rotacyjne, w których noże obracają się poziomo. Coraz większą popularnością cieszą się jednak także kosiarki bębnowe.
Konstrukcja elementów tnących w tych ostatnich przypomina rozwiązania stosowane w kombajnach, dzięki czemu są wydajniejsze, dają też większe możliwości, jeśli chodzi o regulację wysokości przycinanej trawy.
Do strzyżenia niewielkich powierzchni wystarczają kosiarki ręczne, w których - zarówno w rotacyjnych, jak i bębnowych - ostrza poruszają się dzięki ruchowi kół. Praca taką kosiarką nieszybko przynosi efekty.
Tempo pracy zwiększa znacznie zastosowanie kosiarki z napędem elektrycznym - można zdecydować się na zasilaną bezpośrednio z sieci lub akumulatorową.
Zarówno w przypadku kosiarek rotacyjnych, jak i bębnowych (niezależnie od rodzaju napędu) istnieje możliwość regulacji wysokości przycinania trawy. O ile jednak w pierwszym przypadku producenci oferują zazwyczaj kilka możliwych położeń mechanizmu tnącego (od dwóch do czterech), o tyle w przypadku kosiarek bębnowych możliwa jest płynna regulacja.
Decydując się na kosiarkę akumulatorową, warto pamiętać, że modele bębnowe z reguły efektywniej wykorzystują energię, dlatego też można nimi przy jednym naładowaniu akumulatora skosić większą powierzchnię.

Pojemnik lub okulary


Kupując kosiarkę do trawy, warto zwrócić uwagę na dodatkowy osprzęt. Producenci oferują często wymienne noże, niekiedy kosiarki zaopatrzone są także w tylną rolkę, pozwalającą na strzyżenie trawnika w pasy, oraz pojemnik na koszoną trawę. Niektóre modele wyposażone są także we wskaźnik wypełnienia pojemnika.
Jeśli kosiarka nie ma pojemnika na trawę, dobrze jest zaopatrzyć się w plastikowe okulary, które ochronią oczy przed wypadającymi spod ostrza z dużą prędkością drobnymi kamieniami lub patykami.
W przypadku kosiarek spalinowych, które pracują głośno, przydatne będą również nauszniki. Nawet jeśli nie dostaniemy ich w zestawie, z kosiarką, warto wydać kilkadziesiąt, a nawet 100 zł, żeby zapobiec uszkodzeniu słuchu.
Należy też pamiętać o dokładnym przestudiowaniu instrukcji obsługi urządzenia. Jeśli np. zastosujemy nieodpowiednie paliwo i kosiarka zostanie uszkodzona, trudno będzie udowodnić, że naprawa powinna zostać wykonana w ramach gwarancji.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki