Logo Przewdonik Katolicki

Wysoka jakość cięcia

Magdalena Rak
Fot.

Właściciele ogrodów każdego roku stają przed coraz większym wyborem narzędzi i urządzeń ułatwiających ich pielęgnację. Nowoczesne hydrofory, systemy sterowania nawadnianiem, rozdrabniacze do gałęzi, siewniki i kosiarki z niedostępnymi dotąd funkcjami to tylko część oferty, która ma sprawić, że nasza oaza zieleni stanie się prawdziwym powodem do dumy. Praktycznie przez...

Właściciele ogrodów każdego roku stają przed coraz większym wyborem narzędzi i urządzeń ułatwiających ich pielęgnację. Nowoczesne hydrofory, systemy sterowania nawadnianiem, rozdrabniacze do gałęzi, siewniki i kosiarki z niedostępnymi dotąd funkcjami – to tylko część oferty, która ma sprawić, że nasza oaza zieleni stanie się prawdziwym powodem do dumy.

Praktycznie przez cały rok wokół domu i w ogrodzie stosujemy różne substancje: nawozy, wapń, nasiona oraz mieszanki antypoślizgowe i rozmrażające zimą. Do tego celu bardzo przydatne są uniwersalne urządzenia, np. siewniki uniwersalne Gardena Classic 300, Comfort 500 i Comfort 800. Mogą one dokładnie dozować różne substancje od drobno- do gruboziarnistych. Dzięki jałowemu biegowi kół zyskujemy pewność, że dozowanie odbywa się tylko w czasie pchania siewnika. Przy ciągnięciu wysiew nie następuje.

Równomiernie i dokładnie
Każdy miłośnik ogrodu wie, jak ważne są te innowacje: absolutnie równomierny wysiew i eliminacja podwójnego czy wielokrotnego wysiewu w tych samych miejscach.

Dużą zaletą przy całorocznym użytkowaniu jest także specjalny profil kół nowoczesnych siewników. Zapewnia on dobrą przyczepność na różnych nawierzchniach.

Najdroższe modele siewników wyposażone są w znacznik torów wysiewu z dozowaniem kropelkowym, zapobiegający przenawożeniu. Białe oznaczenie torów znika po deszczu, nie szkodząc roślinom ani środowisku. Przy kilku modelach siewników można też dodatkowo zainstalować zestaw do oznaczania torów wysiewu.

Najtańszy siewnik można kupić już za ok. 100 zł.

Wokół roślin
Od niedawna na rynku dostępne są kosiarki elektryczne, które dzięki dużej zwrotności umożliwiają koszenie trawy wokół przeszkód na trawniku.

Nowością jest np. opatentowana przekładnia kierownicza – zamiast sztywnego, podwójnego uchwytu. Urządzenia te wyposażono w jednoramienną rączkę z kierownicą, która połączona jest z kosiarką poprzez uniwersalny przegub.

Dodatkowo obracające się we wszystkie strony przednie koła pozwalają na koszenie we wcześniej niedostępnych dla kosiarek miejscach – na kantach, rogach czy też wokół roślin rosnących bezpośrednio na trawniku.

Poza tym dla większej wygody i uniknięcia plątania się kabla został on tak zamontowany, że możliwe jest jego ruchome, obustronne prowadzenie.

Szczególnie praktyczna jest także możliwość zmiany położenia rączki tak, że można kosić trawę, prowadząc urządzenie z boku. Jest to cecha bardzo przydatna przy koszeniu „z przeszkodami”, np. przy murach czy płotach. Oprócz tego ułatwione jest opróżnianie kosza ze ściętą trawą. Wystarczy odchylić rączkę, zdjąć kosz, a następnie zamontować już opróżniony.

Łatwe i oszczędne
Jeśli zależy nam na systemie nawadniania, który nie wymaga do działania wody pod ciśnieniem, a więc umożliwia użycie wody deszczowej, możemy już taki znaleźć. Nowy sterownik nawadniania Gardena 1030 card programuje się za pomocą dołączonej karty, a dokładniej – na niej ustawia się parametry nawadniania.

Inną nowinką techniczną ułatwiającą życie właścicielom ogrodów i działek jest elektroniczny wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD), który umożliwia pełną kontrolę pracy hydroforu, a także informuje o wystąpieniu zakłóceń czy przymrozków. Dzięki temu hydroforowi możliwa jest oszczędność drogiej wody pitnej, gdyż pralkę, spłuczkę czy też ujęcie wody do podlewania można zasilać tańszą wodą użytkową.

Własny kompost

Praktycznie w każdym ogrodzie powstaje dużo odpadów pozostałych po przycinaniu drzew, krzewów, kwiatów czy też po pracach porządkowych jesienią – opadłe liście, resztki zebranych warzyw, przekwitłe rośliny ozdobne. Wielu ogrodników stara się wykorzystać te odpady, poddając je kompostowaniu, a następnie stosując gotowy kompost jako nawóz. Aby przyspieszyć proces powstawania kompostu, należy rozdrobnić odpady, z których ma on powstać. Do tego celu idealnie posłuży rozdrabniacz.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki