Ponad trzy godziny trwało posiedzenie Kapituły, która wyłoniła laureata tegorocznej nagrody Pierścienia Mędrców Betlejemskich. Trzymana w ścisłym sekrecie tajemnica została odkryta 4 stycznia: otóż laureatów było ... trzech!
Po raz drugi Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Poznańskiej postanowiło przyznać nagrodę zwaną Pierścieniem Mędrców Betlejemskich. Nagroda ta, na której pomysł wpadli poznańscy twórcy podczas spotkania opłatkowego w 2001 roku, jest nagrodą ogólnopolską i ma wyróżnić twórcę i jego dzieło, niosące przesłanie chrześcijańskie oraz spełniające warunki współczesnego pojęcia twórczości. Rok temu uhonorowani nagrodą zostali: kompozytor Wojciech Kilar i pomysłodawca Verba Sacra - Przemysław Basiński.
Trudny wybór?
Kto otrzyma tegoroczny Pierścień, pozostawało głęboką tajemnicą przez co najmniej miesiąc. Kapituła przyznająca nagrodę, złożona z jedenastu osób: ks. Antoniego Klupczyńskiego - duszpasterza środowisk twórczych, ks. Bogusza Lewandowskiego - rzecznika prasowego Kurii i szefa Radia Emaus oraz poznańskich twórców: Jerzego Antkowiaka, Andrzeja Sikorskiego, Gwidony Kempińskiej, Aleksandra Machalicy, Sergiusza Sterny-Wachowiaka, Tomasza Raczkiewicza, Zbigniewa Theusa, Ewy Wycichowskiej, dokonała wyboru już 9 grudnia. Jak się okazało, wybór był dla "jury" niezwykle trudny. Po parogodzinnej dyskusji, która przerodziła się w rozmowę na tematy sztuki, wyłoniono sześciu nominowanych. Podczas uroczystej Mszy św. w kościele oo. Karmelitów Bosych wszyscy oni otrzymali kwiat lilii oraz maleńką figurkę Dzieciątka Jezus. Byli to: Danuta Waberska, malarka, autorka m.in. obrazu Jezusa Miłosiernego wiszącego w kościele oo. Karmelitów w Poznaniu, ks. Jan Twardowski - poeta, którego przedstawiać nie trzeba, Robert Friedrich z zespołem Arka Noego - najbardziej znany w naszym kraju artysta chrześcijański, którego piosenki ewangelizują najmniejszych i dorosłych, ks. Waldemar Sondka - twórca Teatru Logos z Łodzi i duszpasterz tamtejszych środowisk twórczych, oraz dwaj architekci: Aleksander Grygorowicz i Henryk Marcinkowski. Okazało się, że nie można wyłonić spośród nich jednego artysty, choć przecież taki był zamiar nagrody Pierścienia. Tym razem usłyszeliśmy, że nagrody otrzymają aż trzy osoby: ks. Jan Twardowski, ks. Waldemar Sondka oraz malarka Danuta Waberska.
Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku Kapituła będzie potrafiła wyłonić jednego laureata, bo inaczej nagroda powinna nosić nazwę Pierścieni Mędrców Betlejemskich.
Arcybiskup rozdaje Pierścienie
Uroczysta Msza św. rozpoczęła się nietypowo, bo od karawany, w której szliśmy w towarzystwie Trzech Króli spod Katedry Poznańskiej do kościoła oo. Karmelitów na Wzgórzu Św. Wojciecha. W homilii Arcybiskup Poznański Stanisław Gądecki rozważał niedzielne czytania i trzy słowa-klucze z nich wypływające: Mądrość - Słowo Boże - Upodobanie Boże. Artysta, jako człowiek obdarzony charyzmatami twórczymi, nie może polegać tylko na samym sobie i swojej mądrości - wyjaśniał Metropolita Poznański - jego twórczość, jeśli jest znakiem dla świata, to tylko dzięki Upodobaniu Bożemu, dzięki łasce. Taki talent, który jest znakiem wśród ciemności, tworzy dzieła, za którymi warto iść i, co więcej, trzeba iść.
Po błogosławieństwie końcowym Arcybiskup Gądecki nałożył srebrne Pierścienie w kształcie gwiazdy i wyrastających z niej lilii układających się w kształt krzyża dwóm spośród laureatów: pani Danucie Waberskiej i ks. Sondce. Ksiądz Jan Twardowski nie mógł być obecny na uroczystościach, a nagroda zostanie mu wręczona w Warszawie.