Logo Przewdonik Katolicki

"Pierścień" czeka

Natalia Budzyńska
Fot.

Już po raz trzeci zostanie wręczona w Święto Objawienia Pańskiego nagroda duszpasterza środowisk twórczych archidiecezji poznańskiej. Nazwisko laureata ogłosi arcybiskup Stanisław Gądecki 6 stycznia podczas uroczystej Mszy św. w kościele Ojców Karmelitów na Wzgórzu św. Wojciecha. Jak nieść poprzez sztukę wartości chrześcijańskie? Czy jest to łatwe? W dzisiejszym świecie...

Już po raz trzeci zostanie wręczona w Święto Objawienia Pańskiego nagroda duszpasterza środowisk twórczych archidiecezji poznańskiej. Nazwisko laureata ogłosi arcybiskup Stanisław Gądecki 6 stycznia podczas uroczystej Mszy św. w kościele Ojców Karmelitów na Wzgórzu św. Wojciecha.Jak nieść poprzez sztukę wartości chrześcijańskie? Czy jest to łatwe? W dzisiejszym świecie na pewno nie, twórcy odważnie utożsamiający się ze światopoglądem chrześcijań
skim są w najlepszym przypadku ignorowani. Dlatego nagroda "Pierścień Mędrców Betlejemskich" jest bardzo ważna: dla samych twórców ale i odbiorców.

Królewskie daryOd dwóch lat Święto Trzech Króli stało się dla środowiska artystycznego Poznania okazją nie tylko do spotkania opłatkowego, ale i do obdarowania i uhonorowania twórcy i jego dzieła symboliczną nagrodą "Pierścienia". Trzej Mędrcy ze Wschodu patronują temu przedsięwzięciu, to oni właśnie przynoszą dary: złoto, mirrę i kadzidło. Są one zarazem symbolem Obdarowanego i darujących. Złoto mówi o narodzonym Panu, uznając, iż wszędzie króluje, ale też wskazuje na ludzką mądrość jako wartość niezniszczalną, której ustępują złote "skarby" tego świata. Mirra zapowiadała śmierć Chrystusa; stała się też znakiem pamięci o naszej śmierci w Chrystusie, tzn. obdarowaniu nieskończonością. Kadzidło wydaje miłą woń, którą jest w najznamienitszym sensie sam Chrystus, jak też i ci, którzy z Nim na co dzień przebywają. W regulaminie nagrody można przeczytać słowa z Listu do artystów Ojca Świętego Jana Pawła II: "Artysta bowiem, kiedy tworzy, nie tylko powołuje do życia dzieło, ale poprzez to dzieło jakoś także objawia swoją osobowość". Tak więc dzieło sztuki nagrodzonego artysty powinno "uszczęśliwiać zarówno tych, co z niego korzystają, jak i samych twórców" (W. Tatarkiewicz), ma służyć w kategorii "kalokogathia" ("piękno - dobroć") człowieka.

Symbolika "Pierścienia"Autorem wizerunku samej nagrody jest znany artysta poznański Jerzy Bąk. Szukając dla niej najlepszej formy, znalazł podpowiedź w starożytnym chrześcijaństwie.
Koncepcja formy "Pierścienia Mędrców Betlejemskich" oparta jest na rysunku lilii zawartej w krzyżu o kielichowatym, rozszerzającym się ku końcom ramion kształcie, łączącej w sobie znak ośmioramiennej gwiazdy. Laureata wyłania Kapituła spośród zgłoszonych kandydatur: mogły je typować osoby prywatne, organizacje i instytucje.
W tym roku Kapituła, która obradowała pod przewodnictwem duszpasterza środowisk twórczych ks. Antoniego Klupczyńskiego, wyłoniła spośród zgłoszeń sześć nominacji. Znajduje się wśród nich aktorka poznańskiego Teatru Nowego, która w tym roku fenomenalnie zagrała Nikifora - Krystyna Feldman "za kreację wybitnych ról filmowych oraz teatralnych"; Aleksandra Korejwo - reżyserka filmów animowanych "za odkrywanie prawdy i przekazywanie jej w swoich filmach"; Antoni Libera - krytyk literacki i wybitny tłumacz Samuela Becketta "za promowanie kultury najwyższych lotów"; Krzysztof Czyżewski - założyciel Fundacji Pojednanie w Sejnach "za nieustanne prowadzenie dialogu polsko-żydowskiego"; orkiestra niepełnosprawnych muzyków "Vita Activa" z Gdańska "za odkrywanie piękna w muzyce" oraz prof. Krystyna Domańska-Maćkowiak z poznańskiej Akademii Muzycznej, kierownik Zakładu Muzyki Kościelnej "za wychowanie i edukację muzyczną".

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki