Logo Przewdonik Katolicki

"Cysterski" dom rekolekcyjny

Marcin Makohoński
Fot.

Od ponad pół roku w pomieszczeniach dawnego klasztoru cysterskiego w Wągrowcu prowadzone są prace remontowe. Zgodnie z zamysłem proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. Edmunda Karuka, już na początku maja br. do cysterskiego klasztoru zawitają pierwsi goście. Trzy skrzydła dawnego klasztoru, w którym żyli i pracowali dawniej zakonnicy, zostaną przekształcone w Dom Rekolekcyjny. Ta...

Od ponad pół roku w pomieszczeniach dawnego klasztoru cysterskiego w Wągrowcu prowadzone są prace remontowe. Zgodnie z zamysłem proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. Edmunda Karuka, już na początku maja br. do cysterskiego klasztoru zawitają pierwsi goście. Trzy skrzydła dawnego klasztoru, w którym żyli i pracowali dawniej zakonnicy, zostaną przekształcone w Dom Rekolekcyjny.
Ta część klasztoru jest jeszcze placem robót, ale już latem na parterze zostaną uruchomione pokoje dla gości. Na razie będzie można przyjąć jednorazowo 20 osób. Od kilku miesięcy na piętrze tego skrzydła czynny jest refektarz. W następnym roku chcielibyśmy odtworzyć tzw. salę opacką (dwukondygnacyjną aulę), która w zależności od potrzeb będzie mogła być salą koncertową, salą konferencyjną, a nawet balową - wyjaśnia proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu ks. Edmund Karuk. To właśnie on jest pomysłodawcą wykorzystania trzech skrzydeł cysterskiego klasztoru, które w niedalekiej przyszłości pomieszczą blisko 50 osób. - Możemy również zdradzić tajemnicę, że już latem będzie można spędzać w naszym klasztorze "cysterskie weekendy". Od piątkowego wieczoru do niedzielnego popołudnia będzie można tu przeżyć dwa dni według reguły cysterskiej, która opiera się na dwóch wskazaniach: "Módl się i pracuj" - wyjaśnia ks. proboszcz.
Wągrowiecka Kalwaria
W Niedzielę Palmową w ogrodach i kościele parafialnym pw. Wniebowziecia NMP w Wągrowcu poświęcona została przez ks. Abp. Henryka Muszyńskiego nowa Kalwaria. Dzięki wspólnej inicjatywie ks. proboszcza Edmunda Karuka i parafian będzie ona miejscem skupienia i modlitwy dla przybywających do klasztoru pielgrzymów. Już od wielu tygodni trwały prace, dzięki którym została między innymi pogłębiona krypta pod boczną nawą cysterskiej świątyni. Uczestnicy Drogi krzyżowej będą więc mogli modlić się przy stacjach, ustawionych nie tylko na zewnątrz świątyni, ale także w jej podziemiach. W krypcie, która jest 14. stacją Drogi krzyżowej, jest już wyłożona posadzka z gotyckiej cegły, a na środku wybudowany z głazów sarkofag, na którym spoczywa figura martwego Chrystusa. Figurę wykonał rzeźbiarz z Bydgoszczy Michał Kubiak. Ściany tej krypty zostaną w przyszłości pokryte marmurowymi płytami z wypisanymi nazwiskami zasłużonych mieszkańców Wągrowca, aby pamięć o nich została utrwalona na wieki w tym niezwykłym miejscu. - Podczas usuwania ziemi w świątynnych podziemiach natrafiono na ludzkie kości, które z szacunkiem zostaną pochowane w jednej z nisz w krypcie pod ołtarzem głównym - mówi ks. proboszcz. Dzięki wspólnej pracy mieszkańców parafii pw. Wniebowzięcia NMP, prastary wągrowiecki klasztor ponownie "tętni życiem". Dawniej modlili się tutaj i pracowali cystersi. Dziś naśladują ich mieszkańcy parafii, którzy za wspólny cel obrali sobie uchronienie klasztornych zabudowań od naturalnej dewastacji, a tym samym wskrzeszenie pamięci o jego dawnych gospodarzach - cystersach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki