Logo Przewdonik Katolicki

Zasady dziedziczenia spadku

Justyna Koper
Fot.

Zagadnienia związane z dziedziczeniem spadku ciągle wzbudzają wiele pytań i stale są aktualne. Dlatego wyjaśniam raz jeszcze podstawowe pojęcia z tego zakresu. Przepisy kodeksu cywilnego przewidują możliwość dziedziczenia spadku po zmarłym spadkodawcy na podstawie przepisów ustawy oraz na podstawie testamentu. Przy dziedziczeniu ustawowym w pierwszej kolejności dziedziczą małżonek...

Zagadnienia związane z dziedziczeniem spadku ciągle wzbudzają wiele pytań i stale są aktualne. Dlatego wyjaśniam raz jeszcze podstawowe pojęcia z tego zakresu.


Przepisy kodeksu cywilnego przewidują możliwość dziedziczenia spadku po zmarłym spadkodawcy na podstawie przepisów ustawy oraz na podstawie testamentu.
Przy dziedziczeniu ustawowym w pierwszej kolejności dziedziczą małżonek spadkodawcy oraz jego dzieci, w częściach równych, przy czym udział małżonka stanowi przynajmniej - część. Oznacza to, że jeżeli spadkodawca pozostawił więcej niż trójkę dzieci, małżonek dziedziczy - część, a dzieci pozostałą część spadku w częściach równych.
Jeżeli któreś z dzieci spadkodawcy nie żyje, przypadający mu udział dziedziczą jego dzieci, czyli wnuki spadkodawcy.
Natomiast, jeżeli nie żyje małżonek spadkodawcy, wówczas dziedziczą tylko dzieci w częściach równych.
Może też tak się zdarzyć, że w małżeństwie spadkodawcy nie było dzieci, albo też dzieci zmarły bezpotomnie, wtedy spadek dziedziczą małżonek, rodzice oraz rodzeństwo.
W tej sytuacji małżonek dziedziczy zawsze - części spadku, a rodzice - każdy 1/8 część. Pozostała część dzielona jest pomiędzy rodzeństwo.
W ten sposób, jeżeli okaże się, że spadkodawca nie pozostawił już żadnych krewnych, wówczas dziedziczy Skarb Państwa.
Jeżeli spadkodawca pozostawił testament, wówczas dziedziczy ten, kto został w nim wymieniony bez względu na zasady dziedziczenia ustawowego.
Testament może sporządzić każdy i w każdym czasie. Jest to rozporządzenie na wypadek śmierci, w którym decydujemy o tym, kto ma odziedziczyć po nas spadek.
Przepisy kodeksu cywilnego wymieniają kilka form testamentów - testament prosty, który, dla ważności musi być spisany własnoręcznie, podpisany i opatrzony datą; testament notarialny - spisany w obecności notariusza; testament spisany w obecności świadków.
Z problematyką dziedziczenia wiążą się także takie zagadnienia jak zapis, zachowek, wydziedziczenie, które były już oddzielnym tematem artykułu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki