Logo Przewdonik Katolicki

Cierpka kuracja

Renata Krzyszkowska
Fot.

Wraz z nadejściem cieplejszych dni zrzucamy zimowe okrycia i tym samym wystawiamy na widok publiczny zbędne kilogramy - efekt zimowego obżarstwa. Świadome kryzysowej sytuacji pisma dla pań przyciągają uwagę czytelniczek chwytliwymi poradami: "Schudnij przed latem", "Bądź piękna na wiosnę". Wszystko wskazuje na to, że przebojem tegorocznego sezonu na kuracje wyszczuplające będą grejpfruty. Jak...

Wraz z nadejściem cieplejszych dni zrzucamy zimowe okrycia i tym samym wystawiamy na widok publiczny zbędne kilogramy - efekt zimowego obżarstwa. Świadome kryzysowej sytuacji pisma dla pań przyciągają uwagę czytelniczek chwytliwymi poradami: "Schudnij przed latem", "Bądź piękna na wiosnę". Wszystko wskazuje na to, że przebojem tegorocznego sezonu na kuracje wyszczuplające będą grejpfruty.


Jak wykazały wstępne wyniki badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców z Kliniki Ellen B. Scripps w San Diego, jedzenie grejpfrutów pomaga zrzucić zbędne kilogramy i być może chroni przed rozwojem cukrzycy. Wyniki badań opublikowało pismo "Chemistry and Industry Magazine". W badaniach wzięło udział 100 otyłych osób. Podzielono ich na dwie grupy. Pierwsza jadła połówkę grejpfruta podczas każdego posiłku. Druga grupa nie jadła owoców. W pierwszej, już po 12 tygodniach naukowcy zaobserwowali średni spadek masy ciała o 1,6 kilograma (u niektórych nawet 4,4 kg). W drugiej grupie średni ubytek wagi wynosił tylko 0,2 kilograma. Co ważne, osoby jedzące grejpfruty miały po posiłkach obniżony poziom insuliny i glukozy. Zdaniem badaczy, dowodzi to, że metabolizm osób z pierwszej grupy był wydajniejszy niż u członków grupy nie jedzących tych owoców. O tym, że grejpfruty mogą wspomagać odchudzanie, mówiło się od dawna. Jednak badania uczonych z San Diego jako pierwsze wykazały, że owoce te poprawiają metabolizm glukozy. To właśnie decyduje o ich wyszczuplających właściwościach. Naukowcy planują też sprawdzić, czy jedzenie dużych ilości grejpfrutów może znaleźć zastosowanie w prewencji cukrzycy typu II.
Jedząc grejpfruty lub pijąc ich sok, należy pamiętać, że mogą one wchodzić w reakcję z innymi lekami. M.in. podnoszą stężenie we krwi niektórych leków obniżających ciśnienie krwi, uspokajających czy immunosupresyjnych. O owocach tych również utrzymuje się opinia, że przeciwdziałają sklerozie i powstaniu żylaków. Niektóre wyniki badań wskazują też, że związki w nich zawarte mogą chronić przed rozwojem niektórych nowotworów. Grejpfruty zawierają ponad 90 procent wody. Ich specyficzna aromatyczna goryczka świetnie gasi pragnienie. Owoce te bogate są w witaminę C, witaminy z grupy B i spore ilości witaminy E i P. Zdaniem dietetyków, o tej porze roku, gdy nie ma jeszcze krajowych świeżych warzyw i owoców, powinniśmy jeść ich jak najwięcej. Choć zawierają cukier, dostarczają zaledwie 40 kalorii w 100 g.
Lekarze przypominają, aby licząc kalorie i ograniczając ilość spożywanych pokarmów, nie popaść w przesadę i nie dopuścić do powstania niedoborów pokarmowych w organizmie. Przed rozpoczęciem odchudzania zawsze warto poprosić o wskazówki lekarza.

Po łacinie grejpfrut nazywa się Citrus paradisi. Jak pisze Irena Gumowska w książce "Czy wiesz co jesz", owoc ten odkryto w 1750 r. na wyspie Barbados. Na początku nazwano go "owocem zakazanym", bo według miejscowej ludności to on, a nie jabłko, stał się przyczyną wygnania Adama i Ewy z raju. Obecna nazwa powstała od dwóch wyrazów: grape (znaczy grono) i fruit, (czyli owoc). Grejpfruty są bowiem zwykle osadzone na gałęziach gronami po kilka sztuk. Gaje grejpfrutowe nie są tak piękne jak pomarańczowe, bo drzewa nie są tak foremne, ale za to także wiecznie zielone. Dochodzą nawet do 13 metrów wysokości.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki