Logo Przewdonik Katolicki

W Gnieźnie kształtowało się moje kapłaństwo...

Marcin Makohoński
Fot.

W sobotę 27 marca br. Ojciec Święty - Jan Paweł II mianował ks. prof. dr. hab. Andrzeja Dziubę z Archidiecezji Gnieźnieńskiej biskupem ordynariuszem diecezji łowickiej. Zastąpi on na tym urzędzie biskupa Alojzego Orszulika, który złożył rezygnację w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. Nowy biskup łowicki jest profesorem teologii moralnej, którą wykłada na Katolickim Uniwersytecie...

W sobotę 27 marca br. Ojciec Święty - Jan Paweł II mianował ks. prof. dr. hab. Andrzeja Dziubę z Archidiecezji Gnieźnieńskiej biskupem ordynariuszem diecezji łowickiej. Zastąpi on na tym urzędzie biskupa Alojzego Orszulika, który złożył rezygnację w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. Nowy biskup łowicki jest profesorem teologii moralnej, którą wykłada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Ksiądz prof. Andrzej Dziuba urodził się 10 października 1950 roku. w Pleszewie. Po ukończeniu szkoły średniej w 1969 r. wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Po sześciu latach studiów, w dniu 21 czerwca 1975 roku przyjął z rąk ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego święcenia kapłańskie. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. Świętej Trójcy w Łobżenicy. W 1976 r. skierowany został na studia specjalistyczne, które odbywał najpierw na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a później w Akademii Alfonsiana w Rzymie (1979-1981). Po obronie pracy doktorskiej ks. Andrzej Dziuba powrócił do Polski i podjął pracę w Sekretariacie Prymasa Polski. W latach 1981-1984 był kapelanem i sekretarzem ks. Kard. Józefa Glempa, a w latach 1984-1998 zajmował stanowisko kierownika Sekretariatu Prymasa Polski. W okresie swojej pracy w Warszawie pełnił również posługę duszpasterską w kościele rektorskim pw. św. Marcina. Ksiądz Andrzej Dziuba jest od 1990 roku profesorem teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a od 1997 r. również w Akademii Teologii Katolickiej (dzisiaj UKSW) w Warszawie. Nowy biskup diecezji łowickiej jest autorem lub współredaktorem ok. 30 książek oraz blisko 750 artykułów, omówień, prezentacji, sprawozdań i recenzji. Opublikował między innymi: "Kościół katolicki w Polsce. Informator" (1995 i 1997), "Orędzie moralne Jezusa Chrystusa" (1996) oraz "Droga Krzyżowa" (1998). W 1996 roku ks. Andrzej Dziuba został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II - Prałatem Jego Świętobliwości. W ciągu ostatnich kilku lat był kapelanem konwentualnym "Ad honorem" Zakonu Maltańskiego oraz członkiem Rady Nadzorczej Fundacji Kard. Józefa Glempa w Londynie. Pytany o ulubione lektury odpowiada, iż często sięga po literaturę latynoamerykańską, a wśród swoich osobistych zainteresowań wymienia kulturę prekolumbijską. Jest również zapalonym turystą i dlatego chętnie podróżuje po świecie.
Kapłańska droga
Decyzja Ojca Świętego Jana Pawła II o mianowaniu ks. prof. Andrzeja Dziuby nowym ordynariuszem diecezji łowickiej była dla niego niemałym zaskoczeniem. - Na drodze posługi kapłańskiej trzeba być zawsze gotowym do przyjęcia i pełnienia różnych funkcji. Wybór Ojca Świętego jest dla mnie nie tylko zaskoczeniem, ale przede wszystkim wyróżnieniem - powiedział ks. biskup nominat Andrzej Dziuba tuż po ogłoszeniu komunikatu ks. Abp. Józefa Kowalczyka Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. - Podjęciu trudu i odpowiedzialności, jaka ciąży na ordynariuszu diecezji, towarzyszą również pewne ludzkie obawy. Wierzę jednak, iż błogosławieństwo dane mi przez Ojca Świętego pomoże w pełnieniu posługi duszpasterskiej, oraz pozwoli jak najlepiej wypełniać odpowiedzialność za powierzoną cząstkę Kościoła. Nowy biskup diecezji łowickiej, pomimo swojej pracy poza Archidiecezją Gnieźnieńską, zawsze czuł się mocno związany ze swoją diecezją, do której, gdy tylko czas pozwalał, bardzo chętnie przyjeżdżał. Pomimo oddalenia żył na bieżąco sprawami Kościoła gnieźnieńskiego i stale utrzymywał żywy kontakt z wieloma kapłanami z Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Jego kursowi koledzy podkreślają, iż zawsze był wzorem do naśladowania. - Od 1969 roku, kiedy to wspólnie wstąpiliśmy do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, łączy nas więź serdecznej przyjaźni - mówi ks. Ryszard Pruczkowski, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Bydgoszczy. - Zawsze był dla nas wzorem pracowitości i systematyczności. Dlatego też myślę, iż jako biskup przeniesie do Łowicza te szczytne tradycje wielkopolskie, jakimi są właśnie pracowitość i gorliwość. Jestem również przekonany, że nie zapomni o Gnieźnie i z radością będzie powracał do grobu św. Wojciecha. Również ks. prof. Andrzej Dziuba z sentymentem wspomina czas nauki i pracy w gnieźnieńskim seminarium. - W Gnieźnie kształtowało się moje kapłaństwo, tam są jego fundamenty - mówi biskup nominat. - Dlatego jest dla mnie wielką radością, iż więź z prymasowskim Gnieznem przedłuży się na Łowicz.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki