Księdza Piotra poznałem...
Archidiecezja gnieźnieńska pożegnała śp. ks. dr. Piotra Jóźwiaka, proboszcza parafii pw. św. Elżbiety w Orłowie oraz kapelana Aresztu Śledczego w Inowrocławiu, który 3 sierpnia br. zmarł w jednym z bydgoskich szpitali. W pamięci kapłanów i wiernych pozostanie jako człowiek wielce oddany ludziom, który drogę naukowca zamienił na trud duszpasterzowania.
Księdza Piotra poznałem w gnieźnieńskim seminarium – mówi ks. Ryszard Gilas, kolega kursowy ks. Jóźwiaka. – Nie był z nami od początku nauki, gdyż po zdaniu egzaminu dojrzałości został studentem Politechniki Poznańskiej. To chyba tam zrozumiał swoje powołanie. Przerwał studia i dołączył do grona kleryków pierwszego roku. Był bardzo zdolnym i solidnym studentem; koleżeński, nie brakowało mu poczucia humoru.
Ksiądz i przyjaciel
Po otrzymaniu święceń kapłańskich ks. Jóźwiak pracował jako wikariusz w Orzechowie, Bydgoszczy i Inowrocławiu. Bardzo cenił sobie również posługę kapelana w inowrocławskim Areszcie Śledczym. – W każdym człowieku szukał choćby cząstki dobra, aby je wydobyć i umocnić – mówi por. Mariusz Budny z Aresztu Śledczego w Inowrocławiu.
– Na początku z lękiem podchodził do pracy w areszcie, z czasem zdobył uznanie i szacunek podopiecznych. Oni odwzajemniali się tym samym. Ważnym etapem życia ks. Piotra Jóźwiaka były jego studia specjalistyczne z zakresu ekumenizmu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczone obroną pracy doktorskiej na temat działalności ekumenicznej Episkopatu Polski po II wojnie światowej. Już jako doktor teologii podjął pracę w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie oraz został wykładowcą Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. Mimo wielkich predyspozycji i wrodzonych zdolności nie zechciał kroczyć przez życie ścieżką naukowca. Słuchając głosu serca, poświęcił się ludziom w pracy duszpasterskiej.
Silny słowem
Od 1998 roku ks. dr Piotr Jóźwiak pracował jako proboszcz parafii pw. św. Elżbiety w Orłowie. – Bardzo kochał swoją parafię i z prawdziwie ojcowską troską dbał o powierzonych swojej opiece wiernych – mówi ks. kan. Antoni Balcerzak, dziekan dekanatu Inowrocław II. – W krótkim okresie duszpasterzowania w Orłowie podjął niezwykle wielki trud remontów tamtejszego kościoła i plebanii. Jego dar zjednywania sobie ludzi i proszenia o pomoc sprawił, że nawet najtrudniejsze wyzwania mogły być zrealizowane. Przez ludzi ceniony był przede wszystkim za otwartość i bycie zwykłym człowiekiem, który nie boi się pracy i podejmowania nowych inicjatyw.
Zawołaniem umieszczonym na obrazku prymicyjnym śp. ks. dr. Piotra Jóźwiaka są słowa z Księgi Kronik: „Ty wskażesz im drogę, którą mają kroczyć”. Bardzo często, przy wielu okazjach, podkreślał wielkie znaczenie tych słów. „Z pokorą sądzę, że w mojej dotychczasowej posłudze kapłańskiej z całą mocą i zaangażowaniem oraz w duchu wiary starałem się je realizować” – mówił podczas ostatniego spotkania z dziennikarzami „Przewodnika Katolickiego”. „W Orłowie znalazło to odniesienie zarówno do życia duchowego parafii, jak i sposobu bycia dobrym gospodarzem. Prawdę mówiąc, nigdy nie chciałem pracować naukowo… chciałem posługiwać wśród ludzi”.
Uroczystości pogrzebowe śp. ks. dr. Piotra Jóźwiaka odbyły się w poniedziałek 7 sierpnia br. w Orłowie. Przewodniczył im bp Wojciech Polak, natomiast Słowo Boże wygłosił ks. Ryszard Gilas. Podczas uroczystości odczytano także list kondolencyjny przysłany przez abp. Henryka Muszyńskiego.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













