Logo Przewdonik Katolicki

Kościół chce wspierać

MW
Fot.

W marcu w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana na Jeżycach odbyły się rekolekcje przeznaczone dla osób porzuconych przez współmałżonka oraz dla małżeństw nie posiadających potomstwa. Pierwsze z wymienionych odbywały się po raz pierwszy w naszym mieście. Inicjatywa przeprowadzenia tego typu spotkań w Wielkim Poście wyszła z potrzeby serca osób, które w...

W marcu w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana na Jeżycach odbyły się rekolekcje przeznaczone dla osób porzuconych przez współmałżonka oraz dla małżeństw nie posiadających potomstwa.
Pierwsze z wymienionych odbywały się po raz pierwszy w naszym mieście. Inicjatywa przeprowadzenia tego typu spotkań w Wielkim Poście wyszła z potrzeby serca osób, które w swoim życiu doświadczyły porzucenia przez współmałżonka. Dla osób tych bardzo istotne było i jest wsparcie ze strony Kościoła, bowiem nie chcą się oni czuć odrzuconymi i niechcianymi. Pomysł na rekolekcje dla tej grupy został w pełni poparty i zaakceptowany przez Duszpasterską Radę Rodzin. Należy podkreślić, iż nie były to spotkania przeznaczone dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych, lecz dla tych, które pomimo separacji pragną żyć w wierności dla swoich rodzin, jednocześnie z pełną akceptacją swojej sytuacji.
Wierność związkowi sakramentalnemu
Rekolekcje miały ukazać, że w związku nie jest najistotniejsze znalezienie osoby winnej zaistniałej, kryzysowej sytuacji. Dla współmałżonków najważniejsze powinno być staranie, aby pozostać wiernym sakramentalnej przysiędze małżeńskiej. Hasłem tegorocznych rekolekcji, które prowadzone były przez księdza Sławka Krzeszewskiego, były słowa: "Gdy tak trudno zrozumieć, gdy tak trudno być samotnym, gdy tak trudno przebaczyć". Po samej liczbie osób uczestniczących w tych dniach skupienia, a były to w przeważającej części kobiety w średnim wieku, widać, że tego typu spotkania są niezwykle potrzebne. Najsilniejszym akcentem rekolekcyjnych spotkań było nabożeństwo przebaczenia, wewnętrznego uzdrowienia i oczyszczenia. Rekolekcjom towarzyszyły także świadectwa osób w nich uczestniczących, co powodowało poczucie wspólnoty. Warto dodać, że te dni skupienia już zaowocowały, ponieważ większość uczestników wyraziła chęć, żeby tego typu spotkania odbywały się co miesiąc. Będą one najprawdopodobniej wspierane opieką duszpasterską oraz psychologiczną. Osoby biorące udział w rekolekcjach dla porzuconych wyraziły swoją wdzięczność i radość, że doszło do tego typu spotkań.
Wsparcie bezdzietnych par małżeńskich
Rekolekcje dla bezdzietnych małżeństw odbywały się z kolei już po raz piąty. Małżeństwa takie mają też swoje dni skupienia w okresie Adwentu. Są to osoby, które - jak mówią - czują się czasami "dziwnie" w obliczu otaczających ich par małżeńskich, u których ojcostwo i macierzyństwo jest czymś naturalnym i oczywistym. Małżeństwa te w Kościele czują się w pełni akceptowane oraz potrzebne. Bezdzietni małżonkowie mówią o sobie: "my cierpimy, ale musimy z tym żyć". Kościół pomaga im spojrzeć na fakt bezdzietności w jakimś sensie "normalnie". Rekolekcje dla bezdzietnych par małżeńskich poprowadził ksiądz dr Dariusz Madejczyk, który jest ich opiekunem. Podczas tych spotkań zwrócono uwagę, że adopcja nie dla wszystkich par małżeńskich jest dobrym rozwiązaniem, a zaangażowanie w rodzicielstwo może wyrazić się na różne inne sposoby. Nie należy więc zamykać się w sobie i żalić, ale wyjść poza siebie i spojrzeć dalej, dostrzegając, że obok żyją także ludzie, którzy borykają się z podobnymi problemami, a są też tacy, dla których inny problem jest najważniejszy. W programie tych rekolekcji był także czas poświęcony na osobiste świadectwa. Również i podczas tych rekolekcji powstała inicjatywa, by spotkania nabrały cykliczności. Małżonkowie podczas tych spotkań będą umacniać się poprzez udział w Eucharystii oraz przez wspólną modlitwę.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki