Logo Przewdonik Katolicki

Chiara Trydencka

Natalia Budzyńska
Fot.

Chiara Lubich, założycielka Ruchu Focolare, prosto ze Zjazdu Gnieźnieńskiego przyjechała w sobotę 13 marca do Poznania. Na spotkanie z nią w Auli UAM przybyły tłumy członków Ruchu i sympatyków. Kiedy w kościele OO. Dominikanów w samo południe odbywała się Msza święta, której przewodniczył ks. biskup Libera - "wyznawca" Ruchu Focolare, Chiara Lubich była jeszcze w Gnieźnie....

Chiara Lubich, założycielka Ruchu Focolare, prosto ze Zjazdu Gnieźnieńskiego przyjechała w sobotę 13 marca do Poznania. Na spotkanie z nią w Auli UAM przybyły tłumy członków Ruchu i sympatyków.
Kiedy w kościele OO. Dominikanów w samo południe odbywała się Msza święta, której przewodniczył ks. biskup Libera - "wyznawca" Ruchu Focolare, Chiara Lubich była jeszcze w Gnieźnie. Na moment Aleja Niepodległości zaludniła się, kiedy wszyscy z kościoła przechodzili do Auli Uniwersyteckiej, gdzie zostało zorganizowane spotkanie z Chiarą. Dopiero tam można było przekonać się, jak wielu ma ona sympatyków i oddanych członków, którzy zjechali z całej Polski, a nawet Białorusi po to, by może po raz pierwszy spotkać założycielkę Focolare osobiście. Młodzi i starzy, siostry zakonne i księża, ta różnorodność naprawdę dawała do myślenia. Aula wypełniona była całkowicie, na scenie zespół muzyczny śpiewał piosenki, wszyscy klaskali: salę przepełniała atmosfera radości i oczekiwania.
Filmy, świadectwa i muzyka
Zanim Chiara Lubich dojechała do Poznania, poznaliśmy historię Ruchu w Polsce, jego życie i działalność. Wiele powiedział o tej rzeczywistości film pt. "Obszary braterstwa" pokazywany na telebimie. Ukazał specyfikę Focolare, jego rozwój i misję w świecie. Jednak zawsze największe wrażenie robią świadectwa ludzi, którzy spotkali Boga i to doświadczenie zmieniło ich życie. W Auli UAM mogliśmy wysłuchać kilku takich świadectw przekazanych przez osoby mocno związane z Ruchem Focolare. Kolejny film przekonał wszystkich, jak bardzo Papież Jan Paweł II kocha Focolare: w ciągu 20 minut usłyszeliśmy wiele słów entuzjazmu i miłości od Papieża dla Chiary i jej dzieła wypowiedzianych w różnych latach przy różnych okazjach, w tym sformułowanie wygłoszone przez Ojca Świętego podczas jego pobytu w Trydencie, gdzie urodziła się Chiara Lubich: "Od Soboru Trydenckiego do Chiary Trydenckiej". Chwilę potem, przy dźwiękach śpiewanej przez całą Aulę po włosku piosenki pt. "Obszary braterstwa" weszła Chiara Lubich oraz Prymas Józef Glemp, Kardynał Pragi Miloslav Vlk i Arcybiskup Stanisław Gądecki.
Duchowość jedności
W Poznaniu Chiara Lubich wygłosiła referat, z którym przyjechała na Zjazd Gnieźnieński: "Charyzmat jedności, charyzmat Europy". To bardzo znaczące, bo właśnie ona - założycielka Ruchu, który skupia na całym świecie już 2 miliony ludzi: świeckich, katolików, ale także różnych wyznań, a nawet agnostyków, przeróżnych narodowości i kultur - może o jedności powiedzieć wiele. Bowiem charyzmatem Ruchu Focolare jest właśnie jedność, dzięki temu Ruch może stać się propozycją dla Europy, której dzisiejsza kultura jest zagrożeniem dla wartości ewangelicznych. Bez duszy - mówiła Chiara Lubich - nie przyniesiemy Europie jedności i nie zdołamy jej utrzymać, nawet mimo tego, że u korzeni Europy leży świętość. Ratunek Chiara widzi w ruchach i nowych wspólnotach kościelnych, które "są w stanie doprowadzić lud chrześcijański, często już zlaicyzowany w kontakcie ze światem, do radykalizmu Ewangelii, która wciąż może nadawać nowe oblicze państwu ziemskiemu". Jednym z nich jest właśnie Focolare, oparta na pięciu podstawach: wybór Boga - Miłości jako ideału życia, życie Ewangelią, życie miłością wzajemną, miłość do Jezusa Ukrzyżowanego i jedność. W każdego człowieka, niezależnie od tego, kim jest, wpisane jest pragnienie miłości - i to jest dla Chiary podstawa budowania jedności. - Boga można znaleźć poprzez miłość do brata - powtarzała podczas spotkania, kiedy odpowiadała na pytania z sali. - Nie głoście kazań! Najpierw trzeba ewangelizować siebie samego, inaczej nasze słowa będą tylko kazaniami - mówiła. Chiara z pewnością nie głosi kazań, jej życie jest wielkim doświadczeniem Boga i oddania mu się całkowicie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki