Logo Przewdonik Katolicki

Akcje Caritas "Rozpal serce"

Lucyna Muniak
Fot.

Jak co roku, Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej rozpoczęła przedświąteczną zbiórkę pieniędzy dla najuboższych. Dzięki sprzedaży świec wigilijnych dzieci z najuboższych rodzin będą mogły skorzystać z różnych form pomocy w ciągu całego roku. Akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom pod hasłem "Rozpal serce" odbywa się już po raz dziesiąty. Sprzedaż ozdobnych świec,...

Jak co roku, Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej rozpoczęła przedświąteczną zbiórkę pieniędzy dla najuboższych. Dzięki sprzedaży świec wigilijnych dzieci z najuboższych rodzin będą mogły skorzystać z różnych form pomocy w ciągu całego roku.
Akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom pod hasłem "Rozpal serce" odbywa się już po raz dziesiąty. Sprzedaż ozdobnych świec, w którą od trzech lat zaangażowane są także Kościoły prawosławny i ewangelicko-augsburski, trwa od pierwszej niedzieli Adwentu (30 listopada) do Świąt Bożego Narodzenia. Pieniądze pozyskane ze sprzedaży świec (małe - 4 zł, duże 10 zł) są w całej Polsce przeznaczane na pomoc najuboższym, zwłaszcza dzieciom z najbiedniejszych rodzin. W Archidiecezji Gnieźnieńskiej zebrane fundusze zostaną przeznaczone na cele charytatywne realizowane na rzecz dzieci i młodzieży w parafiach (to tu pozostaje 1 zł ze sprzedaży świecy małej oraz 2 zł ze sprzedaży świecy dużej), Wakacyjne Dzieło Caritas oraz na dofinansowanie placówek Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej (Dom Dziecka w Kołdrąbiu, Dom Matki i Dziecka w Gnieźnie, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kłecku, Ośrodek Miłosiernego Samarytanina w Gnieźnie, Ośrodek dla Dzieci i Młodzieży uzależnionej w Tłukomach). Nasza archidiecezja zamówiła w bieżącym roku 4500 dużych świec oraz 60 000 małych. Dla wyjątkowych darczyńców zostało przygotowanych 100 świec w ozdobnych pudełkach. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w akcję Caritas. Rozpalmy dzięki małemu płomieniowi świecy na wigilijnym stole nasze serca i otwórzmy je na potrzeby biedniejszych od nas.
"Chleba naszego powszedniego..." Całoroczną akcję pod takim hasłem rozpoczęła wraz z początkiem listopada Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Dotychczas włączyły się w nią cztery gnieźnieńskie piekarnie: Bokar, PPH Borowiak Karol, Piekarnia Gramse P., Metax, Piekarnia i ciastkarnia Roszak, Stefan Rurek, Produkcja pieczywa i wyrobów cukierniczych. Dzięki nim każdego dnia w godzinach popołudniowych pracownicy Caritas odbierają niesprzedane pieczywo. Jest ono następnie rozwożone lub odbierane przez społeczne placówki zajmujące się pomocą i dożywianiem najuboższych. Tygodniowo udaje się pozyskać i rozdysponować około 400 kilogramów pieczywa (w tym również wyrobów cukierniczych). - Trudno jest określić, ile osób korzysta z tej formy pomocy - twierdzi ks. Jacek Dziel, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej - wiadomo jednak, że potrzeby są większe. Dlatego liczymy na pozyskanie kolejnych partnerów w tej akcji, nie tylko z okolic Gniezna, ale z całej archidiecezji.
Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej nie prowadzi indywidualnego wydawania pieczywa, jest ono rozdysponowywane i wydawane przez następujące placówki: Dom Matki i Dziecka w Gnieźnie, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kłecku, Dom Dziecka w Kołdrabiu, Parafialny Zespół Caritas w Trzemesznie wraz z Punktem Pomocy w Szydłowie, a w Gnieźnie: Biuro Charytatywne przy parafii pw. Bł. Radzyma Gaudentego, parafia pw. św. Michała Archanioła, stołówka przy parafii pw. św. Wawrzyńca, świetlica dla Dzieci i Młodzieży przy Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego á Paulo, świetlica środowiskowa "Dzieci z chmur", Dom Dziecka, Specjalny Ośrodek Opiekuńczo-Wychowawczy oraz Dom Pomocy Społecznej w Łopiennie.
Tekst i zdjecia:

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki