Królowa Polski na ziemi mogileńskiej

- Nawiedzenie Maryi to łaska, to moralny zryw, ponowny wysiłek, aby przezwyciężyć własne słabości i nienawiść - przypomniał słowa Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa ojciec Jarosław Obroślak podczas jubileuszowej Mszy św. w Mogilnie z okazji 25-lecia Nawiedzenia Matki Bożej w kopii Jasnogórskiego Obrazu.



We wtorek 26 sierpnia br. ponad 600-letnie Mogilno przeżywało swój...
Czyta się kilka minut
- Nawiedzenie Maryi to łaska, to moralny zryw, ponowny wysiłek, aby przezwyciężyć własne słabości i nienawiść - przypomniał słowa Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa ojciec Jarosław Obroślak podczas jubileuszowej Mszy św. w Mogilnie z okazji 25-lecia Nawiedzenia Matki Bożej w kopii Jasnogórskiego Obrazu.

We wtorek 26 sierpnia br. ponad 600-letnie Mogilno przeżywało swój szczególny dzień. Równo 25 lat temu - w roku tak znaczącym dla naszej ojczyzny - przybyła tutaj kopia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Podobnie jak wtedy, tak i teraz mieszkańcy Mogilna z wielką czcią oddali należny hołd Maryi. Czterodniowe uroczystości stały się próbą podsumowania minionych 25 lat, podziękowania za otrzymane łaski, a także gorliwą modlitwą o duchowe wsparcie i błogosławieństwo w nadchodzącym czasie.

Jubileusz Nawiedzenia Maryi zapoczątkowały - już od soboty 23 sierpnia - Apele Maryjne, odśpiewywane kolejno we wszystkich mogileńskich parafiach, którym towarzyszyły nabożeństwa pokutne oraz kazania, wygłaszane przez paulina, o. Jarosława Obroślaka. Trzy dni modlitwy i nauki stały się czasem przygotowania do dnia czwartego - jubileuszowego.

Na wtorkowej, uroczystej Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, poprzedzonej czuwaniem, kazanie do wiernych wygłosił o. Jarosław Obroślak. Przypomniał on słowa trzech wielkich Polaków - Ojca Świętego Jana Pawła II, Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Prymasa Polski Józefa Glempa - którzy swe życie powierzyli Królowej Polski. Po Mszy św. wierni, podążając za niesioną przez członków Towarzystwa św. Wojciecha kopią Obrazu Jasnogórskiego, przeszli przez miasto do kościoła farnego. Procesję prowadzili ministranci, niosąc krzyż i płonące pochodnie. Za nimi podążały dzieci, niesiono chorągwie i Obraz Matki Bożej; za Obrazem szli wierni, niosąc kolorowe lampiony. Faktem zasługującym na szczególną uwagę była - w czasie stacji na Rynku - modlitwa klęczącego przed Obrazem Królowej Polski burmistrza Mogilna Jacka Kraśnego. Dzień jubileuszu zakończyła "Pasterka Maryjna" połączona z odnowieniem Aktu Oddania Matce Bożej.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 36/2003