Logo Przewdonik Katolicki

Droga, która zobowiązuje...

Marcin Makohoński
Fot.

Pomimo smutnej, deszczowej pogody, w poniedziałek 28 lipca dotarła do Gniezna z radosnymi śpiewami XXI Piesza Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę. W Wojciechowym Grodzie zatrzymali się jednak tylko na noc, aby już następnego dnia o godz. 6.30 Mszą św. sprawowaną przez ks. bp. Wojciecha Polaka rozpocząć kolejny dzień wędrówki w kierunku: "Kanny Galilejskiej naszego narodu"....

Pomimo smutnej, deszczowej pogody, w poniedziałek 28 lipca dotarła do Gniezna z radosnymi śpiewami XXI Piesza Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę. W Wojciechowym Grodzie zatrzymali się jednak tylko na noc, aby już następnego dnia o godz. 6.30 Mszą św. sprawowaną przez ks. bp. Wojciecha Polaka rozpocząć kolejny dzień wędrówki w kierunku: "Kanny Galilejskiej naszego narodu". Do pielgrzymujących dołączyły również trzy grupy z Gniezna.
Tegoroczna pielgrzymka archidiecezjalna rozpoczęła się 27 lipca (niedziela) w Bydgoszczy, hasłem przewodnim wędrówki są słowa św. Pawła: "Żyję już nie ja..." (Ga 2, 20). Do myśli tej nawiązał również w swojej homilii ks. bp Wojciech Polak, mówiąc o konkretnej postawie, jaką należy przyjąć w tej trudnej, pątniczej drodze. - Postawa ta to oddawanie swojego życia po to, abym wiedział, że w trudnych sytuacjach mam oddawać życie za Jezusa Chrystusa, "obumierać z Chrystusem" - mówił ksiądz biskup, określając jednocześnie cel wędrówki. - Na pielgrzymce nie szukam tego, co dla mnie wygodne, ale uczę się oddawać każdego dnia moje życie, co objawia się poprzez moje myślenie, działanie i w całym stylu mojego pielgrzymowania. Do pielgrzymów dołączyły trzy grupy z Gniezna: Biali - z parafii pw. Bł. Radzyma Gaudentego prowadzeni przez ks. Jana Kwiatkowskiego, Biało-Czarni z parafii pw. Św. Bogumiła, którym przewodzi ks. Maciej Pacanowski i Promieniści - z katedry pw. Wniebowzięcia NMP, na których czele idzie ks. kanonik Zenon Rubach, który pytany o intencje wędrówki, odpowiedział - Każdy ma swoją osobistą, natomiast wspólna, zważywszy na Rok Różańca Świętego jest intencją wskazaną przez Ojca Świętego: za rodziny i o pokój na Świecie. Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę w środę 6 sierpnia w uroczystość Przemienienia Pańskiego. Trud drogi zaowocuje z pewnością refleksjami: kim jestem naprawdę i co znaczy życie w Jezusie Chrystusie?
Ks. Kanonik Zenon Rubach - Jest to moja trzydziesta piąta pielgrzymka. Kiedy zaczynałem w 1965 roku, było nas kilkanaście osób... Dzisiaj grupa promienistych wychodzących z Gniezna liczy 130 osób.
Paulina i Ania - siostry z Bydgoszczy - Idę po to, aby prosić o dar zdania egzaminu dojrzałości dla mojej siostry - tak mówi o celu swojej pielgrzymki Paulina z parafii Św. Trójcy w Bydgoszczy. Jej siostra Ania z biało-żółtą chustą na szyi także zmierza przed oblicze Matki Boskiej prosić o łaski.
Ernest z Gorzowa Wielkopolskiego Przyozdobiony w zielone barwy parafii św. Michała Archanioła z Pobiedzisk, Ernest przyjechał z Gorzowa Wlkp. Na Jasną Górę idzie, aby podziękować Matce Bożej za dar dostania się na wymarzone studia. Poprosi również o siłę w ich ukończeniu.
Artur z Wągrowca Osiemnastoletni Artur idzie również prosić o dar zdania matury, jednak głównym celem jego drogi jest podziękowanie za wszystko to, co udało mu się osiągnąć w zeszłym roku szkolnym. Idzie razem z grupą z Wągrowca, niosąc fioletową chorągiew. To już jego trzecia pielgrzymka.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki