Logo Przewdonik Katolicki

Rewitalizacja

o. Stanisław Tomoń
Fot.

"Lato, lato, lato czeka...", a tu "Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka ..." - takie czy inne refreny piosenek śpiewane na wakacyjną nutę przypominają o podróżach, urlopowych wyjazdach na wypoczynek. Wakacje to szansa na ruszenie się z własnych czterech kątów. To okazja na zaradzenie tysiącom "problemików" z domem, z namiotem, z samochodem - słowem zdanie sobie sprawy z tego, że......

"Lato, lato, lato czeka...", a tu "Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka ..." - takie czy inne refreny piosenek śpiewane na wakacyjną nutę przypominają o podróżach, urlopowych wyjazdach na wypoczynek. Wakacje to szansa na ruszenie się z własnych czterech kątów. To okazja na zaradzenie tysiącom "problemików" z domem, z namiotem, z samochodem - słowem zdanie sobie sprawy z tego, że... wakacje nie zwalniają z myślenia.
W ten gwar konsumpcyjnych podróży wplata się jednak i inne wołanie: "W drogę z nami wyrusz, Panie!". Ze wszystkich polskich diecezji właśnie w lipcu i sierpniu wychodzą na Jasną Górę piesze pielgrzymki. W 72 pielgrzymkach przez Polskę przywędrowało już do jasnogórskiej Królowej 15 tys. osób. Spodziewane są kolejne kompanie pątnicze, które mogą osiągnąć łączną sumę około 150 tys. pątników. To faktycznie fenomen na skalę światową! Tysiące młodszych i starszych wiekiem ludzi decyduje się na kilkudniowe niewygody, umartwienia, znaczny wysiłek i trud. Za taką cenę ładowane są "akumulatory" ducha ludzkiego, rozpoczyna się poszukiwanie tej właściwej i sensownej drogi życia.
Ci, o których powyżej mowa, to my, współcześni Polacy w podróży. Każdy z nas jest homo viator - człowiekiem w drodze. We wspólnej wędrówce towarzyszy nam wciąż Papież Jan Paweł II. Przyzwyczaił nas do swojego intensywnego stylu spędzania wakacji. Nawet teraz, kiedy Papież - jak poinformował KAI - przechodzi "specjalną terapię polegającą na odtruciu organizmu w związku z dużą ilością przyjmowanych leków", nie zrezygnował ze spojrzenia na góry, ale i cotygodniowych audiencji. W środę 23 lipca w Castel Gandolfo Jan Paweł II zaapelował do rodaków, aby "w czasie wakacji pamiętali o Bogu". - Odpoczywając nabierajcie sił do dalszej pracy. Tym, którzy nie mogą wyjechać na wakacje życzę, aby znaleźli wytchnienie i radość w swoim otoczeniu i w gronie przyjaciół - powiedział z serdecznością Jan Paweł II.
Nie każdy może pojechać na spotkanie z Papieżem. Pomocnym sposobem na przeżycie bliskości i dialogu z Janem Pawłem II może być wystawa niespotykanych "papaliów". Ponad 400 wybranych przedmiotów, których Papież używał i które otrzymał w ciągu 25 lat swego pontyfikatu, zostało sprowadzonych z Rzymu do Polski. Już od 26 lipca ta - nie tylko historyczna, ale wręcz osobista wystawa - będzie kolejno eksponowana na Jasnej Górze, w Tarnowie, Radomiu, Krakowie i Wrocławiu. Warto popatrzeć na te papieskie dary i prezenty, i przemyśleć treści w nich zaprezentowane.
Posłuchajmy Papieża: "od-począć", by "począć od-nowa" - mówi On za wieszczem C.K. Norwidem. Nabierzmy zatem sił - dla ciała i ducha, dla siebie i innych, dla nowych dzieł i dni.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki