"Chcę być sługą..."

Uroczystym koncertem w konkatedrze rozpoczęła się w niedzielę, 13 lipca br., Msza św., podczas której ks. abp Henryk Muszyński poświęcił spiżową tablicę, na której wyszczególniono najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w ciągu 11 lat jego posługi w Grodzie nad Brdą.



"Arcybiskupowi Henrykowi Muszyńskiemu, Metropolicie Gnieźnieńskiemu, z okazji wizyty apostolskiej Ojca...
Czyta się kilka minut
Uroczystym koncertem w konkatedrze rozpoczęła się w niedzielę, 13 lipca br., Msza św., podczas której ks. abp Henryk Muszyński poświęcił spiżową tablicę, na której wyszczególniono najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w ciągu 11 lat jego posługi w Grodzie nad Brdą.

"Arcybiskupowi Henrykowi Muszyńskiemu, Metropolicie Gnieźnieńskiemu, z okazji wizyty apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II w Bydgoszczy, papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości, podniesienia fary do godności konkatedry, nadania tytułu kolegiaty i erygowania kapituły, uroczystych obchodów 500-lecia fary-konkatedry. Wdzięczni mieszkańcy Bydgoszczy". Takie słowa widnieją na spiżowej tablicy, wmurowanej w boczną ścianę prezbiterium kościoła i poświęconej podczas uroczystej Mszy św. w niedzielę 13 lipca br. - Ta tablica ma nam przypominać nie tylko osobę Ojca Św., ale przede wszystkim przesłanie, jakie nam zostawił - przesłanie, które jest zawsze aktualne, tak jak aktualna jest Ewangelia. Matkę Bożą, która patronuje temu miastu jako Matka Boża Pięknej Miłości, oglądamy dzisiaj nie tylko jako Tę, która wstawia się za nami i oręduje - ale jako Tę, która jest Przewodniczką na drodze Bożego zawierzenia - powiedział ks. abp Henryk Muszyński. Metropolita gnieźnieński przyznał, że to dziękczynienie jest hołdem złożonym Bogu. - Ja zaś chcę być tylko sługą i wszystko, co czynię, ma służyć pomocy w pełniejszym związaniu nas wszystkich z Chrystusem. Taki jest sens i cel biskupiej posługi.

Homilię podczas niedzielnej Mszy św. wygłosił ks. bp Wojciech Polak, który zaznaczył, że wszystkie upamiętnione na tablicy wydarzenia, zawierają w sobie szczególną spuściznę duchową. - Może warto sobie postawić pytanie, czy chcemy ją pomnażać? - mówił ks. bp Wojciech Polak. - Papieskie przesłanie to wezwanie do tej szczególnej służby - jedni wobec drugich, w której tak do końca wypełnia się prawda o królewskiej godności każdego człowieka.

Warto przypomnieć, iż rok 2002 był dla bydgoskiej fary rokiem jubileuszowym. Podczas uroczystej Mszy św., która odbyła się 8 września ub. roku na Starym Rynku, odczytano słowa Jana Pawła II, które Ojciec Święty skierował w liście do metropolity gnieźnieńskiego: "Jednoczę się z mieszkańcami Bydgoszczy i wszystkimi wiernymi w dziękczynieniu za istnienie kościoła, który przez wieki stanowił niejako religijne i patriotyczne centrum miasta. Tam zawsze te dwa wymiary duchowego życia bydgoszczan - żywa pobożność i miłość ojczyzny - wzajemnie się przenikały".

Słowa te przytoczono także podczas niedzielnej Mszy św., w której uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, miejskich i samorządowych oraz licznie zgromadzeni wierni, wyrażając w ten sposób swą wdzięczność za posługę Pasterza Kościoła Gnieźnieńskiego. Wszyscy złożyli również metropolicie gnieźnieńskiemu serdeczne życzenia z okazji dnia jego św. Patrona (15 lipca), do których dołącza się także Redakcja ,,Przewodnika Katolickiego Archidiecezji Gnieźnieńskiej" życząc Jego Ekscelencji, by Bóg obdarzył łaskami, a moc Ducha Świętego nieustannie wspierała w posłudze Świętowojciechowemu Kościołowi Gnieźnieńskiemu.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 30/2003