Logo Przewdonik Katolicki

Wakacyjne przepisy

Justyna Koper
Fot.

Przed wyjazdem na wakacje warto przypomnieć kilka podstawowych zasad i przepisów dotyczących organizacji wypoczynku. Wybierając się na wakacje należy przede wszystkim poświęcić sporo czasu na dokładne sprawdzenie biura podróży i porównanie ofert innych biur. Należy pamiętać, że dobre biuro podróży musi posiadać koncesję na prowadzenie działalności turystycznej. Duże...

Przed wyjazdem na wakacje warto przypomnieć kilka podstawowych zasad i przepisów dotyczących organizacji wypoczynku.


Wybierając się na wakacje należy przede wszystkim poświęcić sporo czasu na dokładne sprawdzenie biura podróży i porównanie ofert innych biur.
Należy pamiętać, że dobre biuro podróży musi posiadać koncesję na prowadzenie działalności turystycznej. Duże i znane od wielu lat na rynku polskim biura podróży posiadają takie uprawnienia, a w ich siedzibach na widocznym miejscu umieszczane są zazwyczaj stosowne świadectwa. Natomiast mniejsze biura podróży nie zawsze posiadają te certyfikaty. Wówczas, w razie niepewności, warto sprawdzić koncesję takiego biura podróży. Jest to możliwe w Polskiej Izbie Turystyki albo w departamencie turystyki Ministerstwa Gospodarki.
Po wybraniu biura podróży podejmujemy decyzję o miejscu, czasie, warunkach przejazdu, warunkach, w jakich spędzimy wakacje oraz o płatności. Każdy z tych elementów jest ważny i należy zebrać dokładne informacje, aby później, podczas podpisywania umowy z biurem podróży uniknąć nieporozumień. Należy więc ustalić, na przykład, czy w skład ceny wchodzą posiłki, ile i jakiego typu.
Warto też znać szczegóły dotyczące przejazdu. Jeżeli jest to autokar, należy zapytać o jego standard, bezpieczeństwo oraz jak długo trwa podróż. Bardzo ważne jest ubezpieczenie zarówno osób jak i bagażu. Warto zapytać, czy w cenę wliczona jest polisa ubezpieczeniowa i jakie obejmuje przypadki. Niestety często zdarza się, że biura podróży ubezpieczają turystów jedynie na czas przejazdów, a nie pobytu. Istnieje jednak możliwość ubezpieczenia się indywidualnie, do czego serdecznie namawiam, zwłaszcza tych, którzy wybierają się za granicę.
Koszty leczenia albo pobytu w szpitalu za granicą są bardzo wysokie i bez ubezpieczenia stanowią poważny uszczerbek w budżecie.
Ważnym elementem umowy z biurem podróży są warunki zwrotu pieniędzy w razie rezygnacji z wyjazdu. Najczęściej kwota potrącana zależy od tego, na ile dni przed terminem wyjazdu z niego rezygnujemy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki