W pouczeniu Kościoła bp Wojciech Polak poprosił młodych o "wyniszczenie wszelkich wad i rozwijanie nowego życia". Wzywając ich po imieniu, podkreślił, by nowość Chrystusowej Ewangelii nieśli ludziom, by ją przepowiadali i głosili żywym słowem. Młodzi kapłani będą pełnić tę posługę nie w zastępstwie Chrystusa, ale w szczególnym sakramentalnym utożsamieniu się z Nim.
- Wezwani, by służyć jako kapłani, macie być dla ludu znakiem niekończącej się komunii - jedności człowieka z Bogiem - przypomniał bp Wojciech Polak. - Na nowe tysiąclecie Jan Paweł II podpowiedział nam, że ta komunia powinna być wyraźnie widoczna w relacjach między biskupami, kapłanami i diakonami, między duszpasterzami i całym Ludem Bożym. Komunia jest owocem objawionej miłości Boga, która wypływa z serca przedwiecznego Ojca. Jest w nas rozlana przez Ducha Św. i darowana nam przez jedynego i wiecznego kapłana - Jezusa Chrystusa.
Komunia, do której prowadzi kapłaństwo, to zdolność odczuwania więzi z bratem w wierze - dzielenia jego radości i cierpień. To zdolność dostrzegania w drugim człowieku tego, co dobre - co można przyjąć jako szczególny dar Boga. To także zdolność "czynienia miejsca bratu" - wzajemnego noszenia brzemion i odrzucania pokusy egoizmu. Komunia z prezbiterium Kościoła Gnieźnieńskiego i wszystkimi wiernymi domaga się tego, by młodzi kapłani od dziś i na zawsze potrafili czynić w swoim sercu miejsce dla drugiego człowieka, przyjmowali troski Kościoła jako swoje, znajdowali siły na odrzucanie pokus tego świata i kroczyli odważnie tam, gdzie Bóg ich posyła.