Logo Przewdonik Katolicki

Wielkie Serce Wielkiej Wsi...

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

"Serce dzieciom" - pod takim hasłem w Nowej Wsi Wielkiej odbył się kolejny Festiwal Piosenki Religijnej. W ciągu dwóch dni (20 i 21 czerwca) mieszkańcy gminy przeżywali radość dzielenia się z innymi swoją wiarą i pragnieniem pomocy najbardziej potrzebującym. Koncerty, które jednoczą wiernych we wspólnym dziele pomocy najmniejszym mieszkańcom Nowej Wsi Wielkiej, odbywają się...

"Serce dzieciom" - pod takim hasłem w Nowej Wsi Wielkiej odbył się kolejny Festiwal Piosenki Religijnej. W ciągu dwóch dni (20 i 21 czerwca) mieszkańcy gminy przeżywali radość dzielenia się z innymi swoją wiarą i pragnieniem pomocy najbardziej potrzebującym.
Koncerty, które jednoczą wiernych we wspólnym dziele pomocy najmniejszym mieszkańcom Nowej Wsi Wielkiej, odbywają się od 13 lat. Ich inicjatorem był ks. Marek Szewczykowski, który wraz z gronem przyjaciół wpadł na pomysł, by w ten sposób pozyskać środki potrzebne do zorganizowania letniego wypoczynku dla dzieci z rodzin ubogich i patologicznych. Z biegiem czasu dzieło wsparcia powoli się rozrastało - dziś grupa sympatyków festiwalu liczy ok. 20 osób. - Gdy 10 lat temu przyszedłem do parafii w Nowej Wsi Wielkiej jako proboszcz, z ochotą podjąłem myśl o kontynuacji festiwalu - tym bardziej, że jego ideą jest niesienie pomocy dzieciom. Festiwal zawsze odbywa się na początku wakacji - jest wiec formą podziękowania za pracę w ciągu całego roku i uroczystym otwarciem dni radości i beztroski - przyznał proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, ks. Michał Stolarski.
Pomoc najmłodszym
Te dwa czerwcowe dni zostały zaplanowane w taki sposób, by oprócz radości, jaka płynie ze śpiewania, nie zabrakło również duchowych przeżyć. Mieszkańcy uczestniczyli w Mszy św. i Apelu Jasnogórskim. Festiwal ma także swój materialny wymiar. Dzięki funduszom, które w ciągu tych lat udało się zgromadzić organizatorom, można było zapewnić kilkanaście śniadań i obiadów dla dzieci, kupić maszyny do pisania Braille'a dla słabo widzących lub niewidomych, aparaty słuchowe, a także wesprzeć dwoje dzieci z chorobą nowotworową. W ubiegłym roku pomoc objęła refundację okularów korygujących wzrok dla dziesięciorga dzieci.
Gwiazdy w Nowej Wsi
Każdego roku, oprócz festiwalowych zmagań, widzowie mogą wysłuchać koncertu zaproszonej gwiazdy. Eleni, Gang Marcela, Żuki - to zespoły, które wpisały się w wieloletnią historię "chrześcijańskich dni radości". W tym roku na scenie w Nowej Wsi Wielkiej wystąpiła Halina Frąckowiak. Nie słabnącą popularnością cieszy się wciąż wieczór z piosenką religijną. Na chwałę Pana śpiewali m.in.: Tomek Kamiński, grupa Anastasis i laureat jednego z wcześniejszych przeglądów - zespół "Izrael" z parafii pw. Matki Bożej Królowej Męczenników z bydgoskiego Fordonu. Jury już od 13 lat przewodniczy ks. Mirosław Kaczmarek z Trzemeszna. W trudnych wyborach wspierają go: Elżbieta Krzyżanowska z Brzozy, Jacek Grzanka - również z Brzozy oraz Teresa Błaszczyk, nauczycielka języka polskiego z gimnazjum w Nowej Wsi Wielkiej. Spośród zgłoszonych zespołów m.in. z Bydgoszczy, Inowrocławia, Mogilna, Gdańska i Sopotu laur zwycięstwa w kategorii zespołów dziecięcych przypadł w udziale "Słowikom Ostrobramskim" z Bydgoszczy. Zamiast drugiego i trzeciego miejsca przyznano wyróżnienia - dla zespołu "Żywy Dom" z Mogilna oraz "Małych Dzieci Naszego Taty" z Bydgoszczy. W kategorii zespołów młodzieżowych pierwsze miejsce zdobyła bydgoska grupa "Samemu Bogu". Na drugiej pozycji ulokował się zespół "Czerwone Światło Dla Halucynacji" z Wągrowca, a na trzeciej - gospodarze, zespół "Credo" z Nowej Wsi Wielkiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki