Logo Przewdonik Katolicki

Oddany Kościołowi i parafianom

Lucyna Muniak
Fot.

26 czerwca br. licznie zebrani mieszkańcy Wrześni pożegnali długoletniego proboszcza parafii pw. św. Krzyża ks. kan. Józefa Wronkę, który zmarł w niedzielę 22 czerwca, po ciężkiej i nieuleczalnej chorobie. Ks. kan. Józef Wronka był proboszczem parafii pw. św. Krzyża od ponad 30 lat. W tym czasie dzięki jego staraniom został wybudowany kościół parafialny, dom katechetyczny w Psarach...

26 czerwca br. licznie zebrani mieszkańcy Wrześni pożegnali długoletniego proboszcza parafii pw. św. Krzyża ks. kan. Józefa Wronkę, który zmarł w niedzielę 22 czerwca, po ciężkiej i nieuleczalnej chorobie. Ks. kan. Józef Wronka był proboszczem parafii pw. św. Krzyża od ponad 30 lat. W tym czasie dzięki jego staraniom został wybudowany kościół parafialny, dom katechetyczny w Psarach Polskich, a ostatnio został przygotowany projekt budowy nowej kaplicy w Psarach Małych.
Odszedł kapłan ceniony przez przełożonych i kochany przez parafian, czemu dali oni wyraz, tłumnie uczestnicząc w liturgii zmarłych i odprowadzając go na miejsce wiecznego spoczynku. W czasie Mszy św. pogrzebowej, której przewodniczył ks. bp Bogdan Wojtuś zostały odczytane listy kondolencyjne od arcybiskupa gnieźnieńskiego Henryka Muszyńskiego. - Ks. kan. Józef Wronka pozostaje w mojej pamięci jako kapłan pogodny, gorliwy i cichy sługa Jezusa, który z wiarą potrafił przyjmować wolę Boga, o czym mogłem się przekonać niespełna dwa tygodnie temu, gdy odwiedziłem go osobiście w domu. Podziwiałem, z jak wielkim spokojem mówił mi o chorobie i zbliżającej się śmierci. Żył nadzieją zmartwychwstania przepełniony duchem ewangelicznej prostoty i mądrości, oddany trosce o budowę Królestwa Bożego na ziemi. - W osobie księdza kanonika archidiecezja gnieźnieńska traci zasłużonego kapłana, który pozostanie w naszej pamięci jako gorliwy duszpasterz, troskliwie dbający o Dom Boży, życzliwy wobec ludzi i bardzo otwarty na pomoc - napisał w liście kondolencyjnym arcybiskup poznański Stanisław Gądecki. List kondolencyjny przysłał również biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski - Niechaj Chrystus Najwyższy Kapłan i Pasterz przyjmie łaskawie do siebie swego wiernego sługę. - Dobre czyny śp. ks. proboszcza Józefa idą za nim przed Tron Boży. My gromadzimy się na Eucharystii, która jest też ofiarą przebłagalną za grzechy i daje zbawienie - powiedział bp Bogdan Wojtuś. Wszyscy zgromadzeni ze wzruszeniem wysłuchali homilii, którą wygłosił przyjaciel zmarłego ks. Gabriel Kozikowski, były proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Bardzie - To, że ma stanąć niedługo w Domu Ojca przyjął ks. Józef z niezwykłym spokojem. Ostatnie miesiące życia były spokojnym, świadomym i pełnym wiary przygotowywaniem się do śmierci. Do końca starał się wykonywać swoje obowiązki duszpasterskie.
Ks. kan. Józef Wronka urodził się 27 lutego 1936 roku w Biskupicach Zabarycznych. W 1953r. po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczął formację w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Sześć lat później (w 1959 r.) otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Swoją posługę kapłańską rozpoczął jako wikariusz w Gnieźnie, w parafii pw. św. Wawrzyńca (1959-1961). Później, jako wikariusz pracował kolejno w parafiach: pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu (1961-1962), pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu (1965-1968), pw. Chrystusa Króla w Jarocinie (1965-1968), pw. św. Floriana w Żninie (1968-1972), pw.św. Jana w Pleszewie (1972-1973). 14 stycznia 1973r. został mianowany proboszczem parafii pw. św. Krzyża we Wrześni. Był duszpasterzem kolejarzy w dekanacie Września (od 1988r.), dekanalnym duszpasterzem ludzi pracy oraz (od 1995r.) asystentem wrzesińskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W 1994 roku został Kanonikiem Honorowym Prymasowskiej Kapituły Katedralnej. Zmarł w wieku 67 lat.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki