Logo Przewdonik Katolicki

Nagroda na Wzgórzu

Natalia Budzyńska
Fot.

Jan Boczko Piątego stycznia zostanie uroczyście wręczona po raz pierwszy Nagroda Duszpasterza Środowisk Twórczych Archidiecezji Poznańskiej. Wręczy ją na Wzgórzu Świętego Wojciecha sam arcybiskup Stanisław Gądecki. Pomysł zrodził się w święto Trzech Króli 2001 roku, kiedy to przy okazji rozmów opłatkowych poznańscy twórcy pomyśleli o tym, by co roku nagradzać artystów...


Jan BoczkoPiątego stycznia zostanie uroczyście wręczona po raz pierwszy Nagroda Duszpasterza Środowisk Twórczych Archidiecezji Poznańskiej. Wręczy ją na Wzgórzu Świętego Wojciecha sam arcybiskup Stanisław Gądecki.

Pomysł zrodził się w święto Trzech Króli 2001 roku, kiedy to przy okazji rozmów opłatkowych poznańscy twórcy pomyśleli o tym, by co roku nagradzać artystów niosących przesłanie chrześcijańskie. Trzej Mędrcy ze Wschodu patronują temu przedsięwzięciu: to oni właśnie przynoszą dary: złoto, mirrę i kadzidło. Są one symbolem zarazem Obdarowanego i darujących. Złoto – mówi o Narodzonym Panu, uznając, iż króluje wszędzie, ale też wskazuje na ludzką mądrość jako wartość niezniszczalną, której ustępują złote „skarby” tego świata. Mirra – zapowiadała śmierć Chrystusa; stała się też znakiem pamięci o naszej śmierci w Chrystusie, tzn. obdarowaniu nieskończonością. Kadzidło – wydaje miłą woń, którą jest w najznamienitszym sensie sam Chrystus, jak też i ci, którzy z Nim na co dzień przebywają.
Nagroda ma wyróżnić twórcę i jego dzieło niosące przesłanie chrześcijańskie oraz spełniające warunki współczesnego pojęcia twórczości. W Regulaminie Nagrody można przeczytać cytat Papieża z Listu Ojca Świętego Jana Pawła II do artystów: „Artysta bowiem, kiedy tworzy, nie tylko powołuje do życia dzieło, ale poprzez to dzieło jakoś także objawia swoją osobowość”. Tak więc dzieło sztuki nagrodzonego artysty powinno „uszczęśliwiać zarówno tych, co z niego korzystają, jak i samych twórców” (Wł. Tatarkiewicz), ma służyć w kategorii „kalokogathia” („piękno – dobroć”) człowieka.
Do szóstego grudnia można było zgłaszać kandydatów do nagrody, i mógł to zrobić każdy: zarówno osoba prywatna, jak i organizacje i instytucje. Szesnastego grudnia zebrała się Kapituła i dokonała wyboru laureata. Niestety, mimo że rozmawiałam z ks. Klupczyńskim, zaraz po obradach nie dowiedziałam się tego najważniejszego szczegółu: nazwisko zdobywcy nagrody będzie znane dopiero piątego stycznia. Także sama nagroda – Pierścień Mędrców Betlejemskich jest trzymana w ścisłej tajemnicy.

Ks. Antoni Klupczyński

duszpasterz środowisk twórczych

W kapitule zasiadają: duszpasterz, który wybiera 10 osób, Jerzy Bąk (plastyk), Maria Pawlaczyk (Akademia Muzyczna), Aleksander Machalica (aktor), Gwidona Kępińska (Biblioteka Raczyńskich), Zbyszek Theus (Teatr Nowy), Andrzej Sikorski (poeta), Anna Gruszecka (Radio Merkury), Zofia Kurzawa (historyk sztuki), Sergiusz Sterna-Wachowiak (literat, krytyk) i Renata Rogozińska (ASP). Do nagrody zostało zgłoszonych osiem osób: reżyserzy: Przemysław Basiński, Ewa Wycichowska, Wanda Różycka-Zborowska, myzycy: Agnieszka Duczmal, Wojciech Kilar, Karolina Piotrowska-Sobczak, Jacek Sykulski i plastyk Jerzy Duda-Gracz. Za samym Pierścieniem kryje się idea i ufamy, że ta idea, zupełnie pionierska, zostanie rozpowszechniona. Ta nagroda jest też uznaniem i potwierdzeniem niesamowitego wysiłku twórcy. Chodzi o to, by w zauważyć w nim tą ideę, wartości, o których mówimy, a które dzięki swemu wysiłkowi i pracy oni pokazują. Właśnie skończyliśmy obrady Kapituły, na których został wyłoniony laureat. Nie było to łatwe, ale już po drugim głosowaniu okazało się, kto to jest.

Wręczenie nagrody będzie poprzedzone Mszą świętą celebrowaną przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego o godzinie 13.30 w kościele na Wzgórzu św. Wojciecha. Po Mszy świętej nastąpi ogłoszenie światu laureata, a potem opłatek dla wszystkich twórców i ich rodzin.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki