Logo Przewdonik Katolicki

Czas pracy

Justyna Koper
Fot.

Kodeks pracy ulega ciągłym nowelizacjom i zmianom. Od przyszłego roku będą znów obowiązywały nowe rozwiązania i zasady. Ostatnia nowelizacja, której rozwiązania obowiązują obecnie, wprowadziła wszystkie soboty wolne. Jednak pozostawiono 42-godzinny tydzień pracy (od przyszłego roku 41 godzin). Oznacza to możliwość wydłużania czasu pracy do 10 godzin dziennie, w celu zachowania...

Kodeks pracy ulega ciągłym nowelizacjom i zmianom. Od przyszłego roku będą znów obowiązywały nowe rozwiązania i zasady.

Ostatnia nowelizacja, której rozwiązania obowiązują obecnie, wprowadziła wszystkie soboty wolne. Jednak pozostawiono 42-godzinny tydzień pracy (od przyszłego roku 41 godzin).

Oznacza to możliwość wydłużania czasu pracy do 10 godzin dziennie, w celu zachowania tygodniowej normy.

W tej sytuacji te dodatkowe godziny pracy nie są traktowane jak godziny nadliczbowe.

Pięciodniowy tydzień pracy jest korzystny dla pracowników, jednak dla pracodawców oznacza wzrost kosztów pracy. W zakładach pracy, które nie mogą przerwać pracy (na przykład w branży budowlanej, handlowej), pracownicy będą pracowali w wolne soboty.

Dlatego praca w wolne soboty stanie się wówczas dwukrotnie droższa dla pracodawców, gdyż traktowana będzie jak praca w nadgodzinach.

Jednocześnie obowiązuje trzymiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy.

Dla przypomnienia, zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy, w trakcie czasu pracy pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Pracownik pracuje więc zarówno wtedy, gdy wykonuje efektywnie pracę, jak i wtedy, gdy pozostaje do dyspozycji pracodawcy.

Każdy pracodawca ma obowiązek prowadzenia rozkładu czasu pracy - ewidencji.

W szczególności rozkład czasu pracy musi uwzględniać wymiar czasu pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, kobiet w ciąży, pracownic opiekujących się dzieckiem do lat 4. Bez zgody tych pracowników ich czas pracy nie może przekroczyć 8 godzin na dobę. Pracownik taki zachowuje przy tym prawo do wynagrodzenia za czas nie przepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy.

Nie zmieniły się też przepisy dotyczące czasu pracy osób niepełnosprawnych. Na podstawie przepisów szczególnych niepełnosprawni pracują 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo, a niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności pracują 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo.

Jednak ustawa o rehabilitacji osób niepełnosprawnych zostanie zmieniona w przyszłym roku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki