Logo Przewdonik Katolicki

Teatralny majstersztyk

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Podczas trwającego II Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa w niedzielę 24 listopada oraz w poniedziałek 25 listopada Narodowy Teatr Stary z Krakowa wystawił spektakl według opowiadania Romana Brandstaettera "Ja jestem Żyd z Wesela". W roli reżysera przedstawienia oraz Filipa Waschütza koncypienta kancelarii adwokackiej wystąpił Tadeusz Malak, ongiś aktor Teatru Rapsodycznego, dziś aktor...

Podczas trwającego II Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa w niedzielę 24 listopada oraz w poniedziałek 25 listopada Narodowy Teatr Stary z Krakowa wystawił spektakl według opowiadania Romana Brandstaettera "Ja jestem Żyd z Wesela". W roli reżysera przedstawienia oraz Filipa Waschütza koncypienta kancelarii adwokackiej wystąpił Tadeusz Malak, ongiś aktor Teatru Rapsodycznego, dziś aktor Teatru Starego w Krakowie. Hirsza Singera, karczmarza z Bronowic Małych, zagrał Jerzy Nowak, krakowski aktor - zwany arcymistrzem epizodu. Warto wspomnieć, że pod wrażeniem gry Jerzego Nowaka na planie filmowym "Listy Schiendlera" Steven Spielberg rozbudował rolę tego wspaniałego polskiego aktora.

Wziął udział w weselu


Roman Brandstaetter ukazał prawdziwe losy życia Hirsza Singera, który nie przeczuwając niczego złego, wraz z żoną i córką Pepą (w Weselu Rachela) wziął udział w weselu znanego krakowskiego poety Rydla. Po kilku miesiącach okazało się, że poprzez dzieło Stanisława Wyspiańskiego życie Żyda z Wesela zmieniło się w koszmar. Choć opowieść o karczmarzu z Bronowic Małych rozpoczyna się z humorem, to kończy się dość smutno, a można nawet rzec - dramatycznie, bowiem stary Żyd, który czuje się ośmieszony w oczach całego Krakowa, poszkodowany na swoim kupieckim honorze i zdradzony przez najbliższe mu osoby, opuszcza swoją rodzinę, by samotnie osiąść w żydowskim domu starców.

Czterysta odsłon spektaklu


Choć przedstawienie "Ja jestem Żyd z Wesela" w krakowskim teatrze miało ponad 400 odsłon, to zainteresowanie nim nie maleje. Jerzy Nowak oraz Tadeusz Malak twierdzą, że sztuki napisane tak doskonałym językiem, bardzo rzadko się zdarzają, dlatego z tym większą radością prezentują je szerszej publiczności. Poznaniacy mistrzowską grę krakowskich aktorów nagrodzili długimi i gromkimi brawami.

W kolejny listopadowy dzień odbył się warsztat teatralny Teatru Rapsodycznego z udziałem Tadeusza Malaka oraz Jacka Popiela, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorów niedawno wydanej książki poświęconej Karolowi Wojtyle oraz Mieczysławowi Kotlarczykowi. Warsztat biblijny - "Uczta biblijna, czyli Benefis księdza prof. Mariana Wolniewicza", który odbył się w wieczór andrzejkowy - zakończył II Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki