Logo Przewdonik Katolicki

Zauważalny exodus Żydów z Francji

ms/KAI | 17.03.15r

Po zamachach w Paryżu Francuzi poczuli się bezpośrednio zagrożeni przez islamski terroryzm, zarazem jednak potrafili się zmobilizować w obronie najważniejszych dla nich wartości – przypomina dwa miesiące po zamachu metropolita Paryża kard. André Vingt-Trois.

W wywiadzie dla dziennika „La Croix” zastrzega on, że choć karykatura wpisuje się we francuską kulturę, to jednak nie pomaga ona w budowaniu spójności społecznej. A nad tym Francuzi powinni dziś pracować najbardziej. Kard. Vingt-Trois niepokoi exodus francuskich Żydów. Z ich odejściem Francja zubożeje, nie będzie już pozytywnego wkładu, który wspólnota żydowska wnosiła do francuskiego społeczeństwa. Rozpoczyna się natomiast proces, który można nazwać czystką etniczną. Arcybiskup Paryża porównał tę sytuację do exodusu chrześcijan z Bliskiego Wschodu. „Choć nie mamy prawa, by osądzać decyzji poszczególnych osób, to jednak powinniśmy zachęcać Żydów, aby pozostali wśród nas” – dodał kard. Vingt-Trois.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki