Logo Przewdonik Katolicki

Kluczowy moment dla przyszłości Kościoła

Michał Kłosowski
Przed nami druga część rzymskich obrad Synodu o synodalności. Pierwsza odbyła się w październiku ubiegłego roku i była podsumowaniem rozmów | fot. Vatican Media/Abacapress/East News

Druga faza synodu ma rozwinąć model Kościoła inkluzywnego. Czy wypracuje nowy język, jakim Kościół będzie prowadził dialog ze światem?

Synod na temat synodalności zbierze się w Rzymie po raz drugi w dniach 2–17 października, aby kontynuować refleksje rozpoczęte w 2023 roku, po wieloletnich konsultacjach z wiernymi.
Synodalność, będąca kluczowym motywem tego pontyfikatu, to idea współodpowiedzialności, dialogu oraz otwartości na różne perspektywy w procesie decyzyjnym Kościoła. Druga faza synodu skoncentrować ma się więc na kontynuacji dyskusji, które rozpoczęły się podczas pierwszej fazy w październiku 2023 roku. Wówczas wypracowano podstawy teologiczne i praktyczne dla bardziej inkluzywnej struktury Kościoła, który słucha zarówno duchownych, jak i świeckich.

Projekt „synodalność”
16 września organizatorzy opublikowali harmonogram prac czekających na 368 członków II Zgromadzenia Synodalnego. Podobnie jak w roku ubiegłym, dyskusje odbędą się za zamkniętymi drzwiami, a uczestników zobowiązuje się do zachowania poufności.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 39/2024, na stronie dostępna od 24.10.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki