Logo Przewdonik Katolicki

Na każdy temat

Szymon Bojdo
Il. Agnieszka Sozańska

Podcasty tworzą wspólnoty słuchaczy, edukują i bawią, choć mają też swoje ciemne strony. Czego najchętniej słucha się po polsku? Sprawdźmy!

Oto najczęściej słuchane podcasty w języku polskim w roku 2023. Nie jest to forma reklamy tychże. Chodzi raczej o zauważenie zjawiska kulturowego, bo Polacy słuchają wielu podcastów. Są wśród nich takie, które zgarniają milionową rzeszę słuchaczy. Dlatego gdy zapytamy kogoś: „Czy słuchasz jakiegoś podcastu?”, bardzo prawdopodobne jest, że pytana osoba wymieni przynajmniej jeden z poniższej listy stworzonej przez platformę Podcastowo, która profesjonalnie zajmuje się opisywaniem i tworzeniem narzędzi dla twórców podcastów.

Najpopularniejsze podcasty w Polsce w roku 2023:

Kryminatorium
Żurnalista
Piąte: Nie zabijaj
Banał
WojewódzkiKędzierski
O zmierzchu
Pierwsza młodość
Raport o stanie świata
Tu Okuniewska
Dział zagraniczny
Imponderabilia
Dwóch typów podcast
Podsiadło Kotarski Podcast
Nauka. To lubię
Creepypasty z Lerionem


Rankingi te tworzy się na podstawie liczby odsłuchań danych podcastów na różnych platformach. Gdyby się im przyjrzeć, możemy zobaczyć tematykę, którą interesują się polscy słuchacze podcastów.
Kryminatorium na przykład jest jednym z podcastów zajmujących się kryminałami, czyli rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Są różne formy tych podcastów, bywa, że twórca opowiada o jakiejś zbrodni czy kryminalnej zagadce, ale nie rozwiązuje jej. Jaki był jej finał, dowiadujemy się dopiero w kolejnym odcinku.
Żurnalista, Raport o stanie świata, Dział zagraniczny – to podcasty będące swego rodzaju przedłużeniem działalności mediów. Tworzone są one przez profesjonalnych dziennikarzy i opowiadają o świecie z perspektywy, która nie mieści się w krótkich programach informacyjnych.
Nauka To Lubię to z kolei podcast stworzony przez Tomasza Rożka i zajmuje się on ciekawostkami z zakresu nauki.
WojewódzkiKędzierski czy Podsiadło Kotarski Podcast to sposób już znanych i uznanych w świecie medialnym osób na dotarcie do innej nieco publiczności. Są to dziennikarze bądź artyści, którzy cały czas pojawiają się w tradycyjnych mediach, a na platformach podcastowych pozwalają sobie na bardziej rozbudowaną formę działania.
Również katolicy – czy szerzej mówiąc: chrześcijanie – bardzo dobrze odnaleźli się w tej przestrzeni. Portal Radio Polska, który przygotowuje zestawienie najpopularniejszych podcastów tematycznych, wyodrębnił też kategorię „Religia i duchowość”.

Najlepsze podcasty z gatunku: Religia i duchowość

Ks. Piotr Pawlukiewicz
Modlitwa w drodze
Historie potłuczone
Msza21.Dominikanie
Relax Sounds Podcast
Czytamy całe Pismo Święte
KAZANIA - Uczeń Jezusa
Piosenki religijne
Joel Osteen Podcast
Hanuman Aarti Sangrah
Pismo Święte - Przekład Toruński
Fundacja Świadome Chrześcijaństwo
Biblia Na Dzien Dobry, Biblia
Na Dobranoc
Najlepsze z INFRY
That UFO Podcast


Co ciekawe, wszystkie miejsca na podium i jedno za nim zajmują katolicy. Odnaleźli się oni dobrze w świecie podcastów. Może także dlatego, że zasadniczo w Kościele katolickim wierni nie mają wiele sposobności do wypowiedzenia się, a podcasty stwarzają przestrzeń, by podzielić się swoimi przemyśleniami czy wątpliwościami. Jak mówiłem, są to podcasty słuchane przez tysiące osób.
Nie brakuje również i takich propozycji, które może nie cieszą się aż tak dużą popularnością, ale znajdują swoich amatorów w ludziach, którzy interesują się bardzo wąską specjalizacją. Przykładem jest podcast Dwie nawy, który w bardzo ciekawy sposób zestawia ze sobą odmienne poglądy na tradycjonalizm bądź nowoczesność w Kościele. Innym jest podcast naszej redakcyjnej koleżanki Moniki Białkowskiej Reportaż z wycinków świata, który co tydzień zbiera po kilka tysięcy wyświetleń, jak również buduje społeczność.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki