Wygraliście trzecią edycję konkursu „Aktywna parafia”, pokonując w finale sześć zespołów parafialnych z całej Polski. Co ma w sobie nieduża parafia w Słupi, że tak dobrze Wam poszło?
– Ostatnia część konkursu odbywała się 3 czerwca w Warszawie, ale najpierw wysłaliśmy zgłoszenie, opisując w blokach tematycznych kwestionariusza to, co działo się w parafii przez ostatni rok. Aktywność parafialnych grup i wspólnot widać na naszej stronie internetowej. Potem jurorzy ocenili poszczególne parafie (było ich sporo). Do finału zakwalifikowało się 8, przyjechało 7. Aby wygrać, trzeba było zebrać największą liczbę punktów w zawodach sprawnościowych oraz za prezentację.
Zawody były nietypowe…
– Tak, precyzyjnie określono je w regulaminie i nie wolno było go złamać. Wygraliśmy 3 na 6, w których braliśmy udział.
Na przykład?
– Był bieg sztafetowy. Sztafeta męska złożona z dziadka, syna i wnuka. Pierwszy nie mógł mieć mniej niż 45 lat. U nas biegł pan, który miał 62 lata. Zajęliśmy trzecie czy czwarte miejsce. W sztafecie żeńskiej pobiegły babcia, córka i wnuczka i były bezkonkurencyjne. Wygrały z tak znakomitym czasem, że – jak zauważył jeden z sędziów – był o wiele lepszy od czasu najlepszej sztafety męskiej. Biegli też żona z mężem. Musieli trzymać się za ręce, a po przebiegnięciu pewnego dystansu razem przejść przez hula-hop. Była fajna zabawa.
Księża też biegali?
– Nie, ale rzucali do kosza ze swoimi parafiankami. Nie mieliśmy sobie równych w rzucie na odległość piłką lekarską – i kobiet, i mężczyzn.
Działa u Was tyle ciekawych grup, że bijecie na głowę wiele parafii wielkomiejskich. Ilu Ksiądz ma parafian?
– Wspólnota parafialna obejmuje 6 miejscowości i liczy 1700 osób. Około 50 proc. z nich uczestniczy w niedzielnej Eucharystii. Angażują się wszystkie pokolenia, a szczególnie – dzieci.
Na stronie parafii znalazłam stwierdzenie: młodzieżowy zespół „Z Bogiem” wspomaga wszelkie nowe inicjatywy Proboszcza.
– Motoryką napędową aktywności są Róże Żywego Różańca. Mamy ich aż 30. Są męskie i żeńskie. Ludzie świeccy z Róż z wielkim zaangażowaniem prowadzą nabożeństwa, modlitwy – zwłaszcza różańcowe, ale nie tylko. Prężnie działa młodzież. Ogromną siłę ma nasz zespół charytatywny. Nie ma tygodnia, żeby komuś nie pomagał, nawet poza gminą i powiatem.
Jego częścią jest młodzieżowy oddział wolontariuszy.
– Młodzi ludzie pięknie pracują, także z innych grup. Mają dar wymyślania bardzo fajnych inicjatyw, dzięki którym cała parafia potrafi się zjednoczyć w różnych akcjach.
Ewenementem w Polsce jest to, że mamy liczną grupę ministrantów i ministrantek. Jest ich około 30, dzielą się dyżurami. Mają pomysłowych rodziców. Kiedyś przygotowywaliśmy scenki do niedzielnej Eucharystii dla dzieci i wszyscy mali „aktorzy” się rozchorowali. Przyszli do mnie rodzice i powiedzieli: my zagramy! Znali role, nauczyli się, pomagając dzieciom w przygotowaniach. Tak narodziła się Parafialna Grupa Ewangelizacji Teatralnej, która liczy już 66 osób. Wiele wnosi schola, lektorzy (ze wszystkich pokoleń) i utworzona kilka lat temu Wspólnota św. Szarbela.
Jestem zachwycona tym, jak harmonijnie łączycie współczesność (czego przykładem jest aktywność ministrantek – Kościół dopuścił to już dawno, klerykalne nawyki nie pozwalają ministrantkom w Polsce szerzej zaistnieć) z tradycją (reprezentowaną przez istniejące od 300 lat Bractwo Przemienienia Pańskiego). Widać, że gdy Kościół nie boi się zmian, dobrze się rozwija i jest żywy.
– Nauczyłem się tego, że trzeba uważnie słuchać. Jesteśmy wciąż bombardowani ogromną ilością informacji, z mediów, z internetu. To zabija Ducha... Najlepsze pomysły przychodzą ludziom do głowy po Mszy z nabożeństwem za wstawiennictwem św. Szarbela. Przyjeżdża na nie mnóstwo wiernych. Jest godzinna adoracja prowadzona przez młodzież, śpiew uwielbienia. Po 2–3 dniach ktoś przychodzi do mnie z nową inicjatywą, a ja słucham. Te pomysły często zamieniają się w sukces. Ja im po prostu nie przeszkadzam.
---
Ks. Jacek Andrzejczak
Proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem w diecezji kaliskiej, która zdobyła I nagrodę w konkursie „Aktywna parafia 2023”, organizowanym przez Katolicką Agencję Informacyjną; dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej w latach 2014–2021