Logo Przewdonik Katolicki

Trudny czas nie tylko dla wiernych

Piotr Jóźwik
fot. Marcin Mazur

Wiosną świat obiegło zdjęcie Franciszka, modlącego się samotnie na pustym, zalanym deszczem placu św. Piotra. To samo dzieje się teraz w Anglii. Kościelną rzeczywistość podczas drugiego lockdownu pokazuje polski fotograf Marcin Mazur.

Sylwetki pojedynczych księży, odprawiających Msze w zamkniętych kościołach i szerokie kadry obejmujące pustą przestrzeń, którą zazwyczaj wypełniali wierni – to charakterystyczne elementy czarno-białych fotografii, na których Marcin Mazur, fotograf episkopatu Anglii i Walii, pokazuje londyńskie świątynie.
Podczas 28-dniowego lockdownu, w którym obowiązuje m.in. zakaz odprawiania nabożeństw z udziałem wiernych, odwiedza kolejne kościoły i utrwala na zdjęciach trudną sytuację, w jakiej już po raz drugi w tym roku znaleźli się księża i wierni. W ten sposób powstała galeria zdjęć z 28 różnych kościołów, znajdujących się na terenie trzech rzymskokatolickich diecezji Londynu, eparchii greckokatolickiej, syro-malabarskiej oraz prałatury dla byłych członków wspólnoty anglikańskiej.
– Zdecydowałem się na zdjęcia czarno-białe z tego powodu, że takie fotografie przykuwają uwagę, zachęcają do refleksji, sprawiają, że przynajmniej na chwilę wstrzymuje się oddech – mówi Mazur, który na swoim przykładzie widzi, że kiedy w mediach społecznościowych natrafia się na czarno-białe zdjęcie, to zatrzymuje się na nim na dłużej.
Skąd pomysł na ten projekt? Jedną z inspiracji, która towarzyszy mu podczas tych spotkań, jest rozmowa z arcybiskupem Mosulu Nizarem Semaanem, przeprowadzona kilka lat temu w Iraku. – Arcybiskup powiedział mi wówczas, że obecności chrześcijan na Bliskim Wschodzie nie można mierzyć tylko w liczbach. Że jeśli będzie choć jedna osoba czy rodzina, która będzie tam mieszkała i codziennie odmawiała „Ojcze nasz”, to dzięki niej chrześcijaństwo będzie realnie obecne na tym terenie – wspomina.

Odcięci od ludzi
Jak wygląda „poza kadrem” rzeczywistość, którą autor zdjęć spotyka w kolejnych parafiach? – Księża są zmęczeni całą sytuacją, brakiem realnego kontaktu z ludźmi. Niektórzy mają dość prowadzenia wszystkiego online. Czują się nie tyle samotni, ile odizolowani – opisuje Mazur. Wielu z jego rozmówców mówi, że ciężko im stanąć przy ołtarzu twarzą do „wiernych, których nie ma” i że jeśli mieli taką możliwość, to powrócili do odprawiania Mszy przy ołtarzach przedsoborowych.
– Może wydawać się to infantylne, ale na jednym ze zdjęć widać kota, który siedzi w pobliżu ołtarza, kiedy „jego” proboszcz odprawia Mszę. Na innym: zdjęcia wszystkich ministrantów, które pewien ksiądz wydrukował sobie i zawiesił na ścianie w prezbiterium. Tak wygląda teraz ich codzienność. A ja dzięki temu projektowi zrozumiałem, że ten czas jest ciężki nie tylko dla wiernych – opowiada Marcin Mazur.
Wszystkie czarno-białe fotografie, składające się na cykl zatytułowany „It is only 28 days” (po polsku:. „To tylko 28 dni”), można oglądać na koncie Flickr episkopatu Anglii i Walii (www.flickr.com/photos/catholicism/sets/72157716867670392) oraz w mediach społecznościowych. Być może projekt będzie kontynuowany po otwarciu kościołów, planowanym na 2 grudnia, aby pokazać Adwent, przeżywany w kościołach z udziałem nielicznych wiernych i wielu obostrzeń.

Marcin Mazur
Polski fotograf, mieszkający na stałe w Londynie. Od kilkunastu lat pracuje dla Katolickiej Konferencji Biskupów Anglii i Walii, jest też oficjalnym fotografem prymasa Anglii kard. Vincenta Nicholsa. Dokumentuje najważniejsze wydarzenia w Kościele lokalnym i powszechnym, m.in. konklawe, zgromadzenia synodalne oraz papieskie pielgrzymki i uroczystości. Był też oficjalnym fotografem Konferencji Episkopatu Polski podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw, poświęconych m.in. wizycie Benedykta XVI w Anglii, sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie i ŚDM w Polsce

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki