Logo Przewdonik Katolicki

Czekając na ŚDM

Bernadeta Kruszyk

Słyszeliście hymn ŚDM po koreańsku? Pora się uczyć, bo niewykluczone, że przyjedzie do nas młodzież z Seulu. A ponadto z Libanu, Francji, Kazachstanu, Hiszpanii, Słowenii i niedalekich Czech.

Światowe Dni Młodzieży za niespełna pół roku. Przygotowania trwają zarówno na szczeblu centralnym, jak i w poszczególnych diecezjach, które gościć będą młodych pielgrzymów w tygodniu poprzedzającym spotkanie w Krakowie. Jak dotąd chęć przyjazdu do naszej archidiecezji zgłosiło około 2,5 tys. osób zarówno z Europy, jak i ze świata. Zapisy wciąż trwają. – Naszym marzeniem jest, aby wszyscy znaleźli gościnę w rodzinach – mówi diecezjalny koordynator ŚDM ks. Wojciech Orzechowski. – Czas odwiedzin duszpasterskich był dobrą okazją, aby do tego zachęcić i o ile mi wiadomo, te miejsca się znajdują. Ich liczba nie jest jeszcze wystarczająca, ale chętni wciąż się zgłaszają, więc nie powinniśmy mieć problemu z ulokowaniem młodych w domach. Oczywiście listy nie są jeszcze zamknięte, nadal czekamy na chętne rodziny i już dziś dziękujemy wszystkim, którzy przyjmą młodych pod swój dach.
A wiele pielgrzymom nie trzeba. Chodzi przede wszystkim o nocleg, śniadanie i kolację. Młodzi wychodzić będą przed 9.00, a wracać około 21.00–22.00. W ciągu dnia będą zajęci w parafiach. Jak mówił ks. Orzechowski niektóre grupy wskazują konkretnie, gdzie chciałyby ten niespełna tydzień spędzić. – Mamy grupę z Libanu, która ma kontakt z młodzieżą z gnieźnieńskiej parafii pw. bł. Michała Kozala i tam właśnie chciałaby zamieszkać. Mamy młodych Francuzów, którzy chcą pojechać do Wągrowca. Jeśli pielgrzymi wskażą miejsce pobytu, to bierzemy to pod uwagę. Ostateczną liczbę pielgrzymów, którzy przyjadą do naszej archidiecezji, będziemy znać pod koniec maja, wtedy bowiem kończy się rejestracja grup z zagranicy.
 
Nazywamy się Jordan
 
Na czas przygotowań i przebiegu Światowych Dni Młodzieży archidiecezja gnieźnieńska przyjęła nazwę Jordan. Skojarzenia z chrztem są jak najbardziej słuszne. Drugim ważnym wydarzeniem bieżącego roku będzie 1050. rocznica chrztu Polski, której obchody rozpoczną się 14 kwietnia w Gnieźnie. Razem z przyjęciem nazwy nasza archidiecezja podzielona została na cztery regiony, by ułatwić organizację i koordynację przedsięwzięcia: gnieźnieński, inowrocławski, wągrowiecki i wrzesiński. W każdym działa Regionalne Centrum Przygotowań ŚDM, które czuwa nie tylko nad stroną logistyczną, ale stara się też jak najlepiej zaprezentować. W przygotowanie i organizację ŚDM zaangażowanych jest prawie 450 wolontariuszy, którzy uczestniczą w specjalnych szkoleniach organizowanych w Gnieźnie. Pierwsze odbyło się w grudniu i było poświęcone – mówiąc w skrócie – komunikacji. Kolejne odbędzie się w dniach 4–6 marca i będzie dotyczyło spraw technicznych i organizacyjnych. Organizatorzy chcą zaprosić do współpracy m.in. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego i wprowadzić młodzież w temat pierwszej pomocy medycznej, organizacji i zabezpieczania imprez masowych. Ostatnie szkolenie odbędzie się w czerwcu i będzie się koncentrowało na zagadnieniach związanych z przebiegiem Dni w diecezjach, które trwać będą od 20 do 25 lipca i poprzedzą bezpośrednio spotkanie z papieżem. – Oficjalnie rekrutacja wolontariuszy już się zakończyła, ale gdyby ktoś jeszcze chciał dołączyć, to oczywiście zapraszamy. Przyda się każda pomoc – zachęca diecezjalny koordynator ŚDM.
 
Po drodze
 
Ważnym wydarzeniem w kalendarzu przygotowań do Światowych Dni Młodzieży będzie Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które z racji jubileuszowych wydarzeń odbędzie się niebawem w Gnieźnie i w Poznaniu. Będzie to zjazd duszpasterzy, koordynatorów ŚDM i delegacji młodzieży z wszystkich polskich diecezji. W mieście św. Wojciecha uczestnicy forum gościć będą 20 lutego. Wezmą udział w Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka i dalej w spotkaniu w seminarium duchownym. Kolejnym wydarzeniem będzie peregrynacja symboli ŚDM – krzyża Roku Świętego i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Znaki będą pielgrzymować po archidiecezji gnieźnieńskiej przez blisko dwa tygodnie, od 17 do 30 kwietnia. Jak mówi ks. Orzechowski, gotowy jest już wstępny program peregrynacji. Towarzyszy jej hasło „Dotknij miłosierdzia”. Organizatorom zależy, aby symbole ŚDM odwiedziły jak największą liczbę parafii. Znaki będą też obecne podczas tegorocznych uroczystości świętowojciechowych w Gnieźnie. Będą towarzyszyć młodym i harcerzom podczas pielgrzymki z Ostrowa Lednickiego do Gniezna szlakiem Ottona III, a później będą niesione podczas wieczornej procesji z relikwiami św. Wojciecha. W tym roku odbędzie się ona nieco wcześniej niż zwykle, ze względu na koncert ewangelizacyjny, który zaplanowano na zakończenie sobotnich uroczystości na gnieźnieńskim Rynku. Dzień ten będzie jednocześnie Świętem Młodych, które rokrocznie odbywa się w Niedzielę Palmową. Tym razem – jak mówi ks. Orzechowski – akcenty zostaną rozłożone nieco inaczej. W Niedzielę Palmową młodzi zamiast spotkać się w Gnieźnie, rozjadą się po parafiach, by promować ŚDM i modlić się wspólnie z wiernymi w intencji spotkania. A świętować będą we wspomnianą uroczystość św. Wojciecha przy relikwiach męczennika i znakach Światowych Dni Młodzieży.
 
Szarość1
Co zrobić, by wziąć udział w spotkaniu z papieżem w Krakowie. Najprościej zgłosić chęć udziału w spotkaniu swojemu duszpasterzowi, katechecie, księdzu wikariuszowi, słowem osobie, która w parafii odpowiada za ŚDM. To on zgłosi dalej wszystkich chętnych ks. Wojciechowi Orzechowskiemu, a ks. Wojtek dokona właściwej rejestracji w ramach opcji rejestracji makrogrupy. Tak jest wygodniej i przede wszystkim taniej. Jeśli ktoś zdecyduje się na pakiet obejmujący tygodniowy pobyt, może liczyć na 10-procentowy rabat. Poza tym organizatorzy zapewniają transport do Krakowa i z powrotem i uregulowanie tzw. pakietu solidarnościowego, który przeznaczony jest na sfinansowanie udziału w ŚDM młodych z biednych rejonów świata.
 
Szarość2
Dni w diecezjach to kilkudniowe spotkanie poprzedzające centralne spotkanie z papieżem. Inicjatywa zrodziła się w 1997 r., kiedy Światowe Dni Młodzieży odbywały się w Paryżu. Francuscy biskupi, chcąc zachęcić młodych do jak najliczniejszego udziału w wydarzeniu, zaprosili ich rówieśników ze świata do swoich diecezji. Tak zrodziła się idea szczególnej wymiany i integracji, która kontynuowana jest do dziś. Dni w diecezjach trwać będą od 20 do 25 lipca. W archidiecezji gnieźnieńskiej program nawiązuje zarówno do trwającego Roku Miłosierdzia, jak i do jubileuszu chrztu Polski.
 
20 lipca - środa
Przyjazd młodych do docelowych parafii, przyjęcie grup i zakwaterowanie u rodzin
 
21 lipca - czwartek
Dzień integracji i zwiedzania. Młodzi zobaczą miejscowe zabytki i ciekawe miejsca związane historią i dniem dzisiejszym goszczących ich miejscowości. Będzie to także czas, by się wzajemnie poznać i zrobić coś pożytecznego dla lokalnej społeczności.
 
22 lipca - piątek
Nazwany został dniem miłosierdzia. Pielgrzymi wraz z młodymi Polakami odwiedzą szpitale, domy opieki, schroniska dla bezdomnych i w każdym z tych miejsc postarają się pozostawić jakiś trwały gest miłosierdzia. Wieczorem będą się modlić Koronką do Bożego Miłosierdzia, ucząc tej modlitwy tych, którzy jej nie znają i poznając jej słowa w różnych językach.
 
23 lipca – sobota
Dzień centralny.  Wszyscy pielgrzymi przyjadą do Gniezna na spotkanie z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem. Spotkanie rozpocznie zawiązanie wspólnoty na placu św. Wojciecha, po czym odprawiona zostanie Msza św. z posłaniem pielgrzymów z Polski i świata do Krakowa. Młodzi będą mogli również przejść „Drogą sakramentów” do poszczególnych gnieźnieńskich kościołów. Będzie to też dzień prezentacji narodowości, ewangelizacji i spotkania z głównym patronem Polski św. Wojciechem, o którym opowie gościom ze świata specjalnie przygotowywany spektakl.
 
24 lipca - niedziela
Czyli dzień w rodzinach. To jedyny dzień, kiedy organizatorzy ŚDM proszą goszczące młodych rodziny o przygotowanie obiadu tak, by goście mieli okazję doświadczyć nie tylko przysłowiowej polskiej gościnności, ale także spróbować naszej pysznej kuchni. Będzie to również dzień podziękowań, pożegnań i zabawy. Wspólnie z parafianami i rodzinami młodzi bawić się będą na balach świętych organizowanych w wymiarze parafialnym bądź dekanalnym.
 
25 lipca – poniedziałek
Ostatni dzień, a właściwie ranek, który upłynie na pożegnaniach i wyjeździe do Krakowa. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki