Logo Przewdonik Katolicki

Z bezinteresownej miłości

Kamila Tobolska

W Roku Miłosierdzia zaproszono do katedry wszystkich wolontariuszy posługujących na terenie archidiecezji. Msza św., którą sprawował dla nich abp Stanisław Gądecki, była również okazją do dziękczynienia za kanonizację Matki Teresy z Kalkuty.

Zaproszenie do uczestnictwa w uroczystości skierowano do ponad pięćdziesięciu organizacji, które podejmują dzieło wolontariatu. Do katedry dotarli przedstawiciele wielu z nich, m.in. Wspólnoty „Arka”, Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, Wspólnoty „Barka”, Motylego Wolontariatu z Hospicjum Palium, Rycerzy Kolumba, Wolontariatu Straży Miejskiej, Wolontariatu Kolejarzy i Wolontariatu Harcerzy. Przed Eucharystią reprezentanci niektórych z nich dzielili się swoim świadectwem posługi innym. – Poprzez niesienie pomocy wypełniamy Boże przykazanie miłości bliźniego i każdy może się w to dzieło włączyć – podkreślał przedstawiciel Polskiego Czerwonego Krzyża.
Najmłodszą z osób dzielących się swoim świadectwem była 20-letnia Justyna Starczewska z parafii pw. św. Anny w Poznaniu zaangażowana w Parafialny Młodzieżowy Zespół Caritas. – Nasza 30-osobowa grupa włącza się we wszelkiego rodzaju akcje Caritas, pomagamy np. w zbiórkach żywności. Postanowiliśmy też podjąć akcję towarzyszenia osobom starszym w naszej parafii. W jej ramach każdy z nas poświęca jakieś dwie godziny w miesiącu jednej z samotnych osób potrzebujących rozmowy, obecności czy też posprzątania w domu – opowiada. Działalność tej grupy zapoczątkował pięć lat temu ks. Tomasz Ren, kiedy został wikariuszem w parafii pw. św. Anny, pracujący wówczas w archidiecezjalnej Caritas. – Mając 15 lat pojechałam po raz pierwszy jako wolontariuszka na rekolekcje z osobami niepełnosprawnymi organizowanymi przez Caritas. Te doświadczenia mnie ukierunkowały. Obecnie studiuję na drugim roku pielęgniarstwa – mówi Justyna, stwierdzając, że Caritas to nie tylko wolontariat, wspólnota czy instytucja, ale styl życia. Jej rodzice są od lat zaangażowani w działalność Parafialnego Zespołu Caritas, a w czerwcu tego roku zostali rodzicami zastępczymi rodzeństwa z domu dziecka: 10-letniego Stasia i 7-letniej Julki z zespołem Downa. – To owoc rekolekcji Caritas, na które jeżdżą rodzice – stwierdza Justyna, która ma jeszcze trzy rodzone siostry. Dwie z nich założyły już rodziny, a młodsza jest w klasie maturalnej.
Na znaczenie wolontariatu zwrócił uwagę w swojej homilii abp Gądecki, podkreślając, że jest to jeden z filarów duszpasterskiej działalności Kościoła. – Im bardziej Kościół służy miłości, tym bardziej staje się czytelnym znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego – zaznaczył. Przybliżając z kolei postać św. Matki Teresy z Kalkuty patronującej wszystkim, którzy podejmują się dzieła wolontariatu, przytoczył słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas jej wrześniowej kanonizacji: – Niech ta niestrudzona pracownica miłosierdzia pomaga nam zrozumieć coraz bardziej, że naszym jedynym kryterium działania jest bezinteresowna miłość, wolna od wszelkiej ideologii i od wszelkich ograniczeń, skierowana do wszystkich niezależnie od języka, kultury, rasy czy religii.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki